Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • justyno

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
am o vectra c din 2003 2.2 si am achizitionat nu demult unkit xenon si dimineata la becul de pe partea stanga clipareste o perioada .
am fost am schimbt si balastu si becul si acelasi lucru il face.
ma poate ajuta cineve cu vreo sugestie ceva?
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Depinde daca ii full sau half canbus la masina. Nu ai specificat acest lucru.

Dupa simtome ii clar ca intra functia de verificare de bec ars al masini.
Pe scurt ai nevoie de un balastru digital sa pacalesti calculatorul masini.
  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
@justyno: Si eu am cumparat acum cateva zile un asemenea kit pentru masina mea (identica cu a ta, ca an si motorizare) si am constatat ca si la mime clipocea becul de pe stanga pana se incalzea sistemul (10-15 minute). Am schimbat ieri balastul si vad ca nu mai face figuri, dar mai trebuie urmarita...
Daca si tu ai acelasi simptome s-ar putea sa fie o problema de instalatie electrica pe partea stanga/ farul stanga la acest model... Te tin eu la curent, am sa o mai plimb putin la noapte sa vad daca chiar a disparut variatia de intensitate sau doar am avut eu noroc aseara dupa schimbarea balastului.
@cornel18: n-are nicio treaba CAN-ul la acest model, nu da eroare de bec ars pe faza scurta, ci doar pe proiectoare si inca cateva becuri de pe spate (nu mai tin minte exact care).

L.E.: Sa nu-mi spui ca ai LED-uri pe luminile de pozitie din far...
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
@Michangel : Led nu am , am becuri MTEC care produc lumina alba. La modelul meu imi da eroare de bec ars la toate becurile: poziti, faza lunga/scurta, proiectoare ceata, semnalizare, becuri spate(tot). Tot mai putin in interiorul masinii.

Ca si kit xenon am philips pe faza scurta si pe faza lunga tot philips(bi-xenon parca). Modele nu stiu sa iti zic. Un electronist a facut ceva modificari si-i ca si cum am 2 faze scurte in acelasi timp(cand trec pe faza scurta).
Skip ads

  • Michangel

  • Mesaje scrise: 123
  • Locatie: Buzau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cand intrebam de LED-uri ma refeream la colegul care a deschis topicul, asta ca o posibila cauza a problemei masinii lui... Cele de proasta calitate au tot felul de influente neasteptate asupra sistemului in ansamblu si intrebam de curiozitate, poate cine stie, se elimina o posibila cauza...

Si la masina mea imi da erori de becuri arse la toate, dar in 2 moduri diferite: La proiectoare si becurile spate de care pomeneam, cand e o defectiune apare pe afisajul central "Check-becul cutare sau becul cutare-", apoi dai OK si dispare, insa ramane aprins martorul de bec ars pe afisajul mic dintre vitezometru si turometru. Al doilea mesaj este pentru toate celelalte becuri unde apare mesajul "Check becul - cel cu defectiunea-", mesajul dispare dupa ce dai OK, dar nu mai ramane aprins martorul de bec ars pe afisajul mic... Am constatat ca daca pui xenon fara can-bus pe proiectoare primesti automat eroare de bec ars, chiar daca ele merg, iar daca pui pe celelalte becuri functioneaza normal... Asta e in functie de locul unde il pui, adica la becurile care dau 2 mesaje de eroare apare problema, iar la cele cu un singur mesaj nu mai apare.

In legatura cu xenonul tau, cred ca electronistul a facut un pic de exces de zel si ti-a montat bixenon in locul unde aveai faza scurta din fabrica (in lupa), iar in locul in care aveai faza lunga ti-a pus un bec legat distinct (ca tot H7 este), asta asa ca sa functioneze ca un fel de lumina de zi (vezi principiul de functionare la Audi A6 din 2005 incoace, de exemplu). E frumos ca idee, dar are si inconveniente...mari.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
Stiu ca am discutat cu cineva mai demult despre treaba asta, daca punem o instalatie cu xenon, se poate seta calculatorul masinii sa stie ca are xenon si nu va mai da eroare de bec ars.

Adi G.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR