Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Viitor cu cap de mort de Radu Cinamar
O carte ce merita pe deplin citita.....comentariile si eventual coroborarea cu anumite evenimente recente, civile si nu numai, dar si cu alte carti ca: Fulgerul Albastru sau Quinta Sparta la facem dupa lecturare...
Pasaj de inceput
ÎN VIZORUL SECURITÃÞII STATULUI
Nu vreau sã prelungesc ºi nici sã dramatizez relatarea evenimentelor din aceastã
carte, îmbrãcând-o în haina poleitã a unui stil literar elegant ºi, tocmai de aceea, nu doresc
recunoaºterea unei ipotetice valori artistice a textului. Intenþia mea este sã exprim cât mai
simplu ºi concis anumite fapte ºi evenimente care au o însemnãtate covârºitoare pentru
aceastã þarã ºi pentru acest popor, deoarece existã deja numeroase semnale ºi dovezi cã o
„otravã" ascunsã tinde sã macine tot mai mult ºi mai repede conºtiinþa ºi sufletul neamului
românesc. De altfel, aceeaºi pãrere este susþinutã de numeroase alte persoane cu funcþii
înalte în aparatul administrativ, economic, religios ºi cultural al þãrii. Am putut sã mã
conving ºi sã vãd personal o parte din ceea ce, în prezent, este considerat cel mai mare
secret de stat în România ºi, datoritã naturii legãturilor ºi întrevederilor care au fost realizate
cu reprezentanþii de frunte ai principalei puteri statale a lumii, poate chiar cel mai teribil
secret de pe planetã. Implicaþiile sunt colosale, însã intuiþia îmi spune cã, în mod
necesar, cunoaºterea aspectelor care vor fi prezentate în aceastã carte va constitui în timp,
prin ea însãºi, un salt calitativ remarcabil pentru existenþa oamenilor, care va anihila în cele
din urmã zidul gros al disimulãrii, tãinuirii ºi minciunii întreþinute de factorii de rãspundere
ºi de interesele oculte ale anumitor organizaþii ºi persoane in þarã ºi din afara ei.
De aceea este posibil ca relatarea mea sã aibãuneori un caracter aproape brut,
necizelat, sã abordeze un stil gazetãresc sau chiar cazon, însã consider aceastã modalitate
de exprimare ca fiind cea mai potrivitã pentru a face cunoscute cititorilor anumite aspecte
inedite, chiar de „culise" în lumea secretã a politicii, a fostei Securitãþi a Statului ºi a
Serviciului Român de Informaþii (SRI) actual. Scopul meu este acela de a dezvãlui astfel
în mod gradat si cronologic un ºir complex de evenimente, fapte, realitãþi ºi corelaþii care, în
opinia mea ºi a altor persoane competente, prezintã o mare importanþã pentru viitorul þãrii,
în fapt, este o biografie (actualizatã pânã în anul 2003) a unui personaj care este real, dar
pe care mulþi, poate, îl vor crede desprins dintr-o legendã sau dintr-o carte de aventuri
SF. îmi permit sã atenþionez cititorul încã de la început sã nu cadã în plasa ieftinã a
îndoielii ºi a neîncrederii, ci mai întâi sã judece temeinic faptele ºi adevãrurile pe care le
voi prezenta si abia la sfârºit sã tragã concluziile pe care le crede de cuviinþã.
Am avut ºansa extraordinarã sã-1 cunosc pe eroul relatãrilor mele si trebuie sã
mãrturisesc cu sinceritate cã nu aº fi luat hotãrârea sã scriu aceastã carte dacã el însuºi nu mar
fi impulsionat de multe ori în aceastã direcþie. Lungile discuþii pe care le-am avut cu el în
anumite locaþii secrete m-au convins de existenþa anumitor realitãþi nebãnuite pe care ulterior,
în diferite situaþii, am avut ocazia sã le verific eu însumi. Dar ceea ce a determinat în cel mai
înalt grad hotãrârea de a relata toate acestea a fost descoperirea cutremurãtoare care a
fost fãcutã în Munþii Bucegi, cu un an în urmã (în luna august, 2003), la care am avut ºi eu
acces parþial, datoritã unui extraordinar concurs de împrejurãri care mi-a fost facilitat de
intervenþia eroului cãrþii. Probabil cã, prin aceasta, el a dorit sã spulbere ºi ultimele reticenþe
pe care le-aº mai fi putut avea. Acum ºtiu, am vãzut, am alins ceea ce existã acolo. Acum pot
spune cã am o privire de ansamblu, dar corectã asupra istoriei adevãrate, încã din
genunile timpului, a României ºi chiar a întregii planete.

LINKUL AICI!
Valabilitate link-10 zile! Formatul .PDF, capacitate 1,36 Mb.
Daca cunoasteti ca exista aceasta carte si in format audio, va rog sa ma anuntati! Multam' anticipat!
Skip ads

  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Azi am dat prima data de acest topic, si sincer am ramas masca. Nu acuz pe nimeni, dar am sa lupt din rasputeri ca fiul meu, care acum are 4 ani, sa prinda gustul cartilor (si aici ma refer la cele de hartie), inainte de ebook-uri, sau mp4. Astea imi aduc aminte de o scena din nu stiu ce film, unde Silvester Stallone si Sandra Bullock aveau o scena "fierbinte" la distanta.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Rebecca de Daphne du Maurier si Lady de Winter de Susan Hill- literatura de plaja. Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
In ultima vreme, mi-am reluat un obicei bun-cateva ore de lectura pe zi.
Prima victima: "Ochiul cãprui al dragostei noastre" de Mircea Cartarescu. A doua, inca o data "Tratatul de ultrasonografie clinica" de Badea. Mr. Green
Skip ads

  • LaMisto

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Pe aripile vantului, o opera fascinanta din multe puncte de vedere. Credeam ca si copilul meu va avea aceiasi parerea cand o va citi peste ani de zile, acum ma indoiesc ca noua generatie mai citeste ceva inafara de statusuri de facebook!
Dupa cum vad nici vechea generatie nu-si mai face timp de citit ... drept exemplu de peste un an de zile n-a mai postat nimeni nimic aici.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Sa mai insufletim acest topic cu o intrebare.
Din cauza programului din ce in ce mai incarcat, reusesc din ce in ce mai greu sa imi pastrez obiceiul inceput in clasa a 8-a(acum 16 ani) de a citi 2-3 carti pe saptamana. Avand in vedere ca am multe perioade moarte(masina 2 ore in medie/zi, lucru pe calculator), o optiune foarte interesanta devin audiobook-urile. Ascultati asa ceva si daca da, de unde le luati? Folositi vreun convertor text-voce? Eu utilizez Expressivo Romanian si Ivona Reader de care sunt multumit sa zic 30%. A incercat cineva altceva?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR