Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pentru ca avem unde sa vorbim de muzica, filme, horoscop etc. si pentru ca Romania nu se poate ridica decat prin educatie(sub toate formele ei) deschid acest topic sa mai luam pulsul ce si cat mai citim.
Pentru ca eu am deschis topicul ar trebui sa incep Cum insa in ultimii 15 ani am citit cam 2 ore/zi si de la aparitia ebook-ului/tabletei poate si mai mult au fost multe carti care mi-au placut. Preferati raman rusii, sud-americanii etc.
Surse: google, motoarele de cautare pe site-urile de filesharing si click aici si aici si aici.
Skip ads

  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
colegule,nu stiu ce ma face sa cred ca topicul asta se va duce in jos foarte repede.....

-raspunsul meu: - in ultimul an - nicio carte. E rusinos dar adevarat.
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Traim intr-o lume a vitezei... o viteza care nu ne mai lasa timp de carti... Rolling Eyes
  • FLO11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Vectra 1994 TC4EEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2008

  • Mesaj Privat
de mare ajutor

ftp://moro.mooo.info/

Username: books
Password: d1g1b00ks
Skip ads

  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Hmmm, cam acum 2 saptamani, pe e-book reader, Dan Brown - Fortareata digitala.
Apropo, daca tot vorbim de carti aici, de ce nu vorbim de e-Book readere. Ce aveti, ce va place sau nu va place la ele.
Eu am, de fapt e a nevestei, E-Book Reader PRESTIGIO Libretto PER307 (7" 800x600 TFT, Text/Audio/Image/Video, USB/Headset Port)

@FLO11 - bun link-ul. Deja nevasta e la treaba.... Very Happy
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
John Perkins-confesiunile unui asasin economic ...recomand
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
invest, oare asa sa fie avand in vedere vanzarile de zeci de milioane de carti in colectiile ziarelor si vanzarea tot mai mare de ebook-uri? Inseamna ca lumea le cumpara doar pentru ca dau bine in biblioteca.
E ciudat cum ne gasim timp mereu sa "o ardem aiurea" pe net sau sa ne uitam la un film prost si sa rasfoim o carte nu.
Eu acum reciteam Cioran-Amurgul gandurilor.
Dupa o scurta utilizare a Kindle-ului pe care l-am gasit total inutil la citit PDF-urilor(carti medicale color) acum folosesc un MeBook 7 inch Digital Multimedia Ebook cu de toate(ebook/foto/video/radio/muzica/reportofon etc).



bertone_irmscher a scris:John Perkins-confesiunile unui asasin economic ...recomand

Mi-a placut si mie.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Foarte tare! In ultima perioada nu am mai citit nimic, decat rasfoit cateva din colectiile ziarelor, alea la pachet cu nu stiu ce carte.


Acum cateva zile discutam cu o armata de profi de Limba romana pe marginea acestui subiect. "Ce-i puneti pe elevi sa citeaca. Hmm, pai dastea din programa, Hary Poter, Razboiul stelelor si alte cucurele, etc...".
Concluzia e ca eu stau mai bine ca ei...
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ultima carte jules verne- insula misterioasa. le-am ratat in copilariie pt ca nu le aveam in bibilioteca.

in ultimii 2 ani. sven hassel toata colectia, winnetou, mandrie si prejudecata.
deobicei daca imi place o carte in maxim 2 zile e gata. la bibiloteca mi-e lene sa ajung, pe pc nu imi place sa citesc, ce am acasa sunt date gata de pusti.

@angi hary poter? razboiul stelelor? dar cu ion, descult, padurea spanzuratilor, caragiale astea nu mai sunt la moda? sau sunt disparute.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Marian, romanele romanesti sunt foarte demoralizante si le gasesc caracterizante pt. poporul roman: pizma, invidia, manareli pt. imbogatire. Recunosc ca nu le-am citit niciodata (nici Enigma Otiliei n-am gatat-o) ca sunt prea deprimante.

Ultima citeala de proportii a fost anul asta cand am recitit colectia Jules Verne.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Da, topicul asta imi place. Nu stiu viitorul lui, insa cred ca va ramane mult in urma. Din pacate...
La subiect:
Pentru ca Sven Hassel l-am citit in totalitate mai demult, odata pe vremea Liceului si odata in Facultate, marea mea pasiune au ramas cartile care fac referire la WW2. Am citit cu foarte mult timp in urma o carte document (gasita intr-un pod, cu paginile ingalbenite de vreme) despre Holocaust, lagare de concentrare, etc. Am ramas profund marcat si de atunci am citit cam tot ce mi-a picat in mana despre acest subiect. Carti, articole de ziar sau pe Internet. Mi-am dat seama ce falsificate au fost cartile de istorie in vremea comunismului, in care poporul roman era cel mai viteaz, cel mai corect, cel mai cel din toate. Nicio greseala facuta de tara noastra (unele majore) nu aparea in acele manuale.
Chiar nu mai retin titlurile la toate cartile citite, insa ultimele au fost :
Cinci ani la Auschwitz – Wieslaw Kielar
Am fost medic la Auschwitz - Dr. Nyiszli Miklos
Bineinteles, fiind pasionat de lectura, nu citesc doar cartile ce fac referire la subiectul de mai sus. Tocmai am terminat :
Adam Horowitz - Gafe epocale in istoria afacerilor, destul de interesanta.
Citesc cam tot ce prind in mana, reclamele magazinelor, compozitia sampoanelor si detergentilor din baie, pliantele medicale despre bebelusi ale sotiei si tot ce contine litere... Am prins vremea cand mergeam cativa kilometri ca sa imi recuperez cartea imprumutata la vreun prieten si in care imi era mila sa indoi pagina ca semn de carte. La scara blocului povesteam ce carti am mai citit fiecare si aflam recomandari. Din pacate, acum timpul este destul de limitat. Insa tot mai rasfoiesc cate ceva. Daca vrei cu adevarat si iti place, gasesti timp. Se pare ca nu ma pot adapta sa citesc cartile pe PC, insa imi surade si mie ideea unui eBook.
Ca o curiozitate, spre rusinea mea, nu prea m-au atras cartile scrise de romani, am citit destul de putine. Au "ceva" diferit. Pana si cartile necesare in Liceu la Romana, le-am citit pe diagonala.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@shiva nu toate. mi-e mi-a placut mult Descult. si adolescentul miop e interesanta.
si mai sunt multe. enigma otiliei nici eu nu am citit.

trebuie sa iau si eu colectia Jules Verne. sper sa o gasesc prin anticariate.

cartea mea favorita este Contele de Monte-Cristo. am citit-o de vreo 6 ori.
Skip ads

  • virgil grigoras

  • Mesaje scrise: 358
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2010

  • Mesaj Privat
http://danieldavidubb.wordp.../22/top-50-carti/
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:@shiva nu toate. mi-e mi-a placut mult Descult. si adolescentul miop e interesanta.
si mai sunt multe. enigma otiliei nici eu nu am citit.

trebuie sa iau si eu colectia Jules Verne. sper sa o gasesc prin anticariate.

cartea mea favorita este Contele de Monte-Cristo. am citit-o de vreo 6 ori.

Exista si colectia Jules Verne al editurii Adevarul (10-12 lei cartea noua).
Din literatura romana mi-a placut Sadoveanu cu Valea Frumoasei, Hanul Ancutei, Creanga de Aur, proza lui Eminescu (interesanta), Chirita cu ai lui Ciresari si ceva proza de Eliade.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
De ceva timp am renuntat la televizorul din dormitor.Decat sa adorm cu telecomanda in mana mai bine cu o carte buna,nu?

Ultimele carti :Charles Bukowski - "Femei" si " De duzina".

Pentru o lectura usoara de seara recomand Ilf si Petrov - "12 scaune".Nu am mai ras cu asa pofta la o carte de cand am recitit pt a 3-a oara "Conjuratia imbecililor".
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
gobelu, ai cumva Charles Bukowski "De duzina" in format electronic? Poate sa fie si in engleza/germana.
  • gobelu

  • Mesaje scrise: 977
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
@pirvu_daniel - din pacate nu te pot ajuta.Cartea mi-a fost imprumutata de catre un prieten.
Fac si eu un apel catre cei care cititi de pe site-uri on-line.Imi poate da cineva un link (sau mai multe) cu teatru contemporan(englez,francez,italian..etc)?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Acum am descoperit aceasta discutie. Ultima carte citita este M.Sadoveanu - Creanga de aur si Ostrovul lupilor.
Caut de ceva vreme cateva carti pentru completarea colectiei autorilor:
1. John Grisham: Fotbal si pizza, Bleachers, Nevinovatul, Confesiunea, Tinutul Ford
2. James Clavel Gai-Jin;
3. Jeffrey Archer Nici un ban in minus, nici un ban in plus
Prefer cititul clasic, sa am cartea in mana...
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat, am cartile lui Sven Hassel in format electronic (Word). Tot fisierul are 8,21Mb (cateva carti le am de 2 ori). Daca cineva le doreste si imi spune si metoda cum sa i le dau...o fac cu placere.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Eu vreau!
Pe ymsg?
Sau daca te duci in link-ul din semnatura mea, cel cu Opel fest Moldova, ai sa gasesti acolo un mail de-al meu. Ataseaza si se rezolva.
Cu multumiri! Wink
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR