Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,
Desi am cautat pe site informatii in acest sens, nu am reusit sa gasesc. Asa ca va rog pe voi sa ma ajutati.
Am "recuperat"de la un amic o statie CB Alan 42 Multi plus, la care a reusit sa rupa mufa de alimentare si cand s-a apucat sa o repare, a incurcat firul de + cu cel de -, rezultatul: a ars-o.
Va rog sa imi sugerati un service bun sau o persoana care se pricepe la reparatul statiilor CB, ar fi pacat sa o arunc fara sa incerc sa o repar.
Multumesc.
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut.
Eu cand am avut problema la statie, am rezolvat-o la Arad, la un nene super meserias. Stiu ca o sa spui ca e departe, dar eu acolo stiu.
Colegii din Arad poate ne ajuta cu un nr de tel ,actualizat, de la Nea Ghita (laboratorul).
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Salut.
Eu cand am avut problema la statie, am rezolvat-o la Arad, la un nene super meserias. Stiu ca o sa spui ca e departe, dar eu acolo stiu.
Colegii din Arad poate ne ajuta cu un nr de tel ,actualizat, de la Nea Ghita (laboratorul).

Merci de raspuns, poate ne ajuta cineva si cu un numar de telefon.....incerc sa gasesc pe cineva si prin Bucuresti, pentru a evita transportul prin curier si mai ales problemele ce pot apare.
  • ionutz2008

  • Mesaje scrise: 211
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra OPC 2005 Z28NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Incearca la Barbone in Vitan (0721185500) sau la Gipsy in Berceni (0722680713) .
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ionutz2008 a scris:Incearca la Barbone in Vitan (0721185500) sau la Gipsy in Berceni (0722680713) .

Merci de sugestii.....o sa-i contactez maine......
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
sau la orice electrician mai priceput... caci cel mai probabil a ars niste condensatori.... iar in cel mai rau caz un IC ce face voltage dividing si altele....
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:sau la orice electrician mai priceput... caci cel mai probabil a ars niste condensatori.... iar in cel mai rau caz un IC ce face voltage dividing si altele....

Multumesc de sugestii......
Tocmai am primit si raspunsul de la tipul caruia i-am dus statia la reparat, un radioamator foarte priceput......arsa complet, repartie mai scumpa decat una noua.....asa ca m-am lasat pagubas.
Deci mare atentie la statiile Alan 42 multi si la conectare...... daca se arde, nu va ramane decat sa va luati alta, sunt foarte sensibile.
Topicul poate fi inchis.
Numai bine
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mai cauta pe cineva, zic eu... e imposibil sa se fi ars tot prin ea... tot cred ca e un condesator de pe alimentare (nu le place sa fie pusi invers Razz) sau vre-un IC.. caci stati trebuie neaparat sa aiba un regulator de voltaj, caci cel de la masina nu e constant, el variaza in functie de incarcare...
Skip ads

  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
scorpio18 a scris:mai cauta pe cineva, zic eu... e imposibil sa se fi ars tot prin ea... tot cred ca e un condesator de pe alimentare (nu le place sa fie pusi invers Razz) sau vre-un IC.. caci stati trebuie neaparat sa aiba un regulator de voltaj, caci cel de la masina nu e constant, el variaza in functie de incarcare...

Nu stiu ce sa zic, cert este ca am vazut cand a desfacut-o: atat adaptorul de bricheta, cat si placa cu circuitele integrate sau ce naiba or fi alea erau prajite la propriu ( a iesit si fum cand a fost alimentata aiurea). O parte din circuitul electric se exfoliase ( sau cum se zice). Tipul respectiv a reusit sa o faca sa se aprinda dar nu mai emite si nici nu reecptioneaza, iar afisajul e dus. Asa ca am decis sa imi iau alta, iar cea veche sa o dau uitarii.
Nu am avut noroc de ea, pot zice, celelalte 2 statii detinute inaintea acesteia au fost mult mai bune, pana si cei doi noi proprietari la care au ajuns, aici pe Clubopel sunt multumiti de ele.
Acum sunt in mare dilema: daca se merita sau nu sa imi iau un President Harry 3 ASC.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Echipamentele noi nu mai au diode antiprost, la inversare alimentare sau supratensiune (aici un banal zener) e buna de aruncat.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu parca am reparat una din asta. se arsese dioda antiprost.
majoritatea au, dar multe sunt puse de forma. adica o pui pe dos si se arde finalul direct.
si intradevar daca trece de dioda antiprost e buna de aruncat. reparatie costa mai mult decat una noua.
  • RaduAL

  • Mesaje scrise: 352
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc baieti pentru sugestii, dar dupa cum ziceam, e deja istorie statia respectiva.
In curand voi trece la un President Harry 3 ASC, sper sa fie o alegere buna.
Numai bine
Skip ads

  • catalinuss

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2011

  • Mesaj Privat
Un prieten a alimentat statia alan42 gresit , a fost la un meserias a zis ca e arsa toata , a dus o la altcineva iar acum i a reparat o cu 50lei mare grija bafta
  • MaFia01

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Topicul este cam vechi, asa ca revin cu aceeasi intrebare:unde gasesc un service pentru statie in Bucuresti? Multumesc.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Topicul acesta se inchide
E mai eficient sa cereti asemenea informatii pe topicele din judetul ClubOpel
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR