Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
laurentiu19 a scris:Astra Caravan 1,7DTI motor Y17DT motorina Sprint Diesel (OMV) sau Top Euro 4 Diesel (PETROM)
-consum in oras vara 6,1-6,5 l/100km iarna 7,2 - 7,5 l/100Km
-consum afara oras vara 4,7 - 5,1 l/100 km la viteze cuprinse intre 100-120 Km/h.

ATENTIE dupa ce am inceput sa folosesc ulei OPEL 5W30 cumparat de la Augsburg consumul a scazut Laughing

cum asa... exista vreo legatura consumul de benzina cu ulei,nu cred !!!
Nu cred si daca iau alt ulei de motor si sa scada cumva consumu dar tot nu cred ....,dar ce ziceti voi Question Rolling Eyes
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In cazul asta ai formulat incomplet problema, deoarece nu ai specificat ca in consumul de 13% e inclus si timpul de stat la coada Wink
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Am considerat (gresit, probabil) ca se subintelege: 13% consum mediu pentru cele 70 minute in care am parcurs 7 km si in care nu am oprit motorul deloc.
Renunti?
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu renunt! sustin in continuare ca formularea ipotezei a fost ambigua si incompleta
acuma ............. sa nu dai berea? Razz Razz Razz


formulare corectata Wink

..... de parca nu ati auzit reclamele cu erdeeesssss


Ultima modificare facuta de jE la Joi 23 Nov, 2006 6:05 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Urata formulare. E aproape la mintea gainii ca nu am cum sa obtin 13% doar din deplasare. Am acest consum doar daca ma deplasez cu 200 la ora, sau daca merg cu a 1-a toti cei 7 km.

In fine...ai o bere de la mine, pentru ca ai depus atata efort.

Later Edit: daca tot ai reformulat, intrebarea mea "Renunti?" era o provocare sa rezolvi problema, nu sa renunti la bere Laughing


Ultima modificare facuta de maiandrei la Joi 23 Nov, 2006 6:26 pm, modificat de 2 ori in total
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
dar sa fie d'aia clocita... pt formulare Evil or Very Mad
  • malekAdi2

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Vectra 2004 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
A venit iarna,si la fel ca si iarna trecuta,observ ca ajung la un consum de invidiat.Daca cu un plin merg aproximativ 500-550km,acum nu depasesc 400...in acelasi stil de condus...parca zici ca am OPC...sau Hummer.Si totusi conduc o Corsa...daca tot fac plinul saptamanal,macar sa conduc si eu un OPC.M-am saturat sa bag atata benzina,cred ca-mi fac un rezervor de 100litri...
  • andrei38

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
in oras 9.5%, in afara 5-6% la un corsa de 1.0...mi se pare destul de mult in oras chiar daca traficul e cum e si mergi maxim cu a doua in unele portiuni...pareri?
Skip ads

  • ice01astra

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 1995 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din ce am calculat eu, empiric evident neavand din pacate afisat consumul in timp real, in oras masinuta mea consuma in jur de 6,5l/100km, in afara am scos si 5l/100km. Ce stiu este ca ajung destul de rar pe la benzinarie cu ea, sincer sa fiu sunt foarte multumit din acest punct de vedere, se pare ca motorasul asta de la Opel, a fost gandit ca unul destul de performant, dar si foarte economic. Cand am cumparat masina, toata lumea vorbea de un consum mediu de 5,5L/100km, sincer sa fiu nu am fost foarte increzator in aceste vorbe, socotindule niste povesti scornite sa vanda mai bine masina, insa acum tind sa le dau dreptate.

Si inca o chestie, am tot auzit de faza ca e mai bine sa o lasi in viteza cand esti in coborare decat sa o scoti din viteza, ptr ca oricum iti taie injectia in acel moment, chiar asa este ? Am vazut ca s-a discutat pe aici si de aia intreb.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
maiandrei, din punctul meu de vedere problema, tinand cont de datele si formularea ipotezei, a fost rezolvata Cool Dar, daca o reformulezi, refacem algoritmul Razz
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Si eu consider la fel Wink deci cu prima ocazie ai o bere de la mine
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
OKA. si al doilea rand il dau eu (ca sa nu fii suparat pe limbaj Very Happy )
Skip ads

  • andrei38

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Marco a scris:consum urban 8,9 % Sad -masurat prin metoda plinului dupa 400 km parcursi numai in bucuresti


1.0 sau 1.2 ?
  • p.alex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
[quote="maiandrei"]Probleeeem :lol:
Datele problemei:
- distanta parcursa: 7km
- timp in care s-a parcurs distanta: 70 minute.
- consum mediu: 13%.
- consum la relanti: 0.6 litri pe ora.

Stiind ca pe acest parcurs motorul nu a fost oprit deloc, sa se afle consumul mediu care s-ar obtine pentru parcurgerea aceluiasi traseu in 40 min, 20 min si 15 min.
Se ignora faptul ca motorul consuma 0.8% cand e rece, in schimb se da o bere rece sau un ceai cald pentru raspunsul corect, argumentat.[/quote]

Eu vad altfel problema:1.daca parcurg traseul in 20 minute timpul de stationare scade mult,deci si consumul total va scade.
2.Fololosind turatia optima pentru cuplul maxim in orice treata de viteza voi optine un consum optim oricum mai jos decat cel optinut .Deci practic consumul este mai mic daca parcurg traseul in mai putine minute.Calculul practic cred ca nu se poate face pentru ca apar multe necunoscute ,spre exemplu si maniera de condus mai sportiv sau pasnic, etc
  • NT-26-LEX

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2004 z10Xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
andrei38 a scris:
Marco a scris:consum urban 8,9 % Sad -masurat prin metoda plinului dupa 400 km parcursi numai in bucuresti


1.0 sau 1.2 ?



1.2 scrie in profil
  • andrei38

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pai la 1.2 nu cred ca este chiar rau...cred ca ar tb sa avem in vedere cand vorbim de consum urban si la ce oras ne referim...traficul din bucuresti a devenit...n-am cuvinte...ma indoiesc ca intr-un oras mai micut traficul este la fel si deci si consumul este influentat de asta...parerea mea..
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Revin... Trafic relativ normal, schimbat 2500-3000, consum urban de 8.7l/100km. Trafic de ora 17 - 18 pe Stefan cel Mare, 12. Cand vede a doua, se bucura saraca de ea.... Drum intins Bucuresti-Adjud-Onesti, mers 140km/h inafara, 60-70 in localitati, sub 6l/100km. Deci, la o medie de 100km/h, max 6l la suta. Ma declar multumit. A implinit 7000 km azi. Very Happy
  • p.alex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat rezolvarea problemei in mod practic:
Distanta parcursa:7 km; Colentina-Stefan cel mare-Dorobanti-Romana-Leu
Timp in care s-a parcurs distata:21 minute,plecat la ora 7am.
Consum mediu 8.3%
Observatii:Datele au fost inregistrate pe comp.de bord(in relanti 0,4-0,5 l/h.)
(Km la bord 1500)
  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Si eu cand plec pe la 7 dim de acasa, merg bine prin capitala. In rest, e jale. Sa stapanesti masina sanatos; la mine consumul a mai scazut dupa 4500 km. Asa ca stai linistit.



citeste te rog aici:
https://www.clubopel.com/vie...php?p=87401#87401
editat de maiandrei

  • p.alex

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Mersi pentru incurajare. Dimineata e inca bine! Seara plec din Militari(Bd.Preciziei) la ora 18.Parcurg pana in Colentina 14km si ''reusesc'' sa scot 9,5%!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR