Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
ieri ora 15.30 pe un drun in apropiere de or.videle,un caine a incercat sa traverseze exact prin fata unui renault megane de numai 1 luna,condus de o ruda forte apropiata de mine(matusa),daca se intampla ceva mai rau era a doua ruda de gradul II pe care o pierdeam in ultimele 6 luni





Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da Sad Sad Sad ,,urata treaba,,si eu am un clio de servici,,cabd le fac astia reclama si spun ca au luat 5 stele la euroncup,,,mananca ce nu trebuie.
chiar ramai stupefiat la cum s-a facut meganul Shocked Shocked Shocked
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Sad Au fost victime omenesti? Sper sa nu fi fost cazul; poti detalia putin conditiile producerii accidentului? Mi se pare o pozitie usor atipica....vad ca masina e lovita in spate...
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
ceva nu e n ordine
e lovit spatele
si nu ced ca de un copac ca se incolacea
curioasa treabai
Skip ads

  • pmi
  • **
  • 95 mesaje
  • din 03 Apr 2006
  • Astra 2001 Y20DTH
  • Varsovia
  • pmi

  • Mesaje scrise: 95
  • Locatie: Varsovia
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
A avut mare noroc.... Succes mai departe.....


Ultima modificare facuta de pmi la Joi 15 Feb, 2007 4:02 pm
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
a lovit cu roata fata stanga,a incercat sa evite cu dreapta dar a iesit de pe sosea apoi sa speriat si a bruscat volanul virand stanga moment in care a lovit cainele ,in urma socului masina a derapat aprox.20-25 metri lateral lovind in cele din urma santul din stanga,apoi sa intors la 180grade in aer si a lovit copacul cu partea din spate.
aici a avut ceel mai mare noroc daca lovea cu fata ...cine stie
nu au fost victime a.. cainele a murit,matusa are "doar" clavicula rupta si sperietura,in rest nimic grav
  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
e lovita in copac Sad ,,vedeti in foto ca carosbilul e umed,a ferit cainele si a intrat in derapaj,,lovind un pom cu spatele Shocked
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:e lovita in copac Sad ,,vedeti in foto ca carosbilul e umed,a ferit cainele si a intrat in derapaj,,lovind un pom cu spatele Shocked

NU.CAROSABILUL ERA USCAT LA ORA ACCIDENTULUI.A INCEPUT SA PLOUA DUPA ACEEA
a lovit pluta in aer,masina era intoarsa la 90grade in jurul axei
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am tot ezitat sa intervin, dar ce masina este renault ala daca s-a facut in asa hal? Eu am dat cu solenza intr-un cap la 130 la ora si arata mai bine ca renaultu.
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sfat:
daca sinteti in oras, pina in 50-60 puteti evita un animal. E pacat sa nu o faceti daca avei posibilitatea (bineinteles cu exceptia situatiilor in care riscati un accident mai nasol)
daca sinteti pe sosea , de la 80 la ora in sus NU incercati sa evitati. Incetiniti, claxonati sau altceva insa NU evitati.
Chiar daca iubesc enorm animalele mai mult imi iubiesc familia si pielea.
Acesta e al 4-lea caz (2 din ele patite de cunoscuti) in care un biet catel produce pagube si umane si materiale...
Cel mai grav a fost cel al fetitei lui Dumitru Graur (de la TV) care a si murit din nefericire. Alaturi de ea inca 4 tineri....
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cristi_C a scris:Am tot ezitat sa intervin, dar ce masina este renault ala daca s-a facut in asa hal? Eu am dat cu solenza intr-un cap la 130 la ora si arata mai bine ca renaultu.

renault de "5"stele luate nimai d-zeu stie Evil or Very Mad
oricum si tusica a avut destula viteza
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
flavius1611 a scris:da Sad Sad Sad ,,urata treaba,,si eu am un clio de servici,,cabd le fac astia reclama si spun ca au luat 5 stele la euroncup,,,mananca ce nu trebuie.
chiar ramai stupefiat la cum s-a facut meganul Shocked Shocked Shocked


Cristi_C a scris:Am tot ezitat sa intervin, dar ce masina este renault ala daca s-a facut in asa hal? Eu am dat cu solenza intr-un cap la 130 la ora si arata mai bine ca renaultu.


poate nu va vine sa credeti, dar chiar fiindca au 5 stele NCAP arata "in halul ala".
secretul unei bune protectii este sa controlezi deformatia si sa directionezi energia absorbita la impact in alte componente decat cele apropiate de pasageri. absolut orice masina cu 5 stele NCAP va arata la fel in cazul unui impact asemanator.
in sasiu si caroserie exista asa numitele zone cu deformare programata care in cazul unui impact preiau cat mai mult din energia impactului, astfel ca aceasta energie nu este transferata (prin intermediul pedalelor, coloanei de directie, tetierelor, etc...) in compartimentul pasagerilor, sau este transferata cat mai putin.
in fine, arata aiurea masina, dar poate tocmai acest aspect le-a salvat viata.

zafirul a scris:sfat:
daca sinteti in oras, pina in 50-60 puteti evita un animal. E pacat sa nu o faceti daca avei posibilitatea (bineinteles cu exceptia situatiilor in care riscati un accident mai nasol)
daca sinteti pe sosea , de la 80 la ora in sus NU incercati sa evitati. Incetiniti, claxonati sau altceva insa NU evitati.

foarte bun sfatul lui zafirul. exact din acelasi motiv am avut si eu (ca pasager nu ca sofer) un accident acu' vreo 4 ani. doar ca era polei pe sosea, am intrat in derapaj, iesit de pe sosea, si cum terasamentul era suprainaltat, am picat cu masina de la vreo 1-1.2m inaltime si ne-am rostogolit lateral...era un Passat din 95... in afara de tabla indoita si geamuri sparte in rest nici o dauna Smile

oricum, urata treaba, bine ca au scapat relativ bine. insanatosire grabnica!
masina se repara sau se schimba...
Skip ads

  • flavius1611

  • Mesaje scrise: 1,040
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da,ai dreptate masina se schimba sau se repara dar omul Sad Sad Sad
asa ca incercati sa fiti mai atenti,,NOI TOTI
  • cont-sters-1898

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2006

  • Mesaj Privat
octav13 a scris:ieri ora 15.30 pe un drun in apropiere de or.videle,un caine a incercat sa traverseze exact prin fata unui renault megane de numai 1 luna,condus de o ruda forte apropiata de mine(matusa),daca se intampla ceva mai rau era a doua ruda de gradul II pe care o pierdeam in ultimele 6 luni

Bai frate da' te cam viziteaza belele.
Asta e, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, iar unii au invatat sa sofeze (zezi mai sus) iar altii chiar stiu sa sofeze (astia cam greu fac accident din vina lor) no offence!!
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Mie personal mi se pare atat trist cat si periculos cate animale umbla pe soselele din Romania... Daca mergi din Bucuresti pana la Brasov, dai de o gramada de "resturi" pe sosea...
Poate mai sunt unii care au vazut reportajul (de mult) despre autostrada Bucuresti - Pitesti, care nu avea cam nici un element care sa o defineasca in adevaratul sens al cuvantului ca "autostrada"...
Eu am ramas blocat cand mi-am dat seama ca in Austria, pe autostrada, in unele locuri sunt placi inalte de 3 - 4 metri de plexiglas pe margine, ca sa nu treaca pasari pe deasupra autostrazii !!!
  • zafirul

  • Mesaje scrise: 1,444
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2004

  • Mesaj Privat
off topic
nu de aia sint placile de plexi.
daca te uiti mai atent sint in zone in care autostrada trece suficient de aproape de locuinte.
sint fonoabsorbante, pt. reducerea zgomotului. (nu mai stiu pe unde citeam citi decibeli face o masina la diverse viteze, concluzia era ca la 130 e destul de mare a.i sa fie nevoie de o masura de reducere a acestui zgomot)
  • apachée

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1994 C14SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2006

  • Mesaj Privat
@zafirul : ai dreptate, in zonele urbane sau unde erau case aproape de sosea, erau construiti special peretii ca sa izoleze fonic. Ce am vazut eu erau clar pentru pasari si le-am intalnit in mare parte numai pe poduri sau zone inaltate ale soselei...
Oricum, ideea e ca la altii se mai ingrijeste "drumarul" si de animale, la noi abia se asfalteaza ca vine Gogu de la gaze sa schimbe o teava si ramane sant in mijlocul strazii pana la urmatoarea "asfaltare"...
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Skywalker a scris:
octav13 a scris:ieri ora 15.30 pe un drun in apropiere de or.videle,un caine a incercat sa traverseze exact prin fata unui renault megane de numai 1 luna,condus de o ruda forte apropiata de mine(matusa),daca se intampla ceva mai rau era a doua ruda de gradul II pe care o pierdeam in ultimele 6 luni

Bai frate da' te cam viziteaza belele.
Asta e, traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul, iar unii au invatat sa sofeze (zezi mai sus) iar altii chiar stiu sa sofeze (astia cam greu fac accident din vina lor) no offence!!

experienta nu prea era,persoana in cauza are 53ani.
viteza 140km/h
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
de ce sunt caini pe sosele? unul din motive este pentru exista multi idioti care arunca resturi de mancare pe geamul masinii.
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
sa se faca o lege asa cum exista in orice tara civilivata vizavi de cainii vagabonzi si nunumai!
ar trebui sa ne montam toti bull-bar exact cum au australieni
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR