Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua si bine v-am gasit, avand in vedere ca este primul meu post Smile


Am si eu o astra g caravan din 2007, primul proprietar ... si am avut grija de ea mai mult decat am avut de mine.
Toate reviziile au fost facute la timp si la Opel mai putin anul acesta cand am facut revizia la un mecanic care a fost angajat la opel.

Altaltaieri, inainte sa plec in vacanta, am avut o problema. Am auzit cum discurile de frana sunt zgariate si atunci m-am dus la mecanic care evident mi-a schimbat placutele de frana. Tin sa mentionez ca placute de frana originale luate de la opel.
Placutele au fost schimbate pe seara si nu am mai avut timp sa ma plimb cu masina foarte mult pentru a se uza putin placutele.

Ieri am plecat in vacanta si pot sa spun ca masina a fost foarte incarcata. 3 persoane mai masive, cainele si porbagajul plin de lucruri.
Dupa ce am facut dealu negru si am trecut de sibiu, deci am trecut peste toate serpentinele, am intrat intr-o depasire si cand sa revin la loc in banda am observat ca nu mai tin franele si mirosea foarte foarte tare a ars. Tin sa specific ca pe tot drumul am mers in spatele tirurilor si nu am putut folosi frana de motor prea mult, deci am folosit frana de picior foarte mult ...

Dupa ce cu chiu cu vai am reusit sa ma opresc pe dreapta am stat cam 45 de minute sa se raceasca franele si am plecat la drum ... si totul parea aproape ok!

Intrebarea mea este daca problema a fost din cauza ca placutele de frana sunt noi ... sau?
O sa trebuiasca sa ma si intorc in bucuresti si imi e frica sa nu mi se intample acelasi lucru ... si doamne fereste sa nu mai am atata noroc incat sa ma opresc singur si in siguranta.

Ce imi recomandati sa fac? Sa stau linistit? Smile


Multumesc mult.
  • wizard.time

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Stai linistit asa se intampla cand placutele sunt noi.Pana se aseaza cum trebuie pe disc frana o sa fie putin mai slaba, datorita gradului de uzura a discului.
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Mersi mult pentru raspuns. Acuma m-am intors ca am fost putin plecat cu masina si am testat franele si sunt super ok Smile

Vroiam sa mai intreb ceva ... in legatura cu bujiile.

Masina mea are 50 de mii de km si cum spuneam ... intretinuta perfect.

Pe la cati km ar trebui sa incep sa pun bani deoparte pentru bujii sau alte lucruri mai costisitoare care ar trebui schimbate?

Multumesc.
  • Tavicu

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Tavicu a scris:Mersi mult pentru raspuns. Acuma m-am intors ca am fost putin plecat cu masina si am testat franele si sunt super ok Smile

Vroiam sa mai intreb ceva ... in legatura cu bujiile.

Masina mea are 50 de mii de km si cum spuneam ... intretinuta perfect.

Pe la cati km ar trebui sa incep sa pun bani deoparte pentru bujii sau alte lucruri mai costisitoare care ar trebui schimbate?

Multumesc.
cer scuze, ma refeream la injectoare! Nu la bujii Smile
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Tavicu
daca ii dai motorina buna si, ii faci reviziile la timp nu o sa ai probleme cu injectorii, in caz ca se defecteaza acum se pot si repara nu trebuie inlocuiti, referitor la frane se mai intampla sa ramana cate o placuta blocata pana cand se uzeaza putin din ele
vacanta placuta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR