Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare.

Astra H 2006, Z13DTH, rulaj aprox 155k

De vreo 3 zile, cand apas ambreiajul se aude un zgomot ca de greiere. Eliberez ambreiajul si nu se mai aude.

De asemenea daca rulez vreo 10-15 minute nu se mai aude la apasare (sau poate se aude dar sunetul nu este perceptibil din habitaclu).

Aveti idee ce ar putea sa fie?

Multumesc!
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
eu zic 100% volanta. pune mana si cauta pe forum ca e un topic foarte mare in care se discuta despre asta. oricum, ti-a tinut mult, in general ele pe la 100.000km se duc.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
poti arunca un ochi aici: https://www.clubopel.com/vie...23&highlight= o fi topic de corsa, insa motorul e acelasi Very Happy. pe ultima pagina ar trebui sa fie un citat de la domnul dancuciureanu, ca si raspuns la intrebarea mea: care sunt simptomele volantei pe duca.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca e volanta,ci mai degraba rulmentul de presiune din ambreiaj.La fel caraie si la mine pe la jumatatea cursei de pedala ambreiaj.

Se aude numai intr-un anumit punct al pedalei.La fel a fost si parerea mecanicilor la care am mai fost.Rulmentul de presiune e pe duca.
Skip ads

  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
din ce am inteles, rulmentul de presiune e hidraulic, asta ori crapa si nu mai ai ambreaj ori nu zice nimic. Cel putin asa am inteles eu din topicul ala. Puneti mana si cititi-l si apoi mai discutam. si eu am zis ca e rulmentul, si m-as fi bucurat sa fie el caci e foarte ieftin....
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ai inteles gresit, asa am patit si eu cand a inceput rulmentul sa zambeasca, intr-un anumit punct al pedalei incepea sa chitaie si simteam un tremurat accentuat in pedala. Rulmentul a fost. Deci rulmentul nu e chiar asa de binar pe cate ai auzit tu
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
O sa verific inca o data, dar nu resimt niciun tremurat/vibratie, nicio schimbare in afara de acel sunet.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Je, daca e cum ai zis tu, iti dau o lada de bere, sa dea domnu sa fie ambreajul si nu volanta, ca un kit de ambreaj am gasit la 700lei dar volanta... se invarte pe la 3000lei Very Happy :-s

eu asa citisem pe topicul corsa, ca asa se manifesta volanta Smile
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Rulmentul da vibratii in pedala si o caraiala, volanta deja are alt sunet, mult mai pronuntat. In ultima faza tremura toata masina.
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat, nu e nicio vibratie, niciun tremurut, doar acel sunet agasant. Am incercat sa-mi fac ieri o programre la baietii de la EDS dar sunt ocupati toata saptmana. Sun astrazi inca o data sa vedem cand pot sa-i gasesc liberi. Cand aflu ceva, revin cu detalii.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
mie nu mi-o caraie... doar imi da vibratie in pedala.... si cam dispare uneori cu pedala la fund...
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
la mine acu mi-au aparut vibratii fine si in pedala de acceleratie ,plus ca motoru se aude ca un diesel mai tacanitor,mai ascutit.

la plecarea de pe loc din ambreiaj se aude Grrrrrr in fata la motor.

TOtusi nu ma zgaltaie la relanti nu vibreaza masina,poate e buna inca volanta.

Intrebarea mea mare e de unde naiba au aparut subit vibratii in pedala de acceleratie.Toata treaba asta a a aparut subit.In mers daca iau picioru de pe acceleratie dar o las in viteza si ii dau sprituri scurte se aude ca un carait in fata ,ca bilele unui rulment care se aud in acord cu zgomotul de diesel.
Skip ads

  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Am fost la EDS cu masina. Nu au desfacut-o pentru ca au zis ca nu merita, dar cel mai probabil e rulmentul de presiune. Se merita sa schimb tot sau pot sa schimb doar rulmentul? Are rost sa schimb si volanta ca am auzit fel de fel de discutii?
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Volanta doar daca observi ca e defecta cand desfaci, in rest schimbi tot kitul de ambreiaj. Ar fi pacat sa pui rulment nou si peste 2 luni sa-ti pice altceva si sa platesti iar toata manopera, nu? Wink
Ia in seama si faptul ca eu merg cu acel sunet de greiere de peste 2 ani si mai bine de 50 000km. Am ascultat si alte astre z17dtl si toate au acel sunet, poate e "de la ei" Embarassed
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
A mea a Z13DTH, sunetul e de vreo 2 luni si am facut vreo 3000 km intre timp. Alta problema in afara de sunet, nu observ.
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La scurt timp de la ultimul meu post aici, zgomotol a disparut complet. Dupa aproape un an si inca 8000 km a revenit de data asta cu un sunet ce se aude ca un "clong-clong-clong" de vreo 5-6 ori pe secunda atunci cand ambreiajul e apasat. Simt in pedala ceva vibratie. Masina inca trage foarte bine. La ce ar trebuie sa ma astept sau ce alte simptome sa urmaresc?
  • adipapp

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Simplu nu doar despre kitul de ambreiaj e vorba! Iar din nefericire nu e recomandat sa schimbi pe bucati.
Deci volanta dubla masa are doua verificari cea radiala nu mai mult de 20 grade si cea axiala nu mai mare de 2,9 mm.
Daca sunt mai mari atunci "clong-clong" cind cupleaza. s.a.m.d.
  • antidote

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Carevasazica sa ma pregatesc de schimbarea volantei si kitului de ambreiaj?
  • adipapp

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Din nefericire e costisitoare chestiunea, si culmea ca nu mai tine ca cea originala ca numar de Km. Deci recomand atentie si la ce pui in loc. Colegul nostru de la Timisoara care pina acum un an mai aducea din germania la un moment dat a ajuns sa o schimbe si el si nu a tinut decit mai mult de 30000. Bine acuma depinde un pic si de stilul de mers. Sa nu dramatizam. Optim ar fi sa poti sa urmezi pasii, diagnostic apoi desfacut verificat apoi achizitionat si schimbat. Asta din motive a nu se achizitiona piese de bani multi inutil. Am mai vazut si aprecieri gresite in diagnosticare.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
antidote a scris:Carevasazica sa ma pregatesc de schimbarea volantei si kitului de ambreiaj?


dupa simptome e ambreaj... ar trebui sa te pregatesti. eu am mers cateva mii cu ea zornaind, si cred ca inca e asa la masina..
am uzit cazuri in care facea ft urat cand pleca.. e bine sa le schimbi amandoua ca numa manopera se duce pe la un 500-800lei pe putin.
volanta ieftina eu gasisem noua la tonystorm aici pe forum, ieftina gen 300lei mai ieftina ca in magazin.. sper ca nu e reclama...
oricum nu pune sh
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR