Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Stie cineva un service in Bucuresti care sa curete injectoare pentru diesel (masina din semnatura), fie cu ultrasunete fie cu solutie ?.
Am citit celelalte topicuri pe aceasta tema, dar nu am gasit nimic concret referitor la DTI-uri.
Ca idee, nu vreau sa pun aditiv in motorina din cauza posibilitatilor de 'desprindere' a mizeriei din rezervor, circuit etc.. care ar putea face mai mult rau decat bine (parere personala, nu imi sariti in cap Smile).
Si nici nu ma pot apuca singur de demontat tur-retur si bagat in solutie WYNN cum am vazut ca au facut altii pentru ca, recunosc, nu ma pricep la 'manopera' ... cam am 2 maini stangi cand vine vorba de asa ceva.

Multumesc.


Ultima modificare facuta de BiriV la Sam 09 Sep, 2006 4:19 pm
Skip ads

  • manfred

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1998 X25DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sunt unii pe langa Budapesta.....pe strada ce duce de la Budapesta la pasajul Marasesti......nu stiu cat de buni sunt......a desfundat un prieten la o vectra 2000 benzina si a fost multumit........incearca si tu ....daca iti convine....Multa Bafta
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
www.rune.ro
  • carlitos30

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 2,0dty
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Aug 2006

  • Mesaj Privat
incearca la Toyota de pe str,Avrig.sunt buni si curata cu ultrasunete
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Vedeti ca s-a mai discutat de curatatul injectoarelor, dati "cautare".
Indicat este a se demonta si curata pe stand, chimic. Solutiile turnate in rezervor determina o uzura a camerelor de ardere, supape, pot desprinde depuneri din rezervor/circuit. Ultrasunetele vor reusi sa desprinda si emailul de pe sirma bobinajului si in scurt timp va cumparati altele.
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Vedeti ca s-a mai discutat de curatatul injectoarelor, dati "cautare".
Indicat este a se demonta si curata pe stand, chimic. Solutiile turnate in rezervor determina o uzura a camerelor de ardere, supape, pot desprinde depuneri din rezervor/circuit. Ultrasunetele vor reusi sa desprinda si emailul de pe sirma bobinajului si in scurt timp va cumparati altele.


STII TOATE ASTEA LA MODUL SIGUR-DOCUMENTAT-SAU SINT PARERI?
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
mikhai a scris:
dancuciureanu a scris:Vedeti ca s-a mai discutat de curatatul injectoarelor, dati "cautare".
Indicat este a se demonta si curata pe stand, chimic. Solutiile turnate in rezervor determina o uzura a camerelor de ardere, supape, pot desprinde depuneri din rezervor/circuit. Ultrasunetele vor reusi sa desprinda si emailul de pe sirma bobinajului si in scurt timp va cumparati altele.


STII TOATE ASTEA LA MODUL SIGUR-DOCUMENTAT-SAU SINT PARERI?


Mai bine zis...patit sau din auzite. Si totusi peste asta, vorbim de motorina aici nu de benzina.
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
stiti careva si in CJ, vreun service unde se realizeaza curatarea injectoarelor? (am inteles ca e mai bine chimic) Very Happy

Numai bine
Skip ads

  • b82bog

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2005

  • Mesaj Privat
cand trebuie curatate injectoarele?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu am patit eu, au patit altii...
Chiar credeti ca cei care produc carburanti, uleiuri, injectoare nu au bani de cercetare? Bugetul lor atinge sume care nu sunt la indemina oricui si tot timpul se cauta calitate, fiabilitate ca sa nu piarda bani pe urma cu garantia... Privind ultrasunetele si injectoarele mai cititi...la noi asa-zisele standuri sunt second, demult nu mai sunt in parametri, ultrasunetele, daca mai sunt, date la maxim etc... astfel emailul de pe sirma se exfoliaza si apare scurtcircuit intre spire iar lipitura/sudura sirma-terminal isi va da drumul.
Personal nu stiu nici un stand adevarat.
Cel mai simplu si ieftin mod de curatare il puteti face cu o rampa, pompa, lichid de curatat (carburatoare Policolor), baterie si un generator de impulsuri cu frecventa variabila(un bistabil, tranzistor darlington si un bec de limitare curent). Daca nu faceti contacte scurte. Asa veti vedea si cit de bine le curatati vazind jetul.
Daca nu....mergeti intr-un sevice mai de doamne ajuta si sigur au un baiat care o facut instalatia din resturi. Voi dati jos injectoarele si le puneti in buzunar eventual si o sticla de solvent ptr siguranta; daca va duceti cu masina sunt multi ochi, pretul este scris pe masina etc.
Gata ca v-am dat destule idei


Ultima modificare facuta de dancuciureanu la Joi 07 Dec, 2006 6:27 pm
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am rezolvat in sfarsit problema.
Pe Prel. Ghencea la numarul 33a(parca) - pe partea stanga cum te duci dinspre stad. Ghencea, dupa intersectia cu str. Brasov, la aprox 500m este o firma mare cu JVC - este un service care face asa ceva cu solutie si aparat WYNN.
RECOMAND!
Cine se duce, sa intrebe de nea Mircea (si el posesor de Opel - chiar 2 bucati)... si va fi pe deplin satisfacut. Mi-a pus inclusiv tester pe masina, sa vada ca nu sunt alte probleme (cost 500k). Pretul curatarii este de 100 RON iar efectul ei (cel putin la mine) este spectaculos. Masina se aude mult mai frumos, urca frumos in ture, nu mai da in nas deloc, schimbarile de viteze sunt mult mai line, ce sa mai, operatiune meritata, si 7 stele pentru nea Mircea.
Nu vreau sa sune a publicitate dar am ramas profund impresionat de calitatea si mai ales de efectul serviciilor si recomand cu caldura amatorilor.
  • axl666

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Sunt curios, spuneai ca masina "nu mai da in nas", as vrea sa stiu cum se manifesta. Ca si eu ma cam confrunt din cand in cand cu problema asta si vroiam de curiozitate sa stiu cum se manifesta la tine (viteza, turatie, etc). Oricum cred ca o sa fac si eu un drum pe acolo prin Ghencea sa imi curat injectoarele, eu fiind din Militari. Inca ceva, esti sigur ca service-ul era pe partea stanga cum mergi spre stadion, sau e cumva pe dreapta?

Multumesc de raspuns
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
este un service care face asa ceva cu solutie si aparat WYNN

Daca este asa atunci chiar merita si nu mi se pare scump deloc.
Daca dupa curatare tot da in nas si nu urca in ture repede dati o cautare ptr. EGR
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
BiriV a scris:Am rezolvat in sfarsit problema.
Pe Prel. Ghencea la numarul 33a(parca) - pe partea stanga cum te duci dinspre stad. Ghencea, dupa intersectia cu str. Brasov, la aprox 500m este o firma mare cu JVC - este un service care face asa ceva cu solutie si aparat WYNN.
RECOMAND!
Cine se duce, sa intrebe de nea Mircea (si el posesor de Opel - chiar 2 bucati)... si va fi pe deplin satisfacut. Mi-a pus inclusiv tester pe masina, sa vada ca nu sunt alte probleme (cost 500k). Pretul curatarii este de 100 RON iar efectul ei (cel putin la mine) este spectaculos. Masina se aude mult mai frumos, urca frumos in ture, nu mai da in nas deloc, schimbarile de viteze sunt mult mai line, ce sa mai, operatiune meritata, si 7 stele pentru nea Mircea.
Nu vreau sa sune a publicitate dar am ramas profund impresionat de calitatea si mai ales de efectul serviciilor si recomand cu caldura amatorilor.


Si curatarea cum a fost? cu ultrasunete sau chimica?
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
@gabib77...omu' spune in text .... " este un service care face asa ceva cu solutie si aparat WYNN."

din asta reiese ca e chimica...cel putin asa stiu eu Rolling Eyes
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:@gabib77...omu' spune in text .... " este un service care face asa ceva cu solutie si aparat WYNN."

din asta reiese ca e chimica...cel putin asa stiu eu Rolling Eyes


Merci pentru ca mi-ai atras atentia, asa chiar nu vazusem Very Happy
  • ROBERTby2000

  • Mesaje scrise: 244
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2006

  • Mesaj Privat
pune-ti solutie direct in filtru si nu in rezervor...este mai eficient.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pune-ti solutie direct in filtru si nu in rezervor...este mai eficient.

Nu mai insistati cu tot felul de solutii si aditivi ca dati banii degeaba si mai mult strica. Aici ma refer la cei de benzina, motorina, ulei, radiator....
Folositi cautare si cititi, sigur va schimbati parerea.
  • roadrunner79

  • Mesaje scrise: 226
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Un service bun in Ploiesti unde se pot curata injectoarele???

Se pot demonta si curata fara sa mergi in service? Ce as avea nevoie?
  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
M-am dus sa curat si eu injectoarele si m-a costat 300 RON , mi se pare cam mult . Nu sunt multumit de rezultat , inainte sa o duc la curatat puteam sa o turez pana la 4.000 de ture si nu scotea fum deloc pe cand acum scoate fum cand o turez mai tare . Crying or Very sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR