Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cer scuze daca s-a mai discutat,insa nu am gasit nicio informatie concreta despre planetarele la motorizarea de pe astra G-classic (z14xep).Dupa cum se vede si in poza am burduful spart la planetara din stanga(cea scurta),am dat astazi comanda de altul,insa am ceva nelamuriri,am inteles ca burdufurile sunt de diferite diametre,stie cineva ce diametru ar trebuii sa aiba acesta?(intreb pentru ca as vrea sa-l masor cand vine sa nu fie gresit(nu am incredere in cei de la piese, sunt patit cu alte alea ).Se pierde ulei din cutie la demontarea planetarei ? Multumesc anticipat !




Skip ads

  • d1nutzuu

  • Mesaje scrise: 608
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP/Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu am schimbat burdul fara sa dau planetara jos din cutie , scoti doar capul ! te chinui putin cu siguranta blucucasa dar cu clestele potrivit merge totu` brici ... eu n-am avut cleste pentru coliere si am folosit coliere vechi de dacie cu surub.merge brici.bafta
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
NU se pierde ulei de cutie daca ti-e dus burduful
Pe langa burduf ar trebui sa mai cumperi si niste vaselina grafitata, cu care sa umpli acolo...
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Stiu ca pe la capul planetarei nu curge uleiul,ma refer cand o sa scot planetara(tripoda) din cutie,daca pierd ulei,spre exemplu la solenza cand ai dat planetara jos,curge tot uleiul
Skip ads

  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Da, va curge uleiul daca scoti planetara din cutia de viteza.
Personal am in rezerva un cap de planetara, cel care intra in cutie, special pentru astfel de situatii si pe care il fixez in cutie sa nu curga uleiul.
Daca masina este inclinata, fiind pe cric nu va curge uleiul repede, dar totusi va curge.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Am tras azi o vizita la nenea mecanicul, e bine de stiut ca totusi curge, a zis ca o sa-mi desfaca doar capul planetarei,nu o s-o mai scoata din cutie,burduful cel nou, ochiometric vorbind,mi s-a parut destul de ok ca marime,sper sa fie totul in regula...Multumesc de raspunsuri!
  • popmari

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Daca ai putine cunostiinte de mecanica, aceasta operatie, poti sa o faci si tu.
Tot ce trebuie este sa citesti pe forum, unde ai neintelegeri.
Personal am reparat aceasta problema, inclusiv schimbarea capãtului de planetara, cu ajutorul celor de pe forum. Dupa ce am bagat capatul de planetara fara siguranta si montat intreaga planetara, in cel putin 7 minute am dat jos din nou planetara si am fixat siguranța si montat.
Daca te apuci pentru reparatie nu trebuie sa desfaci decat piulita de la pivot, capatul de bara si scoti etrierul, dai intr-o parte ansamblul ce tine telescopul, nu stiu in acest moment cum se cheama.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mecanica o cunosc in mare,insa nu detin prese,scule si toate cele necesare,mecanicul imi ia 30 de lei,am dat 40 de lei pe burduf,deci pana si piesa a fost mai scumpa decat manopera,m-am interesat pentru ca nu am incredere in toti mecanicii,ei zic ca stiu,dar de multe ori nu le fac cum trebuie,asa ca ma interesez in prealabil de anumite aspecte sa stiu cum sta treaba.
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Dupa cum ziceam cu dimensiunile piesei, se pare ca am patit-o din nou,am primit un burduf cu dimensiune gresita undeva pe la 69 de mm in diametru,noroc ca am putut sa-l schimb la magazin,diametrul pentru burduful de planetara la astra mea din 2006(z14xep) are undeva la 80 de mm in diametru,asa ca aveti grija !As mai avea o intrebare, mai mult de curiozitate, cand am schimbat burduful la solenza mecanicul a pus din belsug vaselina,aproape a umplut burduful ,mecanicul care mi l-a schimbat la opel,mi-a pus mult mai putina,mi-a pus tot flaconul cu care a venit burduful si inca vreo 3 degete,a zis ca sa nu mai compar cu solenza,ca astea sunt altfel de planetare si vaselina se pune doar pe capul planetarei nu se umple burduful,e ok asa ?
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut, daca mai urmareste cineva postul acesta am si eu o intrebare. M am apucat sa i schimb kitul de ambreiaj al masinii si m am blocat la scoaterea planetarei din cutie. Un sfat va rog ? parca n as vrea sa pun ranga si sa trag ca ciobanasul. Masina este un G din 2001 z16xe. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR