Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am cumparat si eu acum 3 sap un vectra b.mergea bine.de 2 saptamani sa transformat in tractor.motorul este un ecotec de 1998cc,100 kw,an fabricatie 05/96 seria X20XEV.cand am luat-o tragea cam greu pana in 2500 de ture dar mergea bine.am bagat un aditiv in benzina,in o zi am consumat benzina aditivata.de atunci a cazut de tot motorul.am fost la tester mi-a spus ca ar fi cureaua,bujiile,fisele,sonda lamda.baraie de parca ar fi tractor.scoate fum albastru ,papa dublu.distributia a fost schimbata.am ajuns la fundul buzunarului si nu pot sa cumpar o sonda noua,m-as risca la o sonda la mana a 2.aici intervine si intrebarea si problema mea.sonda trebuie sa fie neeaparat pt motor de 2000 sau merge si o sonda de la un 1.6.baraie urat poate sunt persoane care au avut aceeasi problema si era de vina altceva.nu ezitati Smile si poate e si un injector.multumesc si scuzati-ma ca m-am lungit cu vb
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am citit de 3 ori ce ai scris, da' tot nu am inteles ce vrei...
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
jE a scris:Am citit de 3 ori ce ai scris, da' tot nu am inteles ce vrei...

sonda daca e universala sau nu.daca baraitu ala e de la sonda sau daca e de la altceva.lipsa de putere de la ce e?
cam atat m-ar intresa
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
nu merge decat sonda de pe x20xev sau x18xe. cu 4 fire si wide.
sfatul meu e sa iei noua.siemens sau hella.stiu ca is o groaza de bani , dar aia sh nu te tine mult.

dar esti sigur ca e sonda? o diagnoza cu citire parametri in timp real ai facut? la cineva care se pricepe nu la nea vasile.
  • azz
  • Suspendat
  • 858 mesaje
  • din 28 Jun 2011
  • Vectra 1996 X20XEV
  • Olt
  • azz

  • Mesaje scrise: 858
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1996 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jun 2011

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:nu merge decat sonda de pe x20xev sau x18xe. cu 4 fire si wide.
sfatul meu e sa iei noua.siemens sau hella.stiu ca is o groaza de bani , dar aia sh nu te tine mult.

dar esti sigur ca e sonda? o diagnoza cu citire parametri in timp real ai facut? la cineva care se pricepe nu la nea vasile.


am fost la un service si am pus-o pe tester.apareau 2 erori care se refereau la sonda.am scos sonda si nu e nici o diferenta.se aude un barait urat de la esapament si miroase a benzina nearsa.sonda noua am gasit bosch la 600 de ron.problema e ca as vrea o sonda second macar pe moment sa mai atenuez costurile.in fiecare zi fac 40 de km si cred ca imi papa undeva la 25-30 ron pt cei 40 de km.momentan nu imi permit sonda noua.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR