Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • radu_pesea

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut
Am un astra g cu un motor x14xep.
Masina are 90000 km. de ceva vreme a aparut un zgomot ciudat - ciricaie - atunci cand accelerez in sarcina intre 2000 si 3000 de ture. am schimbat benzina- la fel face. m-am dus cu ea la mecanici peste mecanici. unii zic ca ar fi normal sa faca asa (asta inseamna ca ei sunt foarte pregatiti), am fost la reprezentanta - la fe. astia sunt cam habarnisti.
motorul merge foarte frumos dar am observat ca in paralel cu acest ciricait s-a innegrit si toba de esapament care pana acum era curata. sa fie din injectoare?
masina a mers cu gpl in ultimii 40000 de km si acum am decis sa renunt la gaz si.... a naibii a inceput sa ciricaie. pe gaz nu face asa - doar pe benzina.
ce-i drept injectoarele de benzina au stat in ultimul an. sa le fi afectat treaba asta?

nu mai stiu ce draq sa-i fac! pur si simplu

va rog sa ma ajutati si pe mine cu o parere
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Da, cam suna a problema de injectoare dar nu numai. Toba innegrita ar indica amestec bogat. Verifica bujiile, ar merge si o curatare de injectoare (pe banc, nu cu solutii "minune"), insa atentie, daca injectoarele sunt obosite curatarea cu ultrasunete poate insemna "the final death" (pt. cine joaca Homm). S-ar putea ca si sonda lambda sa fie dusa, la km. astia ar trebui schimbata din principiu daca nu a fost schimbata niciodata.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
nu cunosc motorul dar daca are reglaj de avans atunci e prea mare sau mai poate fi senzorul de la volanta
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Daca nu cunosti mai bine taci, e plin forumul de pareri savante si oamenii chiar sunt enervati ca trebuie sa caute ceva pertinent in sumedenia de ...
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
stimate moderator, nu am vazut in regulament asta.Daca exista , atunci imi cer scuze .Am exprimat o parere nu am dat cu paru.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
eu unul nu cunosc acest termen sau regionalism "ciricaie"
fi mai explicit te rog
  • radu_pesea

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
eduard33 a scris:eu unul nu cunosc acest termen sau regionalism "ciricaie"
fi mai explicit te rog

ok... este un zgomot similar cu cel produs de o benzina proasta... detonatii aiurea ce sa mai zic...
cei de la reprezentanta au zis ca ar putea fi clapetele de pe galeria de admisie dar eu sincer nu cred asta. ar face in permanenta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR