Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • edd686

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. As dori si eu ajutor din partea cuiva in legatur cu montarea unui power box pe un astra j cu motor de 1.7 cdti 125CP. am gasit un site in romania care le aduce din germania la niste preturi foarte bune. Sunt putin sceptic in legatura cu ele si vreau sa ma lamureasca cineva daca sunt bune, avantajele si dezavantajele. Site-ul unde am gasit aceste dracii este www.race-chip.ro. Ii rog si pe colegii care au astra h sa se alature discutiei daca se poate. Va multumesc.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Power-Box`urile sau Chip`urile nu sunt bune.
De ce?
Pei ele au o harta a valorilor standardizata si testata pe o masina anume.
Masina ta nu are nimic in comun cu masina pe care a fost testat si setat acest power-box.Deci e posibil chiar sa nu simti nimic dar la fel e posibil sa fie setat in asa fel incat sa solicite masina prea mult si atunci iar nu e bine.
Daca vrei strange bani si fa o remapare.Recomand EDS.
Pt. remapare se citesc valorile actuale si apoi se fac niste setari in functie de starea masinii.Gandestete ca e ca la un amplificator unde setezi tu basii si inaltele in functie de ce boxe ai.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@edd686 - daca mai esti pe aici
Am atasat eu un box similar cu cel de pe situl care il enumerezi - modelul standard, dar comandat din germania...In varianta livrata de ei setarile sunt la minim( foto 1) si nu ofera o schimbare foarte vizibila, dar ai multiple setari pt a-l adapta cerintelor tale. Eu l-am pus pe valorile sugerate in cartea cu care a venit si anume performance 2 (foto 2) pt. ca marind prea mult valorile trimerilor, la mine(tot varianta de motorizare de 1,7/125 CP diesel) peste 4000 rpm motorul se opreste si afiseaza mesajul din foto 3. Oricum isi face simtita prezenta si ai senzatia ca masina este mai usoara, deasemenea demarajele(reprizele) sunt mult mai rapide si consumul mai stabil.


  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am vrut sa-mi montez si eu Power box mai demult,dar mi-a fost teama,am ramas la ideea ca un remap la EDS e sfant,dar e peste mana la Bucuresti,voi sunteti de acolo nu mai umblati cu prostii ca va stricati motoarele!
Skip ads

  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
In urma cu 4 luni am avut pe mana un power box al unui tip care il avea montat pe un VW Pasat si din curiozitate l-am desfacut , practic in cutia aceea faina era o rezistenta , care pacalea ECU spunandu-i ca temperatura motorului este mai mica , in acest fel ecu comanda ceva mai multa motorina si deci ceva cai in plus . In modulul respectiv se conecta sonda de temperatura a motorului si iesirea din modul pleca la ecu , acum nu stiu daca minunea gasita de voi face acelasi lucru cu ce am avut eu pe mana dar ca sfat personal daca se vrea ceva caluti in plus , in caz ca motorul de 1,7 mai poate scoate ceva , sa se mearga pe ramapare .
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
RaduRek a scris:@edd686 - daca mai esti pe aici
Am atasat eu un box similar cu cel de pe situl care il enumerezi - modelul standard, dar comandat din germania...In varianta livrata de ei setarile sunt la minim( foto 1) si nu ofera o schimbare foarte vizibila, dar ai multiple setari pt a-l adapta cerintelor tale. Eu l-am pus pe valorile sugerate in cartea cu care a venit si anume performance 2 (foto 2) pt. ca marind prea mult valorile trimerilor, la mine(tot varianta de motorizare de 1,7/125 CP diesel) peste 4000 rpm motorul se opreste si afiseaza mesajul din foto 3. Oricum isi face simtita prezenta si ai senzatia ca masina este mai usoara, deasemenea demarajele(reprizele) sunt mult mai rapide si consumul mai stabil.




EXACT PROBLEMELE ASTEA LE AM SI EU. doar in viteza 1, 2 si 3 . intr-a patra nu mai are atata forta ca sa omoare motorul asa ca nu se mai opreste. totusi e periculos cu powerbox pentru ca poti sa intrii in depasire si sa iti moara motorul Sad s-ar intampla un dezastru . MARE GRIJA CU CHESTII DIN ASTEA.
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Visse a scris:In urma cu 4 luni am avut pe mana un power box al unui tip care il avea montat pe un VW Pasat si din curiozitate l-am desfacut , practic in cutia aceea faina era o rezistenta , care pacalea ECU spunandu-i ca temperatura motorului este mai mica , in acest fel ecu comanda ceva mai multa motorina si deci ceva cai in plus . In modulul respectiv se conecta sonda de temperatura a motorului si iesirea din modul pleca la ecu , acum nu stiu daca minunea gasita de voi face acelasi lucru cu ce am avut eu pe mana dar ca sfat personal daca se vrea ceva caluti in plus , in caz ca motorul de 1,7 mai poate scoate ceva , sa se mearga pe ramapare .


Colegu, POWER BOX nu are nici o simpla legatura cu sonda de la temperatura a motorului. power box se conecteaza la sezorul de la Common Rail , la senzorul de presiune la Common rail.
  • RaduRek

  • Mesaje scrise: 437
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira Tourer 2013 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@dassvalencia

La mine oprirea s-a manifestat cu sw 2 in pozitiile dupa "D" indiferent de pozitia sw 1...oricum mai rar ajung eu pe la 4000 rpm pt. ca placerea deplina este intre 1800 si 3000 rpm...si tot din pasiune i-am aplicat si o telecomanda pt. On/Off Chip cu engine start pe Off Wink
Skip ads

  • konstantin9

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2011 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2013

  • Mesaj Privat
salutare!detin un opel astra j 1,7 diesel 125 cp.ar putea cineva sa imi dea mai multe detalii despre aceasta"remapare EDS",nu de alta dar sunt nou in domeniu si nu stiu prea multe! si care este diferenta dintre remapare si power box,si ce ati recomanda?va multumesc!
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
edd686 a scris:Salut. As dori si eu ajutor din partea cuiva in legatur cu montarea unui power box pe un astra j cu motor de 1.7 cdti 125CP. am gasit un site in romania care le aduce din germania la niste preturi foarte bune. Sunt putin sceptic in legatura cu ele si vreau sa ma lamureasca cineva daca sunt bune, avantajele si dezavantajele. Site-ul unde am gasit aceste dracii este www.race-chip.ro. Ii rog si pe colegii care au astra h sa se alature discutiei daca se poate. Va multumesc.

as dori sa aflu pareri despre power box de la cei care au montat.merita sau nu?multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
nu puneti prostii din alea pe masina ca va faceti singuri probleme si va costa de 2 ori apoi cat un chiptunning normal. eu asa am din 2009 si merge masina de rupe fara riscuri inutile...
  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@konstantin9 la 125 de cai iti mai trebuie power box?
EDS gasesti aici https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12856
Skip ads

  • prodesign87

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.
Eu am montat un powerbox de la race-chip. Am fost la un teste pe frana si acolo indica ca la motorul meu de 110 s-au mai adaugat aprox 22-25 hp. Nu e mult dar se simte totusi. Insa schimbarea este vizibila abia dupa 1800 ture..aproape 2000. SI inca nu am vazut o scadere a consumului asa cum ai facea reclama pe site (insa nici nu a crescut - ceea ce nu este rau). Il am montat de aprox 1 luna si am parcurs in jur de 2000 km cu el.
So far so good.
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ce mai zic baietii cu power box-uri; merita ? ceva probleme in timp ?
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nimeni? Vreau sa cumpar unul pentru 1.7 dts 130cai/300 Nm
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu recomand box power !
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Masina e in garantie, nu pot sa o remapez.
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
o remapezi si daca ai nevoie de garantie .... pui mapa originala la loc si gata
  • Turb0

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012 A20DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Pai si daca la o revizie, actulizare soft/rechemare observa remaparea?
  • burtal

  • Mesaje scrise: 904
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
la revizie , nu, doar schimba filtre si ulei.

poate la rechemare (in caz ca te duci) ce implica verificari soft , actualizari de soft nu cred ca o sa mai faci, cel putin nu la motor din moment ce o ai remapata.

oricum cred ca iti poti lua un programator pe care sa ai salvate mapele....si le schimbi cand vrei tu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR