Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
borsy a scris:M-am uitat azi pe C.B si.......:

In proportie de 95% km sunt facuti in oras, CUTIE AUTOMATA.


Anvelope Semperit Speed Grip 2 (recunoscute ca sunt anvelope economice), deci conteaza foarte mult si anvelopele........de aia am tot spus ca sunt relative diferentele.

L.E: Plus ca daca folosesti un ulei SAE40 vei avea un consum o idee mai ridicat.......deci sunt multe in calcul.


Ultima modificare facuta de borsy la Mie 29 Apr, 2015 11:03 pm
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
In Bucuresti au lasat-o mai usor cu radarele, pe anumite strazi, in schimb au "montat" o serie de gropi, care te "calmeaza" din plin...
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
clau70 a scris:Aaaa, tu ai pus procent la procent!
Asa pun bancile dobanda la dobanda Wink .


Sunt de profesie economist, defect profesional Wink
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
eddy andrei a scris:

Asa o fi cum spui tu, eu am 43 km/ora mixt si consum 10,0 % fix in conditiile descrise anterior. Deci al lui este mult mai bun decat al meu. Acum nu stiu cat de mult este legat de medie consumul. Daca ma gandesc simplu la un exemplu: 300 km total din care: 150 km mers autostrada cu medie 150 km/ora si 150 km oras cu medie 10 km/ora, iese o medie de 80 km/ora. Corect? Consumul va fi sigur in jur de 10%. Daca mergem cei 300 km pe orice drum cu o medie de 80 km/ora sigur consumul va fi maxim 6,5%, deci cat de relevanta este media?


Vorbim aici de mers normal. Adica tu dimineata te duci la servici, motorul e rece, nu te apuci sa ii dai talpa pana in 5000rpm. La fel si la intoarcere, dupa-masa. Normal ca exista si mersul sportiv, dar eu nu prea vad cum, pentru ca gyzmo a zis ca mergea in coloana. Iar in oras, mersul sportiv e cel mai neproductiv, de multe ori ma grabeam, depaseam, doar ca la primul semafor sa fiu in rand cu ceilalti. In oras nu prea ai cum sa te grabesti.

Ca sa-ti raspund la intrebare, acel 6.5% e exterior, celalalt e mix. Pentru conditii normale e mai relevant 6.5, celalalt e cam la extreme: 150kmh pe autostrada si 10kmh in oras. La aceste doua viteze, de 150 si 10, consumurile sunt cele mai mari.
Skip ads

  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Inca un exemplu simplu: daca in Bucuresti stai si 15-20 min.la semafor, ii dai blana la verde ca te enervezi si trebuie sa te descarci (eu unul asa fac de cate ori am ocazia, chiar daca mai ajung si la 120 km/ora.... intre semafoare (poate de aici si regenerarea la 600 km), intr-un oras normal stai max.5 min. la semafor, dar mergi legal ca politia e mai vigilenta (@apropos de ce zicea @gyzmo mai sus, eu pe Vãcãrești nu am mai vãzut un radar de cel puțin o lunã...și nici nu vreau sã vad...cã m-am ars), scoti cam aceeasi medie sa zicem un 20-25 km pe ora, consumul sigur nu poate fi același. Deși este tot consum urban.
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
increatul a scris:
eddy andrei a scris:

Asa o fi cum spui tu, eu am 43 km/ora mixt si consum 10,0 % fix in conditiile descrise anterior. Deci al lui este mult mai bun decat al meu. Acum nu stiu cat de mult este legat de medie consumul. Daca ma gandesc simplu la un exemplu: 300 km total din care: 150 km mers autostrada cu medie 150 km/ora si 150 km oras cu medie 10 km/ora, iese o medie de 80 km/ora. Corect? Consumul va fi sigur in jur de 10%. Daca mergem cei 300 km pe orice drum cu o medie de 80 km/ora sigur consumul va fi maxim 6,5%, deci cat de relevanta este media?


Vorbim aici de mers normal. Adica tu dimineata te duci la servici, motorul e rece, nu te apuci sa ii dai talpa pana in 5000rpm. La fel si la intoarcere, dupa-masa. Normal ca exista si mersul sportiv, dar eu nu prea vad cum, pentru ca gyzmo a zis ca mergea in coloana. Iar in oras, mersul sportiv e cel mai neproductiv, de multe ori ma grabeam, depaseam, doar ca la primul semafor sa fiu in rand cu ceilalti. In oras nu prea ai cum sa te grabesti.

Ca sa-ti raspund la intrebare, acel 6.5% e exterior, celalalt e mix. Pentru conditii normale e mai relevant 6.5, celalalt e cam la extreme: 150kmh pe autostrada si 10kmh in oras. La aceste doua viteze, de 150 si 10, consumurile sunt cele mai mari.


E foarte corect ce spui. Exact asta vroiam sa spun și eu, sunt douã consumuri extreme la o medie identica. Deci consumul mediu este influențat de foarte multi factori...de aceea cred cã avem și diferențe mari de consum la aceeași medie
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:In Bucuresti au lasat-o mai usor cu radarele, pe anumite strazi, in schimb au "montat" o serie de gropi, care te "calmeaza" din plin...


Te calmeaza pe tine ca ai pe 20" eu cu 17" fac figuri, Luni schimb bascula pe dreapta Smile
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci stai mult la semafor, 15-20 de minute, dupa care recuperezi timpul pierdut? Smile Nu stiu, eu tot timpul vorbesc de mers normal.

Eu am o regula, niciodata nu ii dau blana cu motorul rece, asa ca, in oras, cum mai mereu circul cu motorul rece, merg normal, schimb la 3000. Si voi aveti diesel, aveti cuplu, ii dati o blana de la 1500-3000 si se duce. Nu trebuie mers super sportiv, ca rezulta un consum mare. Eu sunt mai linisit, de fapt de asta am si luat benzina, ca stiu ca ma mai tempereaza consumul. Cand merg la drum lung, pilotul pe 100kmh e prietenul meu.
Skip ads

  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Da, dar ramâi cu janta, pe când noi cu aliaj...e mai riscant. Deși aș pune de 20" si maine daca nu as avea cauciucurile de 18 aproape noi. Sa le dau pe 5-600 euro si sa iau de 20" si cauciucuri noi parca e prea mare diferenta...
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Eu nu pot sa merg la consum dar nici nu imi bat joc de masina, cat e motorul rece nu vede mai mult de 2200 RPM!
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
increatul a scris:Deci stai mult la semafor, 15-20 de minute, dupa care recuperezi timpul pierdut? Smile Nu stiu, eu tot timpul vorbesc de mers normal.

Eu am o regula, niciodata nu ii dau blana cu motorul rece, asa ca, in oras, cum mai mereu circul cu motorul rece, merg normal, schimb la 3000. Si voi aveti diesel, aveti cuplu, ii dati o blana de la 1500-3000 si se duce. Nu trebuie mers super sportiv, ca rezulta un consum mare. Eu sunt mai linisit, de fapt de asta am si luat benzina, ca stiu ca ma mai tempereaza consumul. Cand merg la drum lung, pilotul pe 100kmh e prietenul meu.


Asta cu motorul rece, numai un dement o supratureaza, mai ales un diesel. Acum e cald si ajunge repede la 80 si ceva de grade, deci nici vorba de blana cu motorul rece....
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
La mine nu ajunge la 80 pana ajung la munca (sau pana la careffour etc.). Am 4km de parcurs dimineata, la voi in bucuresti e altfel, distantele sunt cum sunt, la fel si aglomeratia, e atipica. Probabil vara se incalzeste si la mine in 1-2 km, dar acum parca e destul de frig, ploua etc.

Ideea e sa va comparati consumurile la mers normal. Si viteza medie poate fi luata in calcul asa.
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
M ati fãcut curios(iar), am sa pun curând cauciucurile de vara sa verific consumul afisat, Cel extraurban l am verificat anul trecut cand m am dus la prietena (500km) am fãcut plinul iar dupa 93 km am refãcut plinul sa verific consumul, fix 6 litri am pus pana la primul "scat" al pistolului exact cum am procedat la efectuarea planului initial , in conditiile in care din oras pana la autostrada am 8 minute iar pana la benzinãrie am mers cu 130 140 folosind numai pilotul automat consider ca e un consum bun (aveam cauciucurile de vara), iarna nu am trecut de 8,5 , dar nu pot spune nimic legat de consum iarna pentru ca sezonul ce a trecut nu prea a "gustat" zãpada, masina intr urcat a stat pe elevator pana pe 13 Martie , mâine am sa verific consumul si viteza medie la regimul de mers in fiecare dimineata, tranversand orasul care la orele diminetii e foarte aglomerat pentru ca toti îsi duc odraslele la scoalit si am doar 3 scoli in drum deci întârzierea e uneori inevitabila ... De acasa pana la sediul firmei fac 25 min cand e aglomerat si 12 min cand e liber, fiind distanta scurta merg mai sportiv , mai ales dupa ce ajunge la temperatura de 90G, in ideea de a evita sa merg batraneste astfel protejând cât de cât filtrul de particule(e gresita ideea oare?) mâine fac poze ,le postez si am sa va cer pãreri
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Am promis pozele , comparativ cu voi am trafic mai lejer oricât de aglomerat ar fi orașul ,se pare
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Pai la 52km/h viteza medie te apropii de extraurban Smile
Fa-ne un consum cu vit medie de 20km/h Wink
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
De cate ori am scos eu 60 km/ora media de la Bucuresti la Piatra Neamt pe E85, l-am facut 8 ani lunar si rar ajungeam la 75 km/ora media, cu mers cu 90 in localitati si 130-140 afara. Adica mult peste limita legala.... La un drum de 3-400 km in Romania, daca mergi pe DN cu viteza legala, nu scoti 60 km/ora media. Deci tu @nete ai o viteza medie urbana cat avem noi in Romania extraurban cu mers legal.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Asa e, pe DN o viteza medie >60-70km/h e considerata buna.
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Azi schimb cauciucurile , vad cum decurg lucruril la CBu
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Dimensiunile exacte
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Astea sunt de iarna,nu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR