Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
De vara, tocmai le am montat de iarna sunt astea
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Mai omule,tu nu ai manualul mașinii sa vezi și tu ce anvelope trebuie sa pui...Cool
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
pana cand nu se consuma astea nu mai iau nimic Smile))
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Oricum, astea de vara sunt mai aproape de adevar...
Skip ads

  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Sincer le am luat in graba, nu am avut timp de-ajuns sa caut mai bine si am luat ce am gasit ...încerc ca cele de iarna sa le vând desi am rulat doar o iarna cu ele..sa iau ceva pe dimensiuni normale
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Alea de iarna sunt cam mici pe diametru, iti lasa garda prea jos si da eroare mai mare pe km, daca erau 235/50 erau OK, astea de vara sunt mai aproape de adevar, asa cum am zis.
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Cum sa fie bune 235/50/17? Eu am de iarna 225/50/17, sunt un pic mai joase dar e ok. Mai bine luam 225/55/17 dar nu m-am gandit atunci.
Aveti mai jos cartea mea de identitate cu dimesiunile trecute de RAR.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu va suparati dar zic sa ne mutam intr-un topic dedicat........nu de alta dar il facem praf.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Eddy, ma refeream ca 235/50/17 sunt mai inalte decat 235/45 si mai potrivite pentru iarna, chiar daca nu sunt trecute in carte, dar sunt echivalente cu 235/45/18 pe care le ai tu in talon.
Borsy, ai dreptate suntem Esti OFF TOPIC .
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Foloseste cineva motorina biodiesel?
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Te referi la biodiesel pur (B100) sau la motorina care e in statiile de combustibil care are oricum ceva biodiesel in ea?
  • deleted-79463

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Am vazut ca pretul este undeva la 4.50ron la pompa. Cred ca era cel pur......din ce am citit pe net nu prea e recomandat la euro5, dar nu m-am documentat bine.
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Nu e recomandat biodieselul, scrie si in carte: "Nu utilizaþi motorinã de uz naval, motorinã pentru încãlzire, motorinã mineralã, pe bazã de plante, cum ar fi uleiul de rapiþã sau biodiesel, aquazol sau emulsii apã-motorinã similare."
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Ma iertati daca par deplasat, dar ma uit la topicul de diesel si vad 14 pagini iar la benzina 2! Cred ca unii dintre voi ar vrea sa consume 3% sau poate sa o si opriti la vale. In afara de 13-15% la diesel nu vad care e ingrijorarea! Exista si 1.4 diesel pe masini de marimea Insigniei care consuma 3 si fuge 130 kmh. Dar voi cautati imposibilul, mergind subturat in cautarea lui 3% cu prețul mortii motorului, dpf, pompe....
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Pe unii sigur nu-i intereseazã consumul ci exclusiv faptul sa funcționeze normal ,sa fii sigur pe ea...de ex eu alimentez 80% motorina super iar consumul nu urca mai mult de 7,2 7,5 indiferent se regim , iar sub 2000 rpm evit sa o tin .... Desi ma cam vaiet de infunctionalitatea motorului si al nefiabilitatii( ca de' am cam luat teapa )nu l am neglijat cand vine vorba de calitatea motorinei sau schimbul uleiului la maxim 10000km, si cu toate astea am avut probleme... Sper sa ma ținã pana cumpãr una noua sau sa ma folosesc de ea(daca ma tine) pana apare noua Insignia si sa fac o achiziție noua (cum sugera si @borsy intr o discuție anterioarã )fara sa renunț la brad ,desi sunt cam dezamãgit , in privința consumului la o masina de 1600kg cu un plin de 70l sa ajung sa fac aproape 1200km e mai mult decât mulțumitor, sa fim serios ..... Una din condiții e sa ai si drumuri de calitate pe mãsura pretențiile pe care ridici fata de masina...mai ales cand vorbim de consum..
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Eu unul ma declar multumit de consum, poate intr-adevar ma asteptam la max.9-10% in Bucuresti. Dar nu imi iese deloc, media numai in Bucuresti ore de varf, bara la bara, stat 15-20 min.la un semafor, cu o viteza medie de max. 25 km/ora consumul este intre 10,5-11,5% cu sau fara clima. Extraurban ia intre 5,8%(record personal mers la aprox.2000 turatii pe A2 cu max.110km/ora de la Constanta la Bucuresti) și 6,5-7 % daca o calc cu 80-90 in localitati si 140-160 in afara pe E85. In concediu anul trecut cu 4 persoane si bagaje pe 2700 km a scos o medie de 6,8 %, ceea ce mi se pare foarte decent.
Intr-adevar consuma mai mult cu 2 l in Bucuresti fata Jetta de 2 l TDI 140 cp si cutie DSG al unui prieten, dar e si cu aproape 200 kg mai grea decat Jetta, dar hai sa fim seriosi....dãm sau nu dãm niște bani pe o masina ca Insignia pentru consum? Inseamnã cã suntem penibili...
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Corect ,mãcar sa fie consumul problema lor .
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Tu ai avut ghinion, chiar ai luat teapa, ce nu prea inteleg eu, de ce nu sunt in stare cei din reprezentanta sa o faca sa mearga la parametri cu noul motor? Bine, au aparut probleme si la turbina si nu a fost vina lor...
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Daca ar fi sa aleg, in acest moment, intre benzina si motorina, cu certitudine as opta pentru benzina, turbo,nu se merita diesel (cel putin acest motor, pe care il detinem,majoritatea), insa nu din cauza cantitatii de combustibil consumata, ci din simplul fapt ca "scapi" de aceste nenorocite de probleme, bine cunoscute de noi, mai ales daca drumurile efectuate sunt preponderent urbane...
Deh, la momentul achizitiei, nu stiam atatea... Wink
  • nete_20

  • Mesaje scrise: 574
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Din greșeli învãțam , pe viitor știm ce facem Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR