Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
500 km, 95% oras, 24.5 km/h, consum 8.6%. Jumate din km sunt facuti la temperaturi de 35 grade C°, clima setata pe 21 grade. Consumabile si ulei nou.

Am avut consum de 5.4% intre Salzburg si Viena, 100 km/h, motorina Shell V-Power, 2 persoane, bagaj mediu spre full, 35 grade C°.
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Consumul e la pompa? Oricum mie mi se pare ca mergi destul de la consum, in toate consumurile astea, o duci o data la doua zile macar la 4000-4500rpm?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu e la pompa, cat afiseaza CB-ul. La pompa o mai fi 0.5% in plus, nu stiu si nu ma intereseaza. Nu merg la consum, nu imi place sa merg la consum, plus ca mai sunt 'tras de urechi' ca conduc prea agresiv. Cum am spus de multe ori schimb de la 2000+ RPM, nu stau cu ochii pe turometru ca pe butelie. Cand merg extra-urban depasirile le fac in plaja de 3000-3500 RPM, mai ajung si la 4500 RPM dar nu vad rostul si cazul cand el deja e mort in plaja respectiva.

Ca fapt divers: Am mai avut ceva motorina Shell in rezervor (alimentat cu 4.9 lei in centrul Vienei, superb nu?) am facut vreo 100 km, si la o viteza medie de 27 km/h, 85% oras, am avut consum de 7.7%!

Revin cu cate un feedback ca fapt divers, ca cei care vor sa cumpere un model similar sa nu se sperie ca e prea gurmanda,.

L.E: Plus ca conteaza foarte mult cum e intretinuta masina. Una e sa schimbi uleiul la 6 luni sau 5k km in oras si alta e sa il schimbi la 10k km, cand in loc de 70 cS la 40 grade el are 100 cS. Si cand spuneam ca vascozitatea un ulei trebuie ales si in functie si de regimul de mers, unii o luau ca pe o gluma. Uite ca nu e chiar asa!
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Aa, ok, asa mai merge, deci un 9.1% suna mai normal pentru gabaritul Insigniei. Nu e gurmanda, e ok motorizarea ta, de fapt e cea mai ok dintre toate, un echilibru f bun. Intre 4000-4500 nu mai creste puterea, dar pana la 4000 un diesel trage.

Consumul la pompa e tot timpul mai mare, depinde de la bc la bc, eu tot timpul fac plinul si observ asta, indiferent de masina. Cand fac plinul pun trip-ul pe zero pana la urmatorul.

PS: Zi-mi si mie te rog de pe carte de identitate, sau unde apare informatia asta, ce CO2 ai la Insignia ta?


Ultima modificare facuta de increatul la Lun 24 Aug, 2015 9:43 pm
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Desi la momentul achizitiei nu stiam nimic despre acest model, ce motorizare, etc., si numai Dumnezeu a facut sa ma aleg cu un model din 2011 (dupa ce inital rezervasem de la Dick automobile, un DTH din 2009, albastru), daca as da timpul inapoi, as face exact aceiasi alegere fara sa stau pe ganduri.

L.E: 162 CO2
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ok, interesant, eu am un consum usor mai mare, dar pe 520d touring euro3, CO2 163g. Se vede diferenta in bine la consum la euro5, dar 520-ul e mai rapid.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu contest. Personal nu sunt genul de liniute (doar ocazional), bine, nici nu am cu ce, o masina de 1.8 tone cu 131 cp, DPF + cutie automata, nu e cine stie ce racheta la semafor Smile.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Nici nu e de liniute, e masina de familie. Dar pe viitor intentionez sa ii mai aduc un plus de putere cu un chip tuning stage 1 (doar soft).
Skip ads

  • c0sty

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
eu duc un consum de 6.5 . condus relativ agresiv, Daca as conduce la 100kmh si plecari mai babesti cred ca as scoate un 5.2 5.5. dar prefer masina mai agresiva
e un 130cp cdti
  • ugly_cat2003

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Tot pentru un 2.0 CDTI 130HP , consumul e ãsta

Datele din tabel sunt obtinute de la plin la plin, "la pompã" cum se spune, începând cu 1 aprilie 2015. Pe calculatorul masinii îmi indica 6,4%. Regim de mers : 65-70 % autostradã viteza de croaziera 140, restul oras. Jante de 19.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
N-ai depasit 140kmh? E bun consumul, dar se vede ca e grea Insignia, e catre 7% pana la urma.
  • ugly_cat2003

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am dus-o pana la maxim 180 , dar "reprize" nu prea lungi, ca dacã mã prind ãștia îmi iau permisul. Very Happy
140 este asa, o viteza medie, o duc frecvent la 150/160. Așa ca, pãrerea mea e ca dacã as merge "cuminte" cu -sa zicem- 100/h consumul mediu ar scãdea destul de mult.
Skip ads

  • deleted-99285

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare.
Ma poate ajuta cineva cu un dvd 800 navi cu harta Romaniei?
Am luat saptamana tre uta o insignia din 2010 si nu are harta Rom. Pe dvd.
Multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
marinica1000,

In primul rand, ai postat intr-o sectiune gresita... Citeste Regulamentul!

Daca ai drum prin Bucuresti, da un semn si se rezolva... Wink
  • deleted-99285

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc.
Postez de pe tel. Si nu am reusit sa intru la sectiunea care trebuie.
Multumesc.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
A mea a veni cu 5,6 de afara dar aici am consum de 7.mentionez ca am facut o tura la mare zilele astea si am mers cu 3000-3500 ture toata autostrada la venire (am avut un deschizator cu o msina suparata inainte, am mers cu ochii pe stopurile lui). la intrare in Buc am apasat butonul de consum si arata 7.1.
am deja 5000Km cu ea si cred ca daca mergi legal (130) ai consum rezonabil. In rest este o masina buna dar nu stralucita (dar asta este alta discutie)
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asta pot sa confirm si eu, orice masina am condus afara, parca consuma mai putin, habar n-am. Am intrebat mai multe persoane si se poate aduce in discutie calitatea motorinei. Cert e ca aveam cu 1L mai putin / 100.
  • ugly_cat2003

  • Mesaje scrise: 124
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2017
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Incet dar sigur, consumul scade...
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
increatul a scris:Asta pot sa confirm si eu, orice masina am condus afara, parca consuma mai putin, habar n-am. Am intrebat mai multe persoane si se poate aduce in discutie calitatea motorinei. Cert e ca aveam cu 1L mai putin / 100.


e vorba de stilul de condus de afara, masina e mai putin bruscata , se circula fluent , pe cand aici numai in ruperi de ritm , frana - acceleratie. Poate fi si calitatea motorinei dar asta se vede la consumul la pompa nu in CB.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Da, asta e. Trafic mai lejer, calitate motorina mai buna, poate influenteaza si dealurile serpentinele, in timp ce acolo totul e mai lin/drept.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR