Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poe a scris:Unde ai gasit MID cu 150 EUR, ca eu am intrebat la reprezentanta si mi-au zis ca e 800 RON. L-ai gasit nou la banii astia? Trebuie cumva decupat bordul, ca la mine e afisaj cu 2 linii si 2 butoane sub el. Am observat ca MID-ul e mai mare.



Afisajul tau are de fapt trei linii si doua butoane sub el si se numeste TID. Bordul nu trebuie decupat deoarece, exista fizic locatia de instalat GID-ul sau MID-ul cum vrei sa ii zici. Eu am gasit GID-ul pe piata la acesti bani, dar a trebuit sa cumpar suplimentar o maneta cu controllerul pentru computer (doua butoane in partea superioara a manetei de stergatoare), care m-a costat 50 euro, plus o mufa speciala petru GID, deoarece mufa de la TID era mai mica si nu se potrivea la GID.
Montajul a fost efectuat la service RADACINI, Bd.Timisoara (extraordinari baieti, fac service-ul acolo de cca 2 ani si sunt EXTREM de multumit), si m-a costat cca 4 milioane + 600.000 verificare instalatie.
Deci, ca si costuri totale am ajuns undeva la 350 EURO, dar merita cu varf si indesat deoarece acum am computerul de bord activ cu toate functiile, inclusiv avarii.
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum adica are 3 randuri ca eu vad doar 2?

Te rog fa-ma sa-nteleg: ce inseamna TID, MID, GID. Ce am eu acum (Vectra C varianta de baza) ai avut si tu inainte adica TID pe 2 randuri? Deci mie imi arata sus ora si temperatura si jos data sau postul de radio. Faza ca-mi trebuie maneta am inteles-o de la bun inceput.

Cum adica ai avariile pe BC? Spune-mi si mie te rog in afara de consum ce-ti mai arata acest BC, ca devine intereant ...
  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poe a scris:Cum adica are 3 randuri ca eu vad doar 2?

Te rog fa-ma sa-nteleg: ce inseamna TID, MID, GID. Ce am eu acum (Vectra C varianta de baza) ai avut si tu inainte adica TID pe 2 randuri? Deci mie imi arata sus ora si temperatura si jos data sau postul de radio. Faza ca-mi trebuie maneta am inteles-o de la bun inceput.

Cum adica ai avariile pe BC? Spune-mi si mie te rog in afara de consum ce-ti mai arata acest BC, ca devine intereant ...



Pai, TID = Triple Info Display (ce ai tu, adica display cu trei linii), MID sau GID e acelasi lucru respectiv ( Multi Info Display sau Graphic Info Display) si e ceea ce am eu acum, respectiv un ecran mare , in culorile standard care afiseaza pe multiple linii informatii, inclusiv info BC), si CID (adica, COLOR INFO DISPLAY, cel cu navigatie e.t.c).
Buun, acum, activand BC, instaland MID/GID si maneta aferenta, beneficiezi, pe langa info BC, respectiv consum, trip, consum instant e.t.c si de informatii suplimentare gen : locatia avariilor - placute frane, disc e.t.c, de locatia exacta a becurilor arse, nu ca la TID unde vezi doar un semnal in casuta de turatii cu un bec aprins si un semn de exclamare, + multiple atentionari - lichid parbriz, drum inghetat e.t.c) DECI MERITA !!!!!
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult! Sa-nteleg ca in spatele bordului exista deja conectorii pentru MID si pentru maneta de stergatoare impreuna cu comenzile BC? Se face doar un montaj fizic fara alte fire trase? Bine am inteles ca dupa asta se face si o activare cu testerul.
Nu mi-ai zis de MID-ul tau de unde l-ai luat, e nou?
Skip ads

  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
poe a scris:Multumesc foarte mult! Sa-nteleg ca in spatele bordului exista deja conectorii pentru MID si pentru maneta de stergatoare impreuna cu comenzile BC? Se face doar un montaj fizic fara alte fire trase? Bine am inteles ca dupa asta se face si o activare cu testerul.
Nu mi-ai zis de MID-ul tau de unde l-ai luat, e nou?



MID-ul l-am gasit pe piata. E second. In spatele TID-ului nu exista conectorii pt MID. Ai nevoie de o mufa diferita pt. a conecta MID-ul in locul TID-ului, mufa pe care o gasesti tot pe piata sau la un parc de dezmembrari si referitor la montaj, e nevoie de cateva fire suplimentare, adica cele de la maneta. Apoi ca pas final activarea computerului de bord.
  • nidu_84nyd

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un vectra c 2.0 dti, 2003. Am ecran din acela mare, si pe "maneta" stergatoarelor am chestia aceea de computer bord cu 2 sageti sus jos si una de click si scrie un ''i''. Nu imi indica nimic referitor la consum in acel meniu. Am vazut pe forum ca se poate activa la opel acel computer. Nu am la casetofon acel buton de BC ! Se poate activa computer sau nu??
Nu mai stiu unde am gasit problema asta pe forum si nu o mai gasesc, din acest motiv pun o noua discutie !!


am gasit eu topicul pentru tine.
pana te familiarizezi cu forumul, te rog sa folosesti acest topic pentru nelamuriri (de-aia a fost creat):
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=142
editat de maiandrei

  • cmd
  • **
  • 76 mesaje
  • din 08 Jun 2004
  • Meriva 2007 1.7cdti
  • Salaj
  • cmd

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Meriva 2007 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2004

  • Mesaj Privat
poate ma ajuta cineva si pe mine: am o meriva 2006 cu TID si CD300 la line audio cu buton de B.C.
nu am activat computerul de bord si nici nu am la maneta de la schimbator butoanele aferente.
ce solutii ar fi ptr mine; m-ar interesa doua situatii:
minimal - sa am afisat doar datele care tin de consum (trebuie schimbat ceva sau doar activat BC)?
maximal - sa am afisat consumul si avariile (presupun ca o sa am nevoie de MID, maneta cu butoane, samd).
multumesc
P.S. Poate ma indrumati si catre alte topicuri similare (avand in vedere ca nu exista o denumire consacrata pe forum gen "activare computer bord" ca si cea de aici si informatia nu e sistematizata cat de cat...
  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
[quote="nidu_84nyd"]Salutare. Am un vectra c 2.0 dti, 2003. Am ecran din acela mare, si pe "maneta" stergatoarelor am chestia aceea de computer bord cu 2 sageti sus jos si una de click si scrie un ''i''. Nu imi indica nimic referitor la consum in acel meniu. Am vazut pe forum ca se poate activa la opel acel computer. Nu am la casetofon acel buton de BC ! Se poate activa computer sau nu??
Nu mai stiu unde am gasit problema asta pe forum si nu o mai gasesc, din acest motiv pun o noua discutie !!



E foarte posibil sa nu ti se fi activat trip computerul din fabrica. Daca te duci la oricare service OPEL (recomand RADACINI, Bd. Timisoara- Bucuresti), ti se activeaza TC in 10 minute si te costa cca 700 mii.
Skip ads

  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cmd a scris:poate ma ajuta cineva si pe mine: am o meriva 2006 cu TID si CD300 la line audio cu buton de B.C.
nu am activat computerul de bord si nici nu am la maneta de la schimbator butoanele aferente.
ce solutii ar fi ptr mine; m-ar interesa doua situatii:
minimal - sa am afisat doar datele care tin de consum (trebuie schimbat ceva sau doar activat BC)?
maximal - sa am afisat consumul si avariile (presupun ca o sa am nevoie de MID, maneta cu butoane, samd).
multumesc
P.S. Poate ma indrumati si catre alte topicuri similare (avand in vedere ca nu exista o denumire consacrata pe forum gen "activare computer bord" ca si cea de aici si informatia nu e sistematizata cat de cat...



Mergi pe Topicul de la MERIVA.......pentru M nu ma pricep....
  • alexandrup

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cmd a scris:poate ma ajuta cineva si pe mine: am o meriva 2006 cu TID si CD300 la line audio cu buton de B.C.
nu am activat computerul de bord si nici nu am la maneta de la schimbator butoanele aferente.
ce solutii ar fi ptr mine; m-ar interesa doua situatii:
minimal - sa am afisat doar datele care tin de consum (trebuie schimbat ceva sau doar activat BC)?
maximal - sa am afisat consumul si avariile (presupun ca o sa am nevoie de MID, maneta cu butoane, samd).
multumesc
P.S. Poate ma indrumati si catre alte topicuri similare (avand in vedere ca nu exista o denumire consacrata pe forum gen "activare computer bord" ca si cea de aici si informatia nu e sistematizata cat de cat...



Ceea ce cred insa este ca daca gasesti MID/GID si maneta aferenta, prin aceeasi procedura folosita la Vectra mea ti se poate activa si tie trip computerul. Nu cred ca se pot activa functii minimale. El se activeaza complet si afiseaza ce permite displayul.
  • cmd
  • **
  • 76 mesaje
  • din 08 Jun 2004
  • Meriva 2007 1.7cdti
  • Salaj
  • cmd

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Meriva 2007 1.7cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2004

  • Mesaj Privat
sa pun intrebarea altfel: minimal, se poate doar activa functia si sa afiseze date pe display fara sa am maneta de stergator aferenta, doar butonul B.C? ce va afisa in acest caz?
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Se poate activa computerul de bord doar schimband maneta de la stergatoare fara sa schimb si TID?
Skip ads

  • Unknown

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,
De curand am cumparat un opel vectra C din 2004 cu motor 2.0 TDI. Sunt foarte multumit de ea numai ca vreau sa-i montez computer de bord .... este fara Sad. Am intrebat pe cineva de la opel (constanta) si mi-a dat niste preturi de..... nu-ti mai vine sa faci nimic .... mi-a spus ca trebuie schimbat display-ul cu unul mai mare, trebuie schimbat cablajul din bord si maneta din dreapta volanului .... problema este ca m-ar costa cam 1500 - 2000 de EUR si nici nu-mi garanteaza ca va merge ....... "nu stie daca computerul masinii va afisa ceva pe el sau nu". asa ca am vazut aici ca a mai montat cineva super ieftin ... daca stiti pe undeva unde pot gasi second-handuri ?
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
se cumpara display mare, mufa si maneta cu butoane (500ron toate second hand)
se monteaza si se activeaza la un dealer opel (radacini). nu stiu cat costa. (am auzit de 100eu+60ron)
eventual se pune vas cu senzor pentru apa de spalat parbrizul sa nu-ti tot spuna ca nu ai apa. (poate ca exista si o solutie de pacalit computerul in privinta asta)
bafta!
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
deci vectra c pe care o am s-ar putea de fapt sa aiba computer de bord?Are climatronic,pilot automat,butoanele respective pe maneta de la stergatoare sus jos si un fel de enter,vad temperatura,ora pe ecranul mare,insa nu pot vedea consumul si alte alea..


Are oare si nu stiam eu de el?Alta cale sa-mi dau seama daca e acolo care ar fi?
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
daca ai display mare atunci sigur ai. trebuie doar activat la un dealer.
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
laurscr a scris:daca ai display mare atunci sigur ai. trebuie doar activat la un dealer.


Cred ca e chiar culmea treaba asta!Sa fi stat el acolo vreo trei ani si habar sa nu fi avut de el..Maine merg la reprezentanta opel.M-as bucura sa fie asa,dar parca raman cicumspect.
  • cct
  • *
  • 13 mesaje
  • din 15 Feb 2005
  • Vectra 2004 Y20DTH
  • Suceava
  • cct

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2005

  • Mesaj Privat
laurscr a scris:se cumpara display mare, mufa si maneta cu butoane (500ron toate second hand)
se monteaza si se activeaza la un dealer opel (radacini). nu stiu cat costa. (am auzit de 100eu+60ron)
eventual se pune vas cu senzor pentru apa de spalat parbrizul sa nu-ti tot spuna ca nu ai apa. (poate ca exista si o solutie de pacalit computerul in privinta asta)
bafta!


Sal,

Da si tu o adresa unde gasesc astea la 500.
Merci, cct
  • laurscr

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2007

  • Mesaj Privat
cct a scris:Da si tu o adresa unde gasesc astea la 500.

cauta pe la dezmembrari. nu exista un loc anume.
bafta!
  • Cris.M.

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cris.M. a scris:
laurscr a scris:daca ai display mare atunci sigur ai. trebuie doar activat la un dealer.


Cred ca e chiar culmea treaba asta!Sa fi stat el acolo vreo trei ani si habar sa nu fi avut de el..Maine merg la reprezentanta opel.M-as bucura sa fie asa,dar parca raman cicumspect.


Si da,avea... Embarassed
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR