Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • boss19

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2003 c2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2009

  • Mesaj Privat
cmd a scris:sa pun intrebarea altfel: minimal, se poate doar activa functia si sa afiseze date pe display fara sa am maneta de stergator aferenta, doar butonul B.C? ce va afisa in acest caz?


sal...am un opel vectra c cu display mare si nu stiu de unde sa vad consumu si celelalte chestii....
ma ajutati si pe mn ..
Skip ads

  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Am o vectra C din 2003, are ecran de-ala mic cu 2 linii, ca sa-mi pot pune CB imi trebuie alt ecran (GID, CID sau TID?) si maneta de stergatoare cu buton de BC, activare tras fire ceva? In principiu cat ma costa toata distractia si cine ma poate ajuta?
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Poe, iti trebuie un gid, maneta de BC, mufa cu 32 de pini,trebuie sa tragi 2 fire de la gid la mufa de diagnoza si nu in ultimul rand o programare cu tech2. Eu mi-am pus pe masina gid si sunt foarte multumit. Ca timp sa zic ca a durat circa 2 ore. Ca bani ce sa zic depinde cum gasesti piesele. Orientativ maneta cam 150-200 ron nou nouta, Mufa cam 50 lei, gid-ul cam 350-400 lei(mare grija la anul gid-ului,neaparat pana in 2004, adica trebuie sa fie half can-bus) si programarea 50lei la Maiandrei. Multa bafta!
@boss10 vezi ca o maneta noua costa cam 150-200 lei la orice reprezentanta. Din ce an e masina? e posibil sa nu-ti trebuiasca maneta daca ai buton de BC pe masina.
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
gata.am reusit dupaaa muuult timp sa activez computerul de bord.merge perfect cu butoanele de pe volan,nu am mai avut nevoie de maneta aia de la stergatoare.
merge din butoanele de la comenzi volan?cum si unde ai facut asta?
Skip ads

  • lucian777

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
salut baieti ,

am gasit si eu un GID second si vreau sa-l iau, problema e ca nu stiu ce trebuie sa cuprinda inafara de display. ma puteti ajuta cu cateva sfaturi ca sa nu imi iau teapa .
  • teo1985

  • Mesaje scrise: 280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand vezi dc gid-ul e half sau full can bus. Conteaza ce an e masina de pe care il iei si ce an e masina ta. De asemenea vezi sa fie desperecheat de HU. In rest...un pret cat mai mic Very Happy Mult succes
  • lucian777

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2009

  • Mesaj Privat
teo1985 a scris:In primul rand vezi dc gid-ul e half sau full can bus. Conteaza ce an e masina de pe care il iei si ce an e masina ta. De asemenea vezi sa fie desperecheat de HU. In rest...un pret cat mai mic Very Happy Mult succes


pana la urma am reusit sa-mi iau un Cid SH la un pret foarte bun dar poate ma ajutati cu un setvice bun care sa schimbe vechiul display cu asta
  • Daxy

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2007

  • Mesaj Privat
poe, nu se decupeaza bordul, atunci cand schimbi displayul mic in jurul lui e o masca de plastic care acopera diferenta de dimensiune fata de ecranul mare. Cand montezi noul display nu se mai cupleaza si acea rama, deci fara probleme, e ok !
Skip ads

  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Salutari tuturor!
Am si eu o vectra c 2006 si are butonul BC,dar cand il apas imi apare pe ecranul BID (cred) ,,no function".Poate stie cineva daca se poate activa sau nu.Va multumesc.
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da. se poate. mergi la orice reprezentanta. dureaza putin si nu ar trebui sa coste mai mult de 100 lei.
asa era si la mine,insa eu am si comenzi pe volan. eu am fost la maiandrei la bucurest ca am avut mai multe de facut.
  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
"iuly_ang" multumesc ptr. raspuns.Ai vazut pozele din -garajul meu-?Posibil ca tu sa ai alt tip de display si din cauza asta nu sunt sigur.Sincer, nu as da 100 lei doar pentru o incercare de activare a BC-ului.La Sibiu este "Autohaus Huber" reprezentanta Opel si am fost odata acolo sa intreb dar nu ma bagat nimeni in seama.Am fost la un mecanic si mi-a facut un test cu nu stiu ce program ,dar cand l-am intrebat daca imi poate activa BC-ul a spus ca nu se poate. Probabil ca el nu stia...
  • AlexDmi

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z20NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
@connors7 - ce ai tu acolo este un BID. Din pozele postate si de iuly_ang, pare sa fie la fel si al lui. Du-te la Huber sau la alta reprezentanta, trebuie sa aiba un Tech 2 pentru a-l activa. Banuiesc ca folosesti butonul "BC" si sagetile de pe CD30 pentru a naviga prin informatiile afisate, nu stiu daca ai neaparat nevoie de comenzi pe volan.
Skip ads

  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
"AlexDmi" ai avut dreptate,este un BID combinat cu CD30.Am fost la Huber si l-am activat, functioneaza perfect doar cu butoanele de la CD30,eu neavand comenzi pe volan.Am stat dupa ei 1/2h si m-au taxat cu 211 RON,ceea ce inseamna conform facturii 2 ore de manopera cu TVA inclus.NU MAI MERG LA EI NICIODATA.
  • florinion

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2010

  • Mesaj Privat
mie ptr activare BC au cerut 250 lei.sa ma bag?
  • KRYSS

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Vectra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
nu,nu da suma asta.......eu am activat la TopSpeed Craiova...cu 60 ron....mai cauta...nu arunca suma aia pt 10 min cat le trebuie sa il activeze...
  • iuly_ang

  • Mesaje scrise: 122
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2005 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2009

  • Mesaj Privat
connors7 a scris:"AlexDmi" ai avut dreptate,este un BID combinat cu CD30.Am fost la Huber si l-am activat, functioneaza perfect doar cu butoanele de la CD30,eu neavand comenzi pe volan.Am stat dupa ei 1/2h si m-au taxat cu 211 RON,ceea ce inseamna conform facturii 2 ore de manopera cu TVA inclus.NU MAI MERG LA EI NICIODATA.

nu inteleg de ce a durat atat de mult. mai mult de 15 minute nu avea cum. miroase a prosteala! Shocked
  • connors7

  • Mesaje scrise: 66
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2011

  • Mesaj Privat
"iuly_ang" nici nu m-au lasat in atelier sa vad ce si cum fac,am asteptat afara pana cand au iesit cu masina.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
astia de la reprezentante sunt niste lenesi care nu vor sa castige bani...
m-am dus sa cumpar ceva si nu stiau de existenta piesei respective...
un alt coleg de forum a cumparat-o zilele astea de la alta reprezentanta din alt judet, deci exista...
cred ca o sa apelez la colegul de forum sa-i trimit banii sa-mi cumpere si mie piesa respectiva si sa mi-o trimita prin posta...
  • trx23

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
57 lei activare bc la reprezentanta in Baia Mare a durat 5 minute,mi-a explicat frumos fiecare chestie ce reprezinta,m-a intrebat in ce limba sa-l seteze,foarte ok.
  • poe

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ca sa mai reinvii acest topic, vin cu urmatoaea intrebare: am inteles ca pentru a trece de la TID la GID am nevoie si de un al conector, conectorul existent de pe masina ce se intampla cu el se taie? Firele suplimentare (daca exista) unde se leaga? As face partea de hardware singur, doar soft sa apelez la cineva. Multumessc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR