Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Cei care aveti suspensie sport pe Calibra, cat rezista flansele de la amortizoarele fata, in conditiile unui mers normal, grijuliu etc? Eu m-am cam saturat sa le tot schimb. Mai mult de cateva mii (atentie, sub 10.000km!) nu rezista. Am avut BOGE parca, apoi Sachs si Lemforder in cele din urma. Mi s-au parut mai bunicele primele, insa nu stiu exact rulajul pana la care au inceput sa faca "scandal". Am comandat acum un set pe GM, poate am noroc cu astea sa reziste mai mult. Vreau cateva pareri, deoarece
multi din voi aveti suspensia modificata., poate ma lamureste cineva.
Multumesc!
Skip ads

  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca mai degraba capata joc rulmentii decat flansele.
Eu parca am lemforder de 30k dar am schimbat rulmentii de 2 ori.

Cu suspensie normala.
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
De aceasta data impreuna cu flansele, poate fac rost si de rulmenti pe GM. Se poate sa ai dreptate. Merci frumos. Alta intamplari?
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mctoto, cu suspensie normala este alta treaba, insa vreau sa stiu de la cei care au renuntat la acest tip de suspensie stock si au montat versiunile mai rigide (cica sport).
Skip ads

  • tonu_adrian

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Galati
  • Masina: Calibra 1995 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sal, cum se manifesta rulmentii cu probleme la flanse? la mine peste denivelari simt o bataie in volan sau undeva in coloana.. si azi la un service mi-au zis k bucsile sunt ok dar ori caseta ori flansele..ori ambele..sunt duse.
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Am incercat sa inlocuiesc doar rulmentul de la amortizor si degeaba. Se pare ca am avut dreptate, este "iar", "din nou" flansa dusa. Asta e. Astept GM-urile! Sad
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai rulmentul de la amortizor il dai jos odata cu flansa, deci cum arata flansa, e turtita sau crapata, ca daca e turitita oricum se vede in partea de sus la motor.

@tonu_adrian: rulmentii cap amortizor sincer cred ca ii auzi daca restul ansamblelor sunt in perfecta stare. la mine din cate stiu se simtea un mic troncanit si cand am fost sa verfic, restul bucsilor erau bine si s-au dat jos flansele si erau rulmentii
flansele se pot inspecta vizual cat de cat(cand sunt duse mai mult, se mareste distanat intre oale si discul acela de sus. Nu cred ca poti sa confuzi sgomotul de flanse cu cel a caseta, cel de caseta se simte in volan, ca si eu am un pocnet la caseta si il simt in volan , la anumite denivelari si singura solutie este o reconditionare la trami.
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
mctoto a scris:Pai rulmentul de la amortizor il dai jos odata cu flansa, deci cum arata flansa, e turtita sau crapata, ca daca e turitita oricum se vede in partea de sus la motor.

@tonu_adrian: rulmentii cap amortizor sincer cred ca ii auzi daca restul ansamblelor sunt in perfecta stare. la mine din cate stiu se simtea un mic troncanit si cand am fost sa verfic, restul bucsilor erau bine si s-au dat jos flansele si erau rulmentii
flansele se pot inspecta vizual cat de cat(cand sunt duse mai mult, se mareste distanat intre oale si discul acela de sus. Nu cred ca poti sa confuzi sgomotul de flanse cu cel a caseta, cel de caseta se simte in volan, ca si eu am un pocnet la caseta si il simt in volan , la anumite denivelari si singura solutie este o reconditionare la trami.


Am omis anumite detalii... intre timp am pus flansele si rulmentii noi la amortizoare si ...degeaba! Pana la urma, zgomotul este in caseta de directie. Nu am joc nicaieri, insa zgomotul apare uneori in partea stanga, in momentul in care virez sau smucesc volanul la trecerea peste denivelari. Este foarte asemanator cu zgomotul de flanse, deoarece se aude in partea de sus(sau asa imi da impresia).
  • adware_man

  • Mesaje scrise: 1,732
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salut!

Ca sa nu deschid alt topic si fiindca este vorba tot despre flanse, va intreb aici...

Am un Opel Astra G 2.0 DTI. Cand trec peste denivelari, am acel tremurat insotit de barait la puntea fata.

Am verificat pe elevator, nu s-au gasit defectiuni decat la bieletele antiruliu (am pus lemforder noi), restul pieselor sunt la locul lor (zic mecanicii).

Am mai descoperit ceva. Cand e masina suspendata pe elevator, daca misti de roata (pe verticala), se vede cum amortizorul are un pic de joc sus in oala, la flansa (probabil). Unii au zis ca s-au dus flansele (desi au doar 7-8 luni, ca si rulmentii), iar altii ca e normal, ca in momentul in care masina sta pe pamant, nu se mai intampla nimic. Mie mi se pare dubios acel joc. Pareri?
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut adware_man! Din ce stiu eu, la Astra G mai toate flansele au putin joc(milimetric), iar in momentul in care sta masina pe roti, dispare. Daca totusi jocul este mai pronuntat, trebuiesc inlocuite. Verifica totusi si bucsile de la basculele fata (bucsile mari), este foarte probabil sa fie duse alea. Daca nu si de aceasta data, vezi starea amortizoarele, sa nu fie prea uzate si sa prezinte joc in ax. Spor la verificat!
  • LeonteMihai

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 z13dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Oct 2011

  • Mesaj Privat
care sunt simptomele unor flanse duse la astra h?
cand trec prin gropi , drumuri grele , se aude un trosnit tocmai in bord .
  • VEMANIS

  • Mesaje scrise: 834
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Rog frumos un moderator sa inchida acest topic! Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR