Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Stie cineva de unde pot cumpara adaptoarele pentru mufele farurilor Depo , din cate am inteles sunt niste mufe care intra in far si ies pentru fiecare mufa in parte , faza lunga , faza scurta , pozitii , semnalizare.
Skip ads

  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dute la dezmembrari si cauta mufe de far de astra H sau vectra C, mufele la astea sunt exact ca mufele de far cu xenon de astra g. Dupa nu-ti mai ramane decat sa desfaci usor firele ce vin in instalatia ta si sa le legi cu firele taiate ale mufei pe care o iei de la dezmembrari. E o chestie destul de simpla. Bafta in continuare
Salut
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Bogdan 25 C multumesc pentru idee dar asta vreau sa evit sa leg fire si sa le izolez e mai ok daca as face asta cu niste mufe care intra in far si ies exact ca mufele originale ale masinii.
Eu am cumparat papuceui si cablu si am bagat papuceii in mufa farului iar cu cablu m-am legat in firele mufelor masinii de asta caut acele mufe de "transfer" de care vorbea un coleg prin pag. 2-3 a discutiei asteia pentru a renunta la innadirea si legarea firelor cu banda de izoler.
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sincer, nu stiu daca gasesti aceste mufe, m-am uitat si pe ebay si nu am vazut, acele mufe sunt facute tot de cineva. Nu am acum poze sa-ti arat cum am facut, eu sincer am taiat mufele masinii si le-am cositorit pe fiecare in parte de mufa aceea ce intra in far, dar prin chestia asta daca vreau sa trec la far normal iar, trebuie sa tai de unde e cositori si sa vin cu mufele originale si la fel sa cositoresc si etc. Solutii sincer sunt si nu cu bandizolator, foarte finute si fara risc sa-ti ia foc masina Doamne fereste!
Skip ads

  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:azi mi-au venit si mie farurile cu lupa ca cele de mai sus dar fabricate de DEPO. exista 4 variante: doua pentru bec H7 (pe argintiu si pe negru) si doua pentru instalatie originala D2S parca (de asemenea pe argintiu si pe negru). ce difera intre ele in afara de tipul becului sunt mufele de iesire din far. la cele cu H7 sunt 4 mufe parca care se conecteaza direct la mufele masinii fara modificari (asta pentru masinile cu faruri normale) iar pentru cele cu instalatie originala cu xenon exista parca o singura mufa mai ciudata putin si restul este totul intern...

Asta a scris in pag 3.
Eu am dezizolat firele mufelor masinii fara a le taia si am innadit cu firele trase din far.
Dupa care am izolat cu banda.De asta as vrea sa renunt la acesta improvizatie.
Daca afli ceva te rog sa postezi.
O zi buna!
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am scris acolo ca exista doua variante de la farurile DEPO pentru astra G: pentru masini cu instalatie clasica fara xenon din fabricatie si unele pentru inlocuirea farurilor originale cu Xenon din fabrica (fabricate de Hella) asta pentru cei care fac accident si nu au bani sa dea pe farurile originale.
Eu am varianta cu becuri H7 pe ambele faze (recomand neaparat xenon aftermarket H7 pe faza scurta ca altfel lumineaza destul de slab) si care este cu mufe pentru instalatia masiniilor care din fabrica au venit fara xenon. Nu trebuie nici o improvizatie in acest caz.
O solutie pentru cei care au cumparat varianta cu mufa speciala pentru xenon din fabrica ramane doar sa cumpere de la dezmembrari o mufa cu tot cu 30 cm de cablu si sa caute apoi mufe de la dezmembrari cu socluri pe care sa le taie si sa le puna in capatul taiat si care sa se potriveasca cu mufele masinii. Altfel nu stiu cum se poate face.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles!Si varianta asta pe care ai cumparat-o tu cu H7 si cu mufe care se potrivesc perfect cu mufele masinii nu are o mufa centrala asta e nelamurirea mea firele alea ies pur si simplu din far ?
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit ceva :
http://www.ebay.co.uk/itm/O...sh=item5ae32075b6
Skip ads

  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
la aceste mufe trebuie sa tai mufele masinii, exact ce-ti spuneam, mufele astea le gasesti si la dezmembrari. Mufele de la farurile depo fara xenon de fabrica, au mufele ca cele de la farurile pe care le ai tu acum cu oglinda.
Mufa ca cele pe care le-ai aratat tu in linkul de pe ebay, o au doar farurile cu loc pt balast de fabrica si xenon de fabrica. (nr. ce utilizeaza becul d2s si nu h7)
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma asa o sa fac o sa caut mufele alea de astra H sau vectra C si niste socluri de becuri (faza lunga , pozitii si semnalizare) si o sa imi fac eu instalatia.
Va tin la curent!
  • BR-17-VTE

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
salut colegi! imi puteti spune si mie de unde as putea achizitiona faruri depo cu lupa pentru astra g? mentionez faptul k masina nu a venit cu faruri lupa original din fabrica. multumesc
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
da-i un search pe net si ai sa gasesti, faruri lupa astra g. Ca si pret sunt undeva la 140 - 150 euro
Skip ads

  • BR-17-VTE

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Pãi aºa am gãsit doar sã cumpãr de la persoane. Eu vroiam sã dau comandã de la un magazin care sã îmi ofere garanþie asupra lor
  • BR-17-VTE

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
bogdan25c lasã.mi un pm dacã nu poþi scrie aici de pe ce site þi le.ai achiziþionat. Ms
  • bogdan25c

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ce garantie vrei la niste faruri? iti vin in cutie, te uiti sa aibe toate elementele intacte, sa nu fie ceva rupt... Poti lua de pe ebay.de dar trebuie sa te ajute cineva care stie limba germana pentru ca trebuie sa te intelegi cu cel care le vinde la transport, pret etc si plus de asta mai poti negocia si sa le scoti mai bine ca pret si-ti vin acasa prin curier. Personal iti recomand ambele variante, dar mai simplu si comod e sa-ti iei de la noi pentru ca cei care le vand tot din Germania le aduc.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sal . De curand am intrat si eu in posesia unor faruri cu lupa DEPO pentru astra g . Am obs ca farurile au venit fara soclu de bec de semnalizare , si fara mufa cu 6 pini . Asa ca astazi am trecut la operatiunea de a face mufa tata pentru a o putea imbina in mufa mama de semnalizare.
Am achizitionat un set de mufe de pozitie de astra g , la care am cumparat 2 inele din cauciuc dar inelul mult mai gros fata de cel existent pe soclul becului .
Am cumparat 2 becuri W16W, 12V- multumesc lui uskt pentru indrumare
Legat de soclul de bec. Am slefuit tot soclul pina am ajuns la nivelul pinilor , am taiat miezul din plastic din interiorul soclului pentru a putea intra mufa din far . Am introdus acel oring din cauciuc si l am lipit cu solutie de la Bizon(o merge lipit si cu altceva -eu din asta am avut la indemina), apoi l am invelit in banda izoler pentru a sta lipit cat mai bine acolo . Lam lasat cateva ore sa se usuce si apoi am dat banda jos . Pot spune ca intra perfect de bine acolo in locasul farului , nu se misca absolut deloc , intra chiar fortat un pic si nu poate iesi de acolo din 2 motive
a) am pastrat acel timburus de pe soclu si a intrat perfect in sticla din spate a semnalizarii farului
b)capacul cu cele 2 suruburi vine exact lipit de mufa din spate si nu ai da voie sa iasa din soclul farului
Am facut acest procedeu pentru a nu gauri capacele din spatele farului.
Cateva poze poate mai ajuta si la alti colegi .



Urmeaza sa achizitionez si mufele de far de astra h sau vectra c , sa achizitionez si xenonul D2S si sa trec efectiv la montajul lor.O sa revin pe parcurs cu poze cu privire la montajul lor.
Aceasta este mufa de far de astra h sau vectra c

  • seth87

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Interesant,am intrat si eu in posesia unor faruri Hella cu lupa astra G,am comandat igniterele 130 2 buc,mai am de luat becurile d2s,inca sunt in dubii sa le iau originale care am inteles ca sunt numai de 4000k sau after care sunt si de 6000k,balastrele iar cum spui si tu gabiopel,becurile de la semnalizari din cate am inteles sunt turnate in soclu,inca nu am aflat niste indice ale lor (daca stie cineva) o sa pun si o poza ale lor.Am mufele insa da va trebui sa le cositoresc si vreau sa fie cat mai bine facute asta pentru a nu avea probleme nici la ITP,cine a mai montat rog sa posteze cum au procedat.



  • seth87

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Cum se numesc si unde gasesc acele O ringuri fara de care nu pot eu monta igniterele pe faruri originale hella?Are cineva?ms



  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
gabiopel a scris:Sal . De curand am intrat si eu in posesia unor faruri cu lupa DEPO pentru astra g . Am obs ca farurile au venit fara soclu de bec de semnalizare , si fara mufa cu 6 pini . Asa ca astazi am trecut la operatiunea de a face mufa tata pentru a o putea imbina in mufa mama de semnalizare.
Am achizitionat un set de mufe de pozitie de astra g , la care am cumparat 2 inele din cauciuc dar inelul mult mai gros fata de cel existent pe soclul becului .
Am cumparat 2 becuri W16W, 12V- multumesc lui uskt pentru indrumare
Legat de soclul de bec. Am slefuit tot soclul pina am ajuns la nivelul pinilor , am taiat miezul din plastic din interiorul soclului pentru a putea intra mufa din far . Am introdus acel oring din cauciuc si l am lipit cu solutie de la Bizon(o merge lipit si cu altceva -eu din asta am avut la indemina), apoi l am invelit in banda izoler pentru a sta lipit cat mai bine acolo . Lam lasat cateva ore sa se usuce si apoi am dat banda jos . Pot spune ca intra perfect de bine acolo in locasul farului , nu se misca absolut deloc , intra chiar fortat un pic si nu poate iesi de acolo din 2 motive
a) am pastrat acel timburus de pe soclu si a intrat perfect in sticla din spate a semnalizarii farului
b)capacul cu cele 2 suruburi vine exact lipit de mufa din spate si nu ai da voie sa iasa din soclul farului
Am facut acest procedeu pentru a nu gauri capacele din spatele farului.
Cateva poze poate mai ajuta si la alti colegi .



Urmeaza sa achizitionez si mufele de far de astra h sau vectra c , sa achizitionez si xenonul D2S si sa trec efectiv la montajul lor.O sa revin pe parcurs cu poze cu privire la montajul lor.
Aceasta este mufa de far de astra h sau vectra c


tu ai luat varianta care inlocuieste farurile originale cu xenon din fabrica. daca luai cum am scris eu mai sus varianta cu becuri H7 iti venea cu tot ce trebuie si nu modifici nimic la instalatia masinii...
  • seth87

  • Mesaje scrise: 367
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2009

  • Mesaj Privat
chiar nu are nimeni acele inele care fac legatura intre far si igniter?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR