Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Vasul de expansiune scapa lichid pe la unul din stuturile de sus(asa am cumparat masina).Era lipit cu silicon dar tot mai picura. Am gasit la dezmembrari o Zafira accidentata si am cumparat vasul de expansiune care era intreg cu 700 000 lei si l-am montat in locul celui vechi.Am mutat si senzorul de nivel ca asta"nou" nu avea.Acuma imi spune mereu calculatorul ca am probleme cu lichidul de racire si sta aprins tot timpul becul"check".E drept ca atunci cind am schimbat senzorul am vazut o fisura pe el dar cred ca asa era ca nu l-am fortat deloc. E posibil ca fisura aceea sa fie de vina sau vasul ar mai fi trebuit sa aiba ceva? Pe masina veche nu avea senzor ca la desfacut in fata mea a scos toate cele 3 furtune fara sa scoata vreo mufa(vasul nu avea senzor ci doar locasul). A mai scimbat cineva piesa asta?
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stii cumva daca inainte sa il montezi pe cel "nou" daca il scuturai se auzea ceva zdranganind in el? Daca bine stiu trebuie sa aiba un plutitor cu magnet ori un metal ceva ,care culiseaza pe locasul senzorului si in functie de pozitia caruia se interpreteaza nivelul lichidului de racire.Acestea fiind spuse daca nu zdranganea nimic si daca spui ca masina "donatoare" nu avea senzor, mai mult ca sigur ca de la asta itzi sta acel bec aprins.
BAFTA!!
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Ai avut dreptate vasul"nou" nu avea acea bucsa metalica asa ca am reparat vasul vechi si dupa montare a disparut eroarea.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De ce nu incerci sa montezi acea bucsa pe cel nou caci din experienta itzi spun ca reperatia la acel stut nu va tine. Am avut aceeasi problema(curgea pe la acel stut) si nu am rezolvat-o definitiv decat dupa schimbarea vasului!
BAFTA!!!
Skip ads

  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Stii de unde vine ruptura respectiva la stut?
De la scosul si bagatul la loc al bateriei cu neatentie (exclusiv la Zafire).
Pe viitor deci ...Atentie la neatentie!!!
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
As schimba eu bucsa dar ca sa ajung acolo ar trebui sa desfac vasul si nu vad cum fara sa-l mutilez. Nu este demontabil.Probabil cele doua jumatati sunt lipite.
  • alexandrv_b

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Aiud-Alba
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2006

  • Mesaj Privat
geomutihac a scris:As schimba eu bucsa dar ca sa ajung acolo ar trebui sa desfac vasul si nu vad cum fara sa-l mutilez. Nu este demontabil.Probabil cele doua jumatati sunt lipite.

Ai dreptate, scuza-ma! Problema asta la mine a fost cam demult si cam uitasem ca vasul nu e demontabil!
In cazul asta sa speram sa tina reparatzia la vasul vechi!
Bafta!!
  • geomutihac

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si eu sper pentru ca am dat 700k pe vas si nu-l pot folosi, macar sa tina ala vechi
sanatate!!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR