Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Ioan Paul

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2005

  • Mesaj Privat
salut,
as vrea sa stiu pe unde tineti trusa de ajutor, dar mai ales stingatorul ca eu il tin intr-o lada (cutie, sa nu intelegeti autoturismul Lada) si la curbe cutia cu stingatorul cam fuge dintr-o parte in alta. Mie teama sa nu ma trezesc cu spuma prin portbagaj. Exista un loc indicat, de lege, unde trebuie pastrate? Trusei i-am gasit loc in nisa din stinga a portbagajului. Problema este ca la nevoie ar trebui sa le ai la indemana sau cine intervine.
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
La ce iti trebuie stingator Question Nu de alta, dar tata tinea un adevarat "arsenal" in Dacia lui, "asa, in caz de problema" (inclusiv topor...)
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
stingatorul trebuie pt cazuri gen Gabi Popescu pe autostrada soarelui.plus ca trebuie sa-l ai pt ca asa zice legea.
  • Laur45

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Gabi Popescu a patit-o pe A1 ... pe A2 a patit-o altcineva ...
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Am auzit si eu persoane care se vaitau ca tre sa plece prin tara si sa vorbeasca cu vecinul sa-i imprumute si lui stingatorul ca daca il prinde politia il arde. Eu nu am asa ceva oare este obligatoriu ca pe mine nu m-a intrebat nimeni de el.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
La fost masina, stingatorul era prins de scaunul din dreapta fata. La picioarele pasagerului. Avea un suport de metal si in momentul in care vroiai sa-l folosesti decat trageai mai cu incredere de stingator. In momentul de fata tin tingatorul, nici n-o sa credeti, in... balcon, acasa. Very Happy
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Tare asta cu tinutul acasa in balcon totusi e bine ca ai.
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Laur45 a scris:Gabi Popescu a patit-o pe A1 ... pe A2 a patit-o altcineva ...

Pe A3 sau A4 n-a patit-o inca nimeni??????? Very Happy
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Eu il tin peste trusa medicala (care-i bagata in acea nisa), prins de acceasi bretea de cauciuc de care-i prinsa si trusa. Este foarte accesibil si usor de scos, in caz de nevoie.


Ultima modificare facuta de ovidium la Lun 04 Sep, 2006 2:34 pm
  • bogdanbratescu

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2005

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Eu il tin peste trusa medicala, prins de acceasi bretea de cauciuc de care-i prinsa si trusa. Este foarte accesibil si usor de scos, in caz de nevoie.


la fel
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bogdanbratescu a scris:
ovidium a scris:Eu il tin peste trusa medicala, prins de acceasi bretea de cauciuc de care-i prinsa si trusa. Este foarte accesibil si usor de scos, in caz de nevoie.


la fel


subscriu si eu
  • Deviltry

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu tin extinctorul deasupra rotii de rezerva (in spatiul din mijocul ei) sub pasla din portbagaj.

Trusa medicala se tine in locul bine rezervat "dansei" in partea dreapta, in portbagaj, unde am si triunghiul, vesta reflectorizanta, cric-ul, inel de tractiune samd.

Greetz
Skip ads

  • Mitica_SB

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Zafira 2012 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am fost pus in situatia sa folosesc stingatorul, din fericire nu pentru masina mea, ci pentru a unuia din fata caruia ii luasera foc cablajele si nu avea nici o solutie pt a le stinge. M-am gandit atunci ca oricand as putea fi eu in locul lui...deci utilitatea stingatorului e indiscutabila.
Il tin in portbagaj, dar idea lui love4cars de a-l amplasa undeva langa scaunul pasagerului mi se pare mult mai buna, tocmai pentru a avea acces mai usor la el.
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Fara misto, extinctorul e OBLIGATORIU in RO Question ce sa faci cu el Embarassed asa ceva eu nu am mai auzit, iar au mai scornicit astia ceva... Rolling Eyes
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
1. extinctorul e obligatoriu, si nu e de ieri de azi
2. la Opel Astra Classic, din pacate portbagajul nu e prea ergonomic, nu ai unde sa pui diverse lucruri, in afara de breteaua din stanga spate, unde si eu am inghesuit extinctorul+trusa medicala+triunghi (asta ca sa se tina unele pe altele Smile )
  • danielul

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dom'le, eu nu prea doresc sa am de a face cu focul, asa ca extintorul (dintr-ala ca la benzinarii am) il tin peste laditza cu nisip pe care am pus-o in locul rotii de rezerva. Detin si lopatzica si e amplasata langa trusa de scule, impreuna cu triunghiul (care acum e mai mult romb). Am renuntat la roata de rezerva din porbagaj si am mutat-o sub capota fata. Ca sa ii fac loc, am facut o modificare la motor si l-am pus longitudinal, nu transversal cum era si cum inca mai e si la voi! V-as recomanda sa faceti si voi modificarea, nu ca v-ar fi de folor, dar cine stie...

Lasand GLUMA la oparte, extintorul (pe care scrie OPEL, semn ca e de-al masinii) e amplasat in fata scaunului dreapta fata cu un sistem foarte facil, confectionat tot de producator dintr-o sarma otelita mai groasa (cam ca un creion mai subtire) pentru a avea un acces cat mai rapid si mai usor la dumnealui. Daca mai aveti cartile tehnice ale masinii veti putea vedea ca si acolo e prezentat acest loc ca fiind prevazut de constructor dupa regulile lor de securitate, occidentale.

Oricum, va doresc sa nu fie nevoie sa il folositi nici o data!

Pe curand si drumuri numai bune!

P.S.: Din cate stiu extintoarele trebuie verificate periodic la centre specializate pt.ca in momentele in care chiar va "crapa maseaua" sa nu aveti neplacuta surpriza sa nu iasa nimic sau cu presiune foarte mica din extintor!
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
pif a scris:Am auzit si eu persoane care se vaitau ca tre sa plece prin tara si sa vorbeasca cu vecinul sa-i imprumute si lui stingatorul ca daca il prinde politia il arde. Eu nu am asa ceva oare este obligatoriu ca pe mine nu m-a intrebat nimeni de el.


Da este obligatoriu, asa cum e si triunghiul reflectorizant si mai de curand vesta reflectorizanta.
  • Ridick

  • Mesaje scrise: 249
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2005

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:
Laur45 a scris:Gabi Popescu a patit-o pe A1 ... pe A2 a patit-o altcineva ...

Pe A3 sau A4 n-a patit-o inca nimeni??????? Very Happy



Very Happy chiar te tii de glume, auzi A3 in Ro Very Happy Very Happy
  • lucian

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: tulcea
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2005

  • Mesaj Privat
OPEL ASTRA ARE ACEEASI NISA SI IN DREAPTA IN PORBAGAJ
AM DEMIONTAT USOR CAPITONAJUL SI AM PUS DOUA CORDELINE CA SI LA TRUSA DE PRIM AJUTOR
PRINCIPIUL ESTE ACELASI
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Probabil ca trebuie marcat locul in care e tinut stingatorul asa cum e marcat cel cu trusa de prim ajutor.
Cred ca nu strica sa fie echipata masina cu toate aceste accesorii obligatori dar sa fie functionale si sa se foloseasca in caz de nevoie.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR