Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sincer,o fii sau nu original chiar nu ma intereseaza(cu toate ca pe punga in care erau toate 4 era si o eticheta cu gm si alte scrisuri),dar la 15lei schimb la fiecare o luna jumate cate un un filtru si cred ca tot ies mai ieftin ca unul cu carbon.Ca sa nu mai zic ca o sa fie numai aer proaspat in masina,nu imbacsit si urat mirositor.....Dar cum zicea si @sorindf2000 tine un pic si de snobism sau de buzunar!
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
cine se vede schimband filtre de habitaclu de 10 ori pe an? remember: trebuie demontat torpedoul, capacul cu trei suburi de la aeroterma, scos fitrul vechi, bagat cu tehnica, dibacie si rabdare pe cel nou intr-o pozitie care iti invarte in spirala coloana vertrebala, apoi pus inapoi capacul si trei suruburi si apoi torpedoul.
nu mai bine o data pe an (sau la 15mii km) si bine?!
  • xgender8k

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Trebuie sa recunosc ca sunt de acord cu GL10PEL.
Cel cu carbon activ respinge si o cantitate generoasa de umezeala din exterior.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
cu carbon activ! se purifica mai bine clima din habitaclu! e mai scump dar face banii!
Skip ads

  • patrutalex

  • Mesaje scrise: 549
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2008 ZT19D
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
cam cat este diferenta intre unu si celalalt ? va multumesc
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
10-15 lei!
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Azi am fost iar prin targ pe la autovit si era iar baiatula ala cu filtre....De data asta avea si cu carbon la 25 lei.....
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
George, poti da mai multe detalii te rog? Unde isi face veacu' baiatul respectiv, si ce tip de filtru este?

Multumesc
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ei chiar nu cred cã filtrele la 25lei au vreo treabã cu alea la 80-120lei. Povestea cu piesele contrafãcute ºi calitatea lor o ºtiþi?
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@GL10PEL cu toti am mai luat cate o teapa-doua in viata....Asa ca nu trebuie sa te oftici chiar asa de tare!O sa treaca.... Smile
Tu crezi ca e bun doar produsul sau piesa care scrie GM pe ea?Asta e vrajeala de 2 lei de marketing....De ce oare ca sa schimbi niste consumabile la reprezentanta costa cu cel putin 50% mai mult fata de orice service?Ca sunt aceleasi produse....Imi ia cam 15-20 minute sa schimb un filtru si asta lucrand incet si lejer.Pai ma doare mana sa il schimb mai des?

@CristiNistor baiatul respectiv il gasesti de obicei duminica in autovit pe aleile alea dinspre "autotest" spre vechituri.Pe unde sunt si motociclete...Nu sta intr-un loc anume si nu vine mereu!Are doar filtre si parfumuri CWS de vanzare.E oricum de nota 10 baiatu!Si are filtre pentru foarte multe tipuri de masini!Ieri chiar am discutat cu el ca vazusem ca a adus si filtre cu carbon....Plus ca daca iei mai multe filtre iti face si o reducere,nu mare ce e drept,dar macar se straduieste!
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Faptul ca eu am dat 80lei pe un filtru simplu la revizie la reprezentanta cu masina in garantie nu se poate numi teapa, ci obligate de a plati piese la suprapret.
Ce scrie pe filtre tale la 25lei? Compatibil Opel Astra? No name, no data, serial number la misto, aceleasi pe toate filtrele? Hartia este facuta din harte igienica reciclata si colorata un pic cu grafit pentru varianta "mai scumpa"cu carbon si la scurt timp ai aeratoarele pline de praf?

Dute si intreaba la orice magazin despre un filtru de habitaclu cu carbon, de firma Mann, Mahle, etc, pt Opel Astra sa vedem cu ce pret te intorci. Compara si calitatea intre cel de 25 lei si cel Mahle, si apoi mai povesteste-ne de tepe.
Stii ce, nu te mai obosi caci stim deja raspunsul, baeitii de aici au luat-o inainte . Las-o asa.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am avut niciodata masina noua pentru ca nu sunt adeptul la asa ceva! Maina noua e cea mai prosta investitie posibila!Si aici te inteleg in legatura cu filtrul...Stiu ce inseamna sa te duci doar la reprezentanta(ma refer ca pret) ca sa nu pierzi garantia!
Faptul ca iau si am luat un filtru "noname" pentru aer mie unul mi se pare ceva normal.Sunt foarte multi care fac ca mine!Tu ai dat 80 lei pe un filtru care il tii 1 an si care oricum se imbacseste ca dracu dupa cateva luni,mai ales la ce prafaraie e in tara asta de rahat.Eu iau 5 filtre "noname" de banii aia pe care le schimb la un interval de 2-3 luni.Timp de lucru cu tot cu bere 15-20 min....Oare care din noi e mai castigat?La tine e mai multe efectul "placebo"...Ai luat din reprezentanta,deci e foarte bun!
Nu zic ca MAN sau MAHLE nu sunt bune,sunt foarte bune,dar daca am o optiune mai ieftina de ce sa nu profit de ea?Cele din targ sunt exact ca originalele,nu facute din hartie igienica cum ziceai tu.Spun asta dupa ce am pus unul original langa unul din ala din targ!Dar tu crezi ca o firma mare e nebuna sa spuna ca un filtru "noname" e la fel de bun ca al lor,dar ca e un sfert din pretul cu care il vand ei?Pai asta e faliment sigur!Asa ca vin cu un marketing ofensiv impotriva acelui produs si uite ca la unii chiar tine abureala lor!
Inca ceva,ala din targ nu plateste taxe,accize,tva si alte rahaturi.El il ia la un pret,isi pune un mic adaos si le vinde mai departe.Probabil de asta si pretul asa mic!
In alta ordine de idei,daca citesti un pic legea,orice service,inclusiv reprezentantele sunt obligate sa te primeasca cu piesele sau consumabilele tale atata timp cat sunt cele recomandate pentru masina ta(textul original cauta-l si tu pe net ca nu-l stiu pe de rost).Deci daca tu ti-ai fii cumparat consumabilele de la Revizieopel de exemplu(sa nu se considere reclama,doar am vrut sa arat un magazin de piese mai ieftin) ai fii dat pana in 200 lei pe consumabile.Si te duceai frumos cu ele in brate la reprezentanta si mai plateai doar manopera!Piesele fiind originale GM nu aveau ce sa comenteze.Daca totusi o faceau explicai cu ce se ocupa OPC-ul!
Skip ads

  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
a incercat cineva sa aplice un filtru de hota cu carbon activ inainte de filtrul de polen?... in locasul din poza
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
as face asta pentru a preintampina intrarea mizeriilor in filtru...
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu am auzit pe nimeni sa faca asta,dar daca il pui din hartie nu se uda repede,avand in vedere unde e situat?Poate doar ceva din plasa metalica tot ca alea de hota!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Am incercat eu, nu la Opel, la alta marca de masina, oricum, acelas lucru ca tot la fel avea intrarea de aer in masina. Nu vrei sa sti cum va mirosi masina dupa ce se va umezi acel filtru si se va umezi sigur avand in vedere unde este situat. Pune filtru doar in locasul prevazut de producator si daca chiar crezi ca se infunda cu diverse chesti poti demonta si curata mai des.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Dragos , la sistemul de climatizare ai fac o curatare de 2 ori pe an , primavara si toamna si de fiecare data am vazut mizerie acolo , dar nu cine stie ce . Acum sa pui filtru de carbon activ acolo , vb colegului cred ca daca se va imbacsi va fi o mare problema datorita mirosului . Am vazut pus la cineva (un experiment ) dress de dama si intr-adevar nici pic de frunzulita , sau ceva mizerie mai maricica in locasul filtrului . Acum , sincer nu stiu ce sa iti zic . Ideea cu filtrul de polen dupa aeroterma , mi se pare foarte prost gandita dar poate gasim solutii !
  • JAC2.00tdi

  • Mesaje scrise: 1,452
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2007

  • Mesaj Privat
... sau o plasa de tantari si incalzita in 3-4 puncte cu letconul ca sa se fixeze in plastic... Rolling Eyes
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Carbon activ clar.Am avut de hartie,dupa am schimbat pe carbon.retine mult mai bine mirosurile neplacute.Asta nu inseamna ca nu i-am facut si tratament anti-bacterie contra mirosului neplacut, cu produse ce se gasesc in comert.
  • VIPER1981

  • Mesaje scrise: 305
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Avand in vedere diferentele mari de pret...si faptul ca nu rezista prea mult...recomand filtrul normal...daca veti face un calcul...o sa vedeti ca mai bine cumperi doua filtre normale...mai raman si bani...si nici nu o sa miroasa urat in masina...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR