Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!Asa cum reiese din titlu am o nelamurire in legatura cu un motoras de far in sensul ca nu stiu daca este rupt sau este bun.Electricianul la care am schimbat farurile(unul considerat bun)a spus ca nu se mai potrivesc pe farurile noi(dectane sonar) ca este pus reglaj manual in loc si a pus motorasele intr-o cutie fara ca eu sa ma uit la ele.Acasa m-am uitat pe net la specificatiile farului si scrie clar ca sunt pregatite pentru reglaj electric si ca se potrivesc motorasele originale.Cand iau cutia sa ma uit la motorase surpriza unul are tumburusul acela de reglaj de plastic iar celalat este mai scurt si are un cap din metal.Asa este normal?.Mentionez ca pe farurile vechi reglajul electric mergea perfect.


Skip ads

  • beculetzu

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Tot faruri dectane am si eu si s-au potrivit motorasele. Din cate stiu eu, motorasul de pe stanga este la fel cu cel de pe dreapta.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Se pare ca ti-a dat 2 motorase diferite.
Nu m-ar mira sa nu mearga niciunul.
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu sunt diferite, ambele sunt valeo acelasi cod...si totusi daca era rupt nu mai avea nici tumburusul de metal.Sau poate tumburusul ala de metal era acoperit cu plastic ca celalat si a crapat plasticul.Chiar nu stiu...


Skip ads

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
"tumburusul de metal" e cumva un surub incalzit, insurubat in tija de plastic? Poza e focalizata incorect dar parca vad un cap de surub. Oricum: ti-a rupt tija motorasului. Restul e poveste Confused
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nu pare a surub sau cel putin eu n-am vazut cu sant de ala.Scuze pentru calitatea pozelor dar sunt facute cu telefonul si focalizeaza cum vrea el nu cum vreau eu.Am mai facut niste poze, sper ca mai bune.


Si inca o chestie care ma pune pe ganduri, motorasul cu ,,tumburus" de fier nu are acei 3 pini de conectare are 3 gauri

  • McFly

  • Mesaje scrise: 1,851
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da, se vede mai clar si tot surub mi se pare, de tipul:


In legatura cu mufa, nu stiu ce sa zic. Daca rupi pinii din motorasul bun, tot gauri raman (tuburi)


Ultima modificare facuta de McFly la Lun 01 Aug, 2011 3:17 pm
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
motorasul are tija rupta si un surub infiletat acolo.
cred ca lipseste si electronica din el.
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aveti dreptate!L-am desfacut si lipseste electronica din el...Va multumesc mult pentru raspunsuri!


  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa pui alte motorase ,cele din pozele tale sunt de b1 . daca zici ca ai luat altele noi si ditr-o bucata nu o sa se potriveasca astea ,trebuie modelul ala ingust de motorase de b2 , si daca gasesti motorasele e posibil sa nu corespunda la dimensiunea cuplajului ( bila aia din capatul tijei , sau surubul care e in poza ta ) . Am patit eu asa dar am avut norocul sa gasesc la un cunoscut motorase de b2 puse pe faruri de b1 si am facut schimbul . Cu respect !
  • V3noM

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1998 x20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Da pai eu am Vectra b1, si mi-am cumparat angel eyes-uri tot pentru b1.Si oricum am mai vorbit cu cineva tot aici pe forum si a spus ca ,,limba aia de la motoras nu e suficient de lunga k sa intre intre alea 2 tije de plastic" si nu poti regla farul cu ajutorul motorasului,lucru testat pe urma si de mine...deci tot la reglajul manual am ramas.Multumesc pentru raspuns!Salut!
  • robert.bacu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2013

  • Mesaj Privat
Bunã ziua. Ma poate ajuta cineva cu o informație? Vectra B2 cu xenon, autoleveling. La punerea contactului farul din dreapta își face cursa sus-jos. Cel din stânga nu. Se aude un bâzâit în far dar oglinda nu se mișcã deloc. Bãnuiesc ca este din motorașul din far. Acum....unde se afla motorasul ca îl caut de 2 zile. Farul fiind pe mașinã este destul de greu de vizualizat toatã parte din spate. Multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR