Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Buna ziua, de curand a inceput sa mi se auda un tacanit (de rulment cred) la distributie. Distributia am schimbat-o acum 2 luni si am mers aproximativ 1500KM, am schimbat tot kitul in afara de pompa de apa. Acum 2 zile am dat cureaua de accesorii jos, capacul de la distributie sa ma conving ca de acolo vine acel tacanit si exact de acolo era. Tacanitul se aude doar la decelerare si mai mult cand e motorul rece( de exemplu o turez pana in 3000RPM ii dau drumul la pedala si atunci intervine acel tacanit). Am fost la 2 mecanici , fiecare cu parerea lui, unul mi-a zis ca ar fi rola intinzatoare( ma mira faptul, ca doar ce am schimbat-o acum 2 luni), altul ca ar fi rulmentul de la pompa de apa ( insa nu imi pierde apa). Am mai observat, tot cu capacul dat jos de la distributie si fara cureaua de accesorii, ca la oprirea motorului se aude un suierat profund (doar la oprire) tot la distributie.

Astept pareri, deoarece nu stiu ce sa mai cred.. si nu as vrea sa schimb iar distributia toata, acum si cu pompa de apa... Multumesc.
Skip ads

  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Eu zic sa schimbi pompa de apa si cu ocazia asta sa te mai asiguri o data ca distributia e OK. Nu inteleg de ce nu ai schimbat pompa de apa daca tot ai umblat acolo, unii au patit-o in sensul ca s-a gripat pompa de apa si li s-a rupt distributia, altora li s-au rupt paletele pompei de apa si le-a fiert motorul-deci nu e de gluma.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ingineru a scris:Eu zic sa schimbi pompa de apa si cu ocazia asta sa te mai asiguri o data ca distributia e OK. Nu inteleg de ce nu ai schimbat pompa de apa daca tot ai umblat acolo, unii au patit-o in sensul ca s-a gripat pompa de apa si li s-a rupt distributia, altora li s-au rupt paletele pompei de apa si le-a fiert motorul-deci nu e de gluma.


Ce pompa de apa este mai buna, ma refer la firma care o produce?
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
As zice HEPU, poate au altii alte pareri...?
Skip ads

  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
alte pareri ?
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Va salut. Ai facut o mare greseala inca de cand ai schimbat distributia. Acest lucru nu se face fara a nu schimba sau cel putin sa verifici pompa de apa...Nu te mira sau nu ma intelege gresit,dar ceea ce se vinde in magazin este de o calitate indoielnica...La una dintre rolele de ghidaj ma gandesc si eu ca ar fi problema...Daca acel zgomot vine din zona distributiei(desi asa cum ai scris ,ai schimbat-o de curand), atunci ceva nu este in regula cu aceasta.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
ksper a scris:Va salut. Ai facut o mare greseala inca de cand ai schimbat distributia. Acest lucru nu se face fara a nu schimba sau cel putin sa verifici pompa de apa...Nu te mira sau nu ma intelege gresit,dar ceea ce se vinde in magazin este de o calitate indoielnica...La una dintre rolele de ghidaj ma gandesc si eu ca ar fi problema...Daca acel zgomot vine din zona distributiei(desi asa cum ai scris ,ai schimbat-o de curand), atunci ceva nu este in regula cu aceasta.


Multumesc pentru raspuns, am sa mai consult zilele astea si alt mecanic, deoarece acum cand e motorul rece se aude si la relanti acel tacanit..
  • donatelo

  • Mesaje scrise: 229
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2009 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2010

  • Mesaj Privat
am avut acelasi tacanit la distributie si era din cauza rulmentului intinzator,se slabise surubul de fixare al acestuia si se misca . e posibil sa nu-ti fi strans surubul cum trebuie. de verificat neaparat altfel risti sa ai probleme mai mari.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
La rola intinzatoare ai o sageata pe care o pui pe NEW cand schimbi cureaua cu una noua , daca nu e pusa distributia perfect sau daca pompa de apa e nasoala atunci o sa iti apara ceva forte intre axele xu came-tacheti-supape si cureaua de distributie , cand cureaua se intinde tare arcul din rola intinzatoare compenseaza si misca si sageata de care spuneam eu , desfa tot capacul de la distributie si urmareste rola intinzatoare , o sa vezi de unde apare tacanitul , vei vedea si miscarile sagetii odata cu sunetul . Cat despre suierat... aceeasi problema o am si eu , se aude de la rola de ghidaj dinspre radiator ( pe partea cu evacuarea ) , kit-ul a fost nou , INA , dar la fel ca tine nici eu nu am schimbat pompa de apa dar am verificat-o ( data jos ) . Masina merge fara probleme dar cateodata ma gandesc la suieratul ala si nu prea imi vine bine . Cu respect !
  • titolyn

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1996 X1.6XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2010

  • Mesaj Privat
aceeasi problema am avut-o si eu si pana la urma s-a dovedit ca zgo,otul era la una din role,cu toate ca distributia era abia schimbata si piesele erau noi ,luate din magazin.Trebuie sa ai mare grija ce cumperi si sa nu lasi de pe o zi pe alta pentru ca iti poate afecta motorul.
  • dolc3_sell

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma a fost din tabla de pe galeria de evacuare de sub masina.
  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Very Happy . Bine ca nu a fost ceva grav !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR