Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sall All
Maare ghinion am avut azi, mi-a intors o taximetristA in fata fara sa se asigure, si am lovit-o in plin.
-Era destul de aglomerat, nu aveam mai mult de 40-50 km/h.
-Eram pe un bulevard al capitalei, chiar in dreptul nr.13 Sad
Din fericire nu cu Mathilda mea Smile , ci cu un Logan de la firma. Insa nu asta e important, ci faptul ca :
-la impact au sarit ambele airbag-uri frontale, adica toate, desi n-aveam centura pusa;
-mi-au facut o vanataie de toata frumusetea pe frunte;
-m-au umplut de un praf alb tare nenorocit din cap-pana-un-picioare;
-m-au usturat teribil ochii vre-o ora dupa;
-mi-au ars mainile, partea expusa dinspre airbag, la stanga chiar a topit binisor pielea...
(cauzele sunt de discutat, insa faptele sunt... FAPTE).

1. CONCLUZIE: - inchipuiti-va ca in dreapta mea ar fi fost un copil,
cum am vazut multi inconstienti plimbandu-si copii...
(stiu, ei considera ca merg incet si cu atentie, dar intra un alt idiot in ei..)
- inchipuiti-va impactul si consecintele asupra acelui copil...
- INCHIPUITI-VA IMPACTUL SI CONSECINTELE ASUPRA ACELUI COPIL...

Bafta, si toate bune.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Intrucat nu ai avut centura pusa, nu ai fost bine pozitionat la deschiderea airbag-urilor. De acolo ti se trag majoritatea leziunilor.
Bine ca ai scapat doar cu atat.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pai deaceea copii nu se tin pe scaunul din fata.Ci pe cel din spate in scaun special sau cu centura.
Praful acela alb este foarte bun in caz ca accidentul se soldeaza cu taieturi sau fracturi deschise.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Praful acela alb este foarte bun in caz ca accidentul se soldeaza cu taieturi sau fracturi deschise.


Esti ironic sau vorbesti serios? Detaliaza
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
acel praf este de fapt o pudra speciala care are ca efect faptul ca ,,sacul,, acela care se umfla sa nu se lipeasca si sa devina ineficient ,arsura la nivel ocular este de la capsa pirotehnica ,care explodeaza si produce reactia chimica ,care duce la umflarea ,,sacului,,
  • criss_slc

  • Mesaje scrise: 316
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca praful alb e pudra de talc, cu rol principal in mentinerea materialului uscat si sa nu se lipeasca in pozitia impaturit. Despre leziuni si fracturi ...
Revenind la subiectul initial, eu sunt unul din inconstientii care merg cu copilul, in scaunel, in dreapta, atunci cand sunt singur. Fac asta pentru ca este mai usor de supravegheat. Si tocmai de asta am dezactivat air-bag-ul din dreapta.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Mai fratilor, in primul rand ca un copil nu sta cu centura pusa, in fata, nici dc ai 'insista' tu.. (e curios si neastamparat, ca orice copil) pana la urma, tot o scoate el. plus ca centura e facuta pt o anumita dimensiune si masa corporala. airbag-ul risca sa-i rupa capul copilului la impact, chiar dc are sau nu centura pusa. iar praful acela al poate lasa fara vedere, sau crea leziuni majore.. dc eu ca adult am fost afectat atat..
Plus ca, din cauza prafului_alb sau altceva, mi-a ars, mi-a topit pielea de pe mana..
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
daca ar fi asa periculos acel praf, nu l-ai gasi acolo Smile
si acele semne care arata "interzis scaunelor pt copii" pe locul din fata, nu e pus chiar degeaba la masinile la care nu se poate dezactiva airbagul.
si nu degeaba scrie in legislatie:
Art. 97

Copiii cu varsta sub 12 ani sau cu inaltimea sub 150 cm trebuie sa poarte centuri de siguranta adaptate greutatii si dimensiunilor lor, iar cei cu varsta sub 3 ani se transporta numai in dispozitive de retinere omologate.
Conducatorilor de autovehicule le este interzis sa transporte copii cu varsta de pana la 12 ani pe scaunul din fata, chiar daca sunt tinuti in brate de persoane majore, in timpul deplasarii pe drumurile publice.

Skip ads

  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Cipri, pt asta am postat acest topic, pt ca oamenii sa inteleaga pericolul situatiei, si faptul ca legea, prin acel articol, nu-i absurda !

Un copil chiar poate fi afectat grav de un airbag, dc nu e protejat corespunzator de un adult.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nimeni nu a zis ca un copil sa stea cu centura pusa. Articolul din legea e strict si clar referitor la copii. Cine nu o respecta e un inconstient. Ce sa discutam aici? Iti explicam de ce te-ai ales tu cu leziuni. Pentru ca erai aproape de airbag cand a explodat capsa pirotehnica. Ti-ai asumat un risc cand nu ai purtat centura si acum suporti consecintele. Sa zici mersi ca nu ai avut viteza si nu a explodat capsa pirotehnica cand erai cu nasul in volan.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Majoritatea airbag`urilor se "umfla" datorita unei reactii chimice (explozie de azot)
Deasemenea se elimina praf de creta sau talc folosit sa lubrifieze airbag`ul.

În cantitãþi mici acesteisubstanþe chimice pot provoca iritaþii minore ale ochilor ºi / sau rãni deschise, cu toate acestea, cu expunere la aer, acesta se transformã rapid în bicarbonat de sodiu . Cu toate acestea, aceasta transformare nu este 100% completa, ºi lasã invariabil urme reziduale de ioni de hidroxid de NaOH. În funcþie de tipul de sistem de airbag, clorura de potasiu (adesea folosit ca un substitut de sare de masã) poate fi, de asemenea, prezenta.

Pentru majoritatea oamenilor, singurul efect produs de acest praf poate produce unele iritatii minore ale gâtului ºi a ochilor. În general, iritatii minore numai apar atunci când rãmâne un ocupant al vehiculului pentru mai multe minute cu geamurile închise ºi fãrã ventilaþie. Cu toate acestea, unele persoane cu astm pot dezvolta un atac de astm bronºic potenþial letal de la inhalarea acestui praf.

Activarea airbag`urilor poate ucide persoane in special copii si pe cei care nu poarta centura de siguranta
Airbag`urile sunt periculoase daca pasagerul nu are o pozitie corecta in scaun,se sprijina de geam,stalpi sau usa.
  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Si centura e periculoasa pentru copiii sub o anumita varsta. De-asta exista scaune speciale pentru kinderi.
Intradevar, pe vremuri nu erau necesare - dar nici nu se circula cu asa viteze mari, nici nu erau multe masini si, mai ales, nu erau atatia vitezomani si frustrati.
Skip ads

  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
valeu la ce am citit aici cred ca am sa scot airbegurile de tot.
  • DanX

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2007

  • Mesaj Privat
pirvu_daniel a scris:Nimeni nu a zis ca un copil sa stea cu centura pusa. Articolul din legea e strict si clar referitor la copii. Cine nu o respecta e un inconstient. Ce sa discutam aici? Iti explicam de ce te-ai ales tu cu leziuni. Pentru ca erai aproape de airbag cand a explodat capsa pirotehnica. Ti-ai asumat un risc cand nu ai purtat centura si acum suporti consecintele. Sa zici mersi ca nu ai avut viteza si nu a explodat capsa pirotehnica cand erai cu nasul in volan.

Man, aveam 40km/h,eram in oras, NU eram aproape de airbag cu capul. Insa tineam mainile pe volan (normal, nu?) iar leziunile sunt pe maini. Acum vin de la medic (spitalul de arsi - chirurgie plastica) oficial sunt internat ambulator, la stanga mi-au decupat aproape toata pielea de pe partea ext a degetului mare, arsuri de gradul IIb (III). La cap problema majora a fost cu ochii, din cauza acelui praf infect. Vanataia.. fleak.
Cat despre copii, morala ar fi: IN NICI UN CAZ NU-I TINETI PE SCAUNUL DIN FATA !
  • acsic

  • Mesaje scrise: 669
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Aug 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:Majoritatea airbag`urilor se "umfla" datorita unei reactii chimice (explozie de azot)
Deasemenea se elimina praf de creta sau talc folosit sa lubrifieze airbag`ul.

În cantitãþi mici acesteisubstanþe chimice pot provoca iritaþii minore ale ochilor ºi / sau rãni deschise, cu toate acestea, cu expunere la aer, acesta se transformã rapid în bicarbonat de sodiu . Cu toate acestea, aceasta transformare nu este 100% completa, ºi lasã invariabil urme reziduale de ioni de hidroxid de NaOH. În funcþie de tipul de sistem de airbag, clorura de potasiu (adesea folosit ca un substitut de sare de masã) poate fi, de asemenea, prezenta.

Pentru majoritatea oamenilor, singurul efect produs de acest praf poate produce unele iritatii minore ale gâtului ºi a ochilor. În general, iritatii minore numai apar atunci când rãmâne un ocupant al vehiculului pentru mai multe minute cu geamurile închise ºi fãrã ventilaþie. Cu toate acestea, unele persoane cu astm pot dezvolta un atac de astm bronºic potenþial letal de la inhalarea acestui praf.

Activarea airbag`urilor poate ucide persoane in special copii si pe cei care nu poarta centura de siguranta
Airbag`urile sunt periculoase daca pasagerul nu are o pozitie corecta in scaun,se sprijina de geam,stalpi sau usa.


Noroc cu GOOGLE altfel credeam ca esti doctor !
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
@acsic in cazul in care nu ai observat 3 sferturi din posturile lui cangri sunt copy/paste de pe google...papagaluleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
D-aia au voie sa stea pe scaunul din fata doar copiii peste 12 ani sau peste 150 de cm.
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:@acsic in cazul in care nu ai observat 3 sferturi din posturile lui cangri sunt copy/paste de pe google...papagaluleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

asa si? le ia omu de pe net si ce e rau in asta
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
cu totii v-ai avantat in discutii si ati omis un lucru foaaaarte important.omul zice in primul post ca accidentul nu s-a intamplat cu masina personala,ci cu un...LOGAN.
@DanX- daca majoritatea colegilor te asigura ca acel praf care se elimina este inofensiv,poate ar trebui sa ii crezi pe cuvant.Asta daca nu cei de la Dacia au pus vreo capsa pirotehnica de pe vreo mitraliera,iar acel praf cine stie ce nenorocire o fi...
Vorbesc in cunostinta de cauza deoarece am condus 30000 km un logan la firma iar acum din fericire sunt pe un vivaro si s-a schimbat treaba.Loganul in sine este o capcana si se pare ca optionalele in loc sa te protejeze(vezi airbagurile) mai rau iti fac rau...cu alte cuvinte ti-a dat cu praf in ochi!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
gabytzuxxl a scris:@acsic in cazul in care nu ai observat 3 sferturi din posturile lui cangri sunt copy/paste de pe google...papagaluleeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee


Bine ca ai tu posturi interesante si educative.Daca nu ai exista tu pe forum am muri prosti cu totii.

acsic a scris:

Noroc cu GOOGLE altfel credeam ca esti doctor !


Noroc cu clubopel ca-mi arata ce posturi ai, ca altfel credeam ca esti vreun inteligent.

Oricum ccel mai sigur loc pentru un copil este pe bancheta din spate pe mijloc in scaun adecvat sau cu centura adecvata.
Daca totusi doriti sa-l plasati pe scaunul din fata ar fi mai in siguranta daca masina asre dispozitiv care poate dezactiva airbag`ul.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR