Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Intr-o seara, un vecin in stare de ebrietate este deranjat de faptul ca am aruncat cateva pietroaie si nisip (moloz intr-un cuvant) ce erau situate in locul unde parchez masina in cosul de gunoi din scara blocului.
Nedorind sa ma cert cu el am plecat, m-am urcat in masina si nu fac 2 metri ca imi arunca tot molozul pe masina.
A doua zi am spalat masina, am fost la o reprezentanta Opel si am cerut o nota de constatare cu costul reparatiilor si al pieselor. Vopsit plafon si capota portbagaj + inlocuit luneta impreuna cu toate piesele necesare + tva .... etc. costa 3000 si ceva de RON.

Am depus plangere la politie pentru infractiunea de distrugere, anexat nota de constatare, urmeaza sa imi audieze un martor.

Ideea este ca dupa finalizarea anchetei de la Politie, teroristul va primi o amenda administrativa modica si abia dupa aceea il pot actiona in instanta pentru recuperarea prejudiciului.

Rugamintea mea la voi, utilizatorii ClubOpel, este daca imi puteti recomanda un avocat specializat in astfel de cauze penale, care sa aibe un onorariu in asa fel incat sa merite sa il dau in judecata pentru recuperarea pagubei ( 3000 ron ).

PS. NU AM CASCO

Adaug in curand si cateva poze...
Skip ads

  • valy cu manta

  • Mesaje scrise: 223
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2009

  • Mesaj Privat
ce oameni,trebuie impuscat,,,batut si pus la munca pana cand iti revine suma de 3000 lei..e totusi bani munciti de tine pentru un om fara bibilica,ce nu gandeste...Daca nu merge cu instanta,si toate cu politia,te sfatuiesc sa-i faci paguba de 3000 lei...sa vada si el cum e sa muncesti pe neste bani si sa dai pentru piese deoarece alcineva a avut gand rau si fapte rele..
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
cu polish nu merge? sper ca a aruncat doar cu nisip, ca daca dadea cu pietroaiele..
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Plafonu are 2 infundaturi, luneta ciobita, doar capota portbagaj are zgarieturi, dar nu cred ca s-ar lua la polish...

Pai au fost si pietroaie.....
Skip ads

  • YuriRO

  • Mesaje scrise: 424
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Vlad, daca ai facut plangere penala pentru distrugere, nu cred ca va scapa cu "amenda administrativa", mai degraba penala. Apoi intr-o instanta civila poti cere pe langa daunele materiale si daune morale sau cheltuieli de judecata pe care "inculpatul" (sau nenorocitul) va fi obligat sa le plateasca.

Sper sa se rezolve amiabil, numai bine!
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Amiabil nu prea ai cum.Ca de unde da ala bani sa-si repare masina.
Intr`adevar daca nu o faci la reprezentanta iesi mai ieftin.
Poti sa-l dai in judecata si sa ceri si cheltuielile de judecata pe langa dauna.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat


Pe mine luneta ma enerveaza cel mai mult.... trebuie schimbata neaparat

Deocamdata astept sa ma contacteze politistul sa vedem ce e de facut mai departe
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
YuriRO a scris:Vlad, daca ai facut plangere penala pentru distrugere, nu cred ca va scapa cu "amenda administrativa", mai degraba penala. Apoi intr-o instanta civila poti cere pe langa daunele materiale si daune morale sau cheltuieli de judecata pe care "inculpatul" (sau nenorocitul) va fi obligat sa le plateasca.

Sper sa se rezolve amiabil, numai bine!


Crezi ca merita atata deranj pentru o masina de 16 ani vechime? Smile Si am mai citit pe aici de reparat la reprezentanta....hai frate....fi serios ! Cred ca daca aveai vreo masina de 1-2 ani faceai infarct. Impaca-te cu ideea ca in RO nu poti tine o masina "tipla". Si eu am patit faze de genul, zgarieturi, gasita lovita in parcare...stiu cum e, dar chiar te agiti degeaba.

Bafta!
Skip ads

  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ceea ce zici tu, zgarieturi, lovita in parcare se numesc ACCIDENTE, adica lucruri neprevazute si facute FARA intentie.

Ceea ce mi s-a intamplat mie se numeste DISTRUGERE, adica un lucru facut cu intentie si o fapta considerata INFRACTIUNE de Condul Penal. Spre exemplu daca produci un accident auto te numesti contravenient dar daca DISTRUGI te numesti INFRACTOR.

Merita doar pentru faptul ca fapta a fost facuta cu intentie si nu ma las pana cand autorul nu va plati pentru faptele sale.

Ce-i drept eu personal nu i-am cerut decat banii pe luneta dar nici asa nu a vrut. In speta voi urma caile legale pentru recuperarea intregului prejudiuciu.
  • synapse

  • Mesaje scrise: 398
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1993 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@gabytzuxxl - cu toate ca nici tu nu ai o masina prea noua,ai reactionat la fel ca astia cu jeepuri care se baga in intersectie prosteste si nici macar nu se uita la tine cand te ingramadeste,de parca ai fi nesemnificativ.pt el poate masina asta reprezinta mai mult decat o rabla de 16 ani sau cat are.E a lui,a muncit pt ea poate,si tine la ea.Eu daca as fi patit ca el,as fi facut poate mai rau.e lucrul meu,si oricat de vechi si prost ar fi,nu are nimeni niciun drept sa isi bata joc.
Valyd11- Da-i inainte.masina se repara si cu mai putin.Dar fa-l pe nemernic sa simta shit-ul care l-a facut,chiar beat fiind.
  • gabytzuxxl

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Asa e, dar iti spun ca majoritatea ar gandi la fel. Adica nu prea renteaza. Bafta in ceea ce ti-ai propus si eu as fi facut la fel, insa sincer nu pentru masina, ci doar pentru a-i face rau celui in cauza Wink .
Cu toate ca parca vad ca pana se va rezolva cazul....iti iei alta masina Razz .
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Asa gandesc si eu... doar pentru cel in cauza. La masina doar luneta ma cam deranjeaza...
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salutare!
@valy, cum zice si synapse, fa-ti masina, si pe alcoolistul ala arde-l...ca asa merita.
Legat de luneta, vezi la AGER, cum vii dinspre tineretului spre eroii revolutiei, pe stanga pana sa ajungi la cimitir. Acolo am fost eu sa vb pentru mine, ca am o ciobitura in parbriz si mi-au zis ca o pot rezolva, deci cred ca pot sa-ti scoata si tie juliturile alea de pe luneta.

Adi G.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Impartasesc din experienta mea. Vei alerga pe "Cai Legale" pana ramai fara pingele, apoi vei constata ca sistemul judiciar si juridic din tarisoara aceasta are lacune, MULTE, adica este la un pas sa devina o lacuna imensa. Cu toate aceste frustrarea acumulata te va motiva sa continui si totul trebuie rezolvat in decurs de 10(zece) ani, un timp atat de scurt...
Eu astept "doar" din februarie ca organele de cercetare penala sa identifice autorul pentru luneta sparta in parcare.
Legat de bara fata lovita(bucati sparte) si farul stanga spart in parcare la hypermarchet (parcare supravegheata video) astept de 3(trei) ani identificare proprietarului si tragerea acestuia la raspundere, in contextul in care se putea stabili (din imagini) dupa placutele de inmatriculare proprietarul si tot din imagini se putea stabili cine sofa acel autovehicul.
Una peste alta i-ti doresc Succes! Sa ne tii la curent.
Daca doresti sa renunti la "caile legale" da un semn.
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deocamdata am primit o citatie sa ma prezint la sectie peste 2 zile
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,511
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ceva noutati in solutionarea cauzei?
Sau nu au trecut cele 2 zile? Smile
  • valyd11

  • Mesaje scrise: 388
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2017 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2009

  • Mesaj Privat
M-au chemat degeaba pentru ca dosarul era "arondat" ca sa zic asa unui alt politist care era in concediu. Acesta din urma m-a sunat Luni sa-mi zica ca ma va suna Joi sau VIneri ( tare, nu? )

Nimic deosebit deocamdata, revin de indata ce am amanunte picante...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR