Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Acum un an in timpul unei furtuni a cazut de pe bloc un obiect care mi-a infundat putin plafonul.
As ruga pe cineva sa-mi spuna si mie cum se demonteaza tapiteria plafonului la o vectra c face-lift hatchback.Multumesc.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand se demonteaza manerele de deasupra usilor si parasolarele. Au cate doua surube. Urmeaza plafoniera care este prinsa in 2 surube si cleme de plastic pe margine. Apoi trebuie indepartata masca de plastic din dreptul fiecarei centuri de siguranta. Sunt doar clipsuri...se trage putin mai energic incepand din partea de sus. Daca masina este dotata cu Airbag-uri "cortina" inainte de inceperea lucrului se deconecteaza borna de la baterie.
Dupa ce ai indepartat cele enumerate mai sus, incepi dintr-un colt si tragi incet de tapiterie...pe masura se iese de sub cheder se indeparteaza de "plafon". E bine sa mai ai un "ajutor" deoarece este destul de mare si daca este tinut numai dintr-un colt se indoaie. Cand s-a indepartat de plafon deconectezi mufa de la plafoniera din spate si se poate scoate afara. Succes.
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pt promptitudine .
  • Andrei-Marius

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2018

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:In primul rand se demonteaza manerele de deasupra usilor si parasolarele. Au cate doua surube. Urmeaza plafoniera care este prinsa in 2 surube si cleme de plastic pe margine. Apoi trebuie indepartata masca de plastic din dreptul fiecarei centuri de siguranta. Sunt doar clipsuri...se trage putin mai energic incepand din partea de sus. Daca masina este dotata cu Airbag-uri "cortina" inainte de inceperea lucrului se deconecteaza borna de la baterie.
Dupa ce ai indepartat cele enumerate mai sus, incepi dintr-un colt si tragi incet de tapiterie...pe masura se iese de sub cheder se indeparteaza de "plafon". E bine sa mai ai un "ajutor" deoarece este destul de mare si daca este tinut numai dintr-un colt se indoaie. Cand s-a indepartat de plafon deconectezi mufa de la plafoniera din spate si se poate scoate afara. Succes.


Cum pot sa imi dau seama daca masina are airbaguri "cortina". Am un Astra H GTC din 2005 si vreau sa schimb plafonul cu tot cu plasticele aferente.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR