Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Miinescu Teodor

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am schimbat multe placute de frana la opel vectra,pe fata,la dacie,la ford ,dar astazi am incercat sa schimb placutele pe spate la astra g si am constatat ca pistonasul merge greu.Exista o solutie in a impinge pistonasul?La vectra,dacie,ford,reusesc folosind o surubelnita.Sa fie oare presiune prea mare? Multumesc.
Skip ads

  • Tobi

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
incarca cu un mox..papagal sau cu ce vrei tu sa invarti de ei si daca poti sa si impingi in acelasi timp..invarti putin impingi putin si tot asa..
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Presiune? Mai degraba as crede ca nu au fost schimbate de ani de zile si a prins putina rugina sau mizerie adunata in timp. Cand au schimbat la mine placutele de frana au dat cu spray degripant si pentru impingerea pistonasului au folosit o presa dar cred ca poti si cu doua chei si ceva forta
  • dan cristi

  • Mesaje scrise: 436
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Asa cum a zis si Tobi,insearca sa rotesti pistonasul spre dreapta in timp ce il apesi,pentru ca pistonasul iese prin rotire din etrier(asa e conceput mecanismul franei de mana).Sunt si prese speciale pentru tipul asta de etriere.In niciun caz,sa nu fortezi presarea pistonasului fara rotire spre dreapta(insurubare).
Skip ads

  • Miinescu Teodor

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Germania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Va multumesc tuturor.Credeam ca numai eu am aceasta problema dar aseara tarziu am gasit un paragraf in care un coleg facea trimitere cu cateva pagini mai in spate pentru aceasta problema.Am rezolvat.Mai am o problema ca nu stiu de ce nu functioneaza lampa de ceata stanga,singura,siguranta si becul sunt bune. Multumesc.
  • iuli_md

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2007 z1.6xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Pentru lamapa vezi sa nu fie oxidat firul de la alimentare!desfaci capacul de la lampa prin rotire (e chiar dedesupt)si arunci un ochi la contacte(papuci).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR