Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • atleturoman

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Va salut dragi impatimiti ai Opel-ului..De curand am si eu o problema ,o mare problema..zilele trecute mergeam linistit in drumul meu...cand deodata sa auzit o lovitura asemanatoare unei pietre sub masina...si deodata masina mea , in special motorul mergea in 3timpi...la inceput am crezut k tot omul k e din bujie sau din fise..dar am mers la un mecanic si stupoare.. mi s-au strambat supapele(nu stiu care asta la o prima strigare)...2 tacheti nu mai functioau , culbutori deasemeni si ei ,si alta nu stiu ce problema la axul cu came...de mentionat k am schimbat cureaua de distributie acu 2 ani si jumatate si am cam 35-40 de mii de km cu ea...aveti idee cum sa intamplat minunea? ..de mentionat k nam dat in ea...am mers noraml...si mi s-a parut mie k de cateva zile nu mai mergea motorul cum trebuia...sa fi fost un semn...si daca aveti cateva sugestii ce as putea sa fac...sa ies si eu mai ieftin..k ma cam strange buzunarul zilele astea...si nu e bine venita o gaura asa mare...va multumesc..astept sugestii si eventual alte intrebari... Sad
  • atleturoman

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
..still
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
salut

1.din cate stiu la motorizarea 1.6 care e pe curea nu exista pericolul sa-ti distrugi motorul daca se rupe cureaua Rolling Eyes
2.posibil axa cu came rupta si gripata(blocata) pe paliere
3.arcuri supape rupte

cel mai bine se vede cand se desface motorul...alftel e greu de precizat
  • atleturoman

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 1.6i C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2006

  • Mesaj Privat
cureaua nu sa rupt..dar e posibil sa se fi lasat...caz in care ar fii sarit niste dinti..pe alta parte am inteles k 2 tacheti bateau in gol sau asa ceva.. iar la axa cu came..sigur e o problema..nu stiu ce am fct sa merit asta Sad Sad
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR