Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Sa zicem ca am o suma de bani, la care as mai vrea sa adaug in fiecare luna o suma, asa ca peste catvia ani sa am o suma frumusica, cu care sa pot face ceva.
Care ar fi cea mai buna modalitate de pune acesti bani la treaba, adica sa obtin un castig cat mai mare de pe urma lor. Cont de economii, depozit la termen (in lei, euro)... etc? Ce alte modalitati viabile ar fi?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
daca era sa fie acum cativa ani ti-as fi zis sa cumperi franci elvetieni...
mai au putin si isi dubleaza pretul fata de acum 3 ani...
acum cred ca cel mai bine ar fi sa investesti in o afacere care poate sa-ti aduca profit cat mai mare...
ce afacere... greu de spus... in romania faci bani doar daca furi cu nesimtire si pacalesti...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In RO, ca sa investesti in ceva, iti trebuie informatii sigure. De genul un teren la marginea orasului, dar sa stii sigur ca in 5-10 ani zona aia devine rezidentiala....
In conditiile in care, in momentul de fata, trendul e sa treaca tot UE pe EURO, ai putea sa cumperi EURO, si sa ii bagi in banca, in depozite la termen. Dobanda nu e fenomenala, dar pui leu peste leu, si iti asiguri de-o pensie...
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
cumpara aur daca ai bani de investit in ceva cel putin in urmatori doi ani nu va scadea pretul, cred ca e cea mai sigura moneda
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai un venit lunar mai mare exista solutii in care poti varsa intr-un cont surplusul.
Cat despre zona Euro cred ca vor veni vremuri grele avand in vedere ca in Germania vad ca sunt tot mai hotarati sa iasa si sa revina la marca.
Iar ideile bune de afaceri nu o sa ti le zica nimeni pe net. Ca altfel le-ar face toti.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Bani de afaceri nu am, si nici de cumparat pamant... deocamdata ma multumesc sa pun doar bani deoparte, si dobanzile la banci mi se par mici... Adica daca eu tin 5000 ron la banca, banca face cu banii aia ce vrea in timpul asta si imi dau doar 20 ron pe luna pt ei...
  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut,intereseaza-te la BCR,au o oferta de depozit de economii in genul ca ,daca depui 4000 ron/an, primesti 1000 ron, cel putin asa am inteles eu de la o doamna de la ghiseu,ieri,cand am facut o plata la ei,succes .
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
MARIAN CRISTI a scris:Salut,intereseaza-te la BCR,au o oferta de depozit de economii in genul ca ,daca depui 4000 ron/an, primesti 1000 ron, cel putin asa am inteles eu de la o doamna de la ghiseu,ieri,cand am facut o plata la ei,succes .

Asta e la mai multe banci, ceva program de economisire. iti da statul nush cat la suta din suma, in limita a 250 euro/an.
Skip ads

  • ksr00

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:
MARIAN CRISTI a scris:Salut,intereseaza-te la BCR,au o oferta de depozit de economii in genul ca ,daca depui 4000 ron/an, primesti 1000 ron, cel putin asa am inteles eu de la o doamna de la ghiseu,ieri,cand am facut o plata la ei,succes .

Asta e la mai multe banci, ceva program de economisire. iti da statul nush cat la suta din suma, in limita a 250 euro/an.


Ce spuneti voi e vorba de bancile pentru locuinte, care din punctul meu de vedere sunt o mare teapa. Oferta super-generoasa a statului are de fapt multe stelute. Pe mine m-au scos din sala la o prezentare de oferta a celor de la Raiffeisen, probabil aveam gura prea mare si speriam clientii Laughing

@Nirolf1986: Daca nu te-ai mai jucat pana acum cu investitii financiare si esti si aversiv la risc, sfatul meu e sa incepi cu depozite bancare. Depozitele sunt garantate in limita a 100.000EUR si poti scoate cam 5-7% pe an, la depozitele in RON. Atentie mare la comisioane si costuri aditionale (comisioane de consituire, de retragere scadenta, costurile contului curent), care pot reduce dramatic castigurile.
  • adinan_superstar

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2010

  • Mesaj Privat
daca vrei sa faci o investitie buna in Romania cel mai bun lucru este sa nu lucrezi cu bancile ,banca niciodata nu va pierde ,eventual iti va administra niste comisioane de mai trebuie sa vi cu bani de acasa
o investitie aproape sigura este casa de amanet
  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Cea mai sigura investitie este sa imprumuti pe cineva in care ai incredere.

Alta investitie sigura, este sa cumperi actiuni la firme americane, daca se poate de armament sau munitie.

Aproape sigur, pina in iarna va izbucni un nou razboi, economia americana e in declin si numai un razboi o poate salva.
  • MARIAN CRISTI

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2008

  • Mesaj Privat
gabrield a scris:Cea mai sigura investitie este sa imprumuti pe cineva in care ai incredere.

Alta investitie sigura, este sa cumperi actiuni la firme americane, daca se poate de armament sau munitie.

Aproape sigur, pina in iarna va izbucni un nou razboi, economia americana e in declin si numai un razboi o poate salva.
Da,foarte "adevarat",investesti bani imprumutand un prieten,cu dobanda,banuiesc,altfel nu ai cum sa faci profit(asta se cheama... camatarie),deci exclus;cealalta varianta , cu actiunile la firme de armament si munitie...deja mi-au dat lacrimile de la ras;in final , "mama Omida" a ghicit , pe langa blaturile din fotbal , izbucnirea unui razboi ,foarte tare...sa ma astept sa fiu concentrat la iarna,ia vezi matale ,acolo... in ghioc ? Sad
Skip ads

  • gabrield

  • Mesaje scrise: 2,778
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 1992 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Nu te supara, de ce inventezi ?

De ce sa imprumuti cu dobonda, ciudata gindire poti sa ai, ai ajuns si la camatarie...

Eu spuneam ca imprumuti pe un prieten, fara dobinda, peste citiva ani, cind iti da banii inapoi, vor fi mai valorosi.

Ai auzt de inflatie ?

In rest, motivele pentru care te apuca risul, nu ma intereseaza, tin sa mentionez ca a mai fost cineva pe aici care la fel ridea din orice, nu mai stiu numele, poate il stie El Gabry, a fost banat definitiv apoi...

Tot ca si tine, cauta sa iasa in evidenta...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gabriel, inflatia face ca banii sa se "devalorizeze" in timp. Ar trebui sa gasesti o moneda cu inflatie negativa...
Daca continui pe tonul asta vei calca si tu pe urmele colegului la care faci referire...
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
asta cu imprumutatul pe cineva in care sa ,,ai deplina incredere,, implica si riscuri foarte mari.
oricata incredere ai avea ,[chiar si ruda fiind],omul ,cand e vorba de bani se schimba instant.sunt celebre cazuri care s-au taiat de la 1000 lei,frati intre ei.
@Gabriel are dreptate colegul , asta cu adevarat camatarie se numestem.adica ,cum sa-i dau eu varului meu bani cu dobanda dubla fata de banca Question sincer nu as putea.[aia cu razboiu mi-a stricat toata saptamana Very Happy ]
pentru cine are o mica afacere ,banii se tin in marfa.marfa = bani oricand.[si ata am invatat-o de la un cunoscut om de fotbal].
cu banii tinuti la banci e cea mai mare prostie ,asta ca sa nu-i tii in casa de frica hotilor.
comisioane si para comisioane si la sfarsit de an ai sa constati ca nu ai economisit nimic ,basca ca daca doresti sa-i retragi trebe sa mai aduci si de acasa.
sa incepi ceva in RO e foarte foarte greu la vremurile astea ,au trecut anii cand cu 2000-4000 $ puneai deja afacerea pe picioare
concluzie:banii se investesc ,bineinteles --cu cap,calculat si cu riscuri.
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Noi ne dam cu parerea pe aici dar nimeni nu l-a intrebat pe colegul despre ce suma e vorba. Very Happy
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
gabrield, daca ne vom intalni vreodata, o sa iti dau autograful mult dorit. Observ ca esti fanul meu.
Referitor la ideile tale de economisire a banilor, sunt absurde si penibile, nu poti prevedea viitorul sa stii ca banii vor fi mai valorosi. De unde stii ca nu va fi exact invers si nu o sa se intample ca in trecut, cand unii dintre batranii nostri au ramas cu saci de bani. Eu stiu caz concret. Sa ii dau unui prieten bun? Care poate da coltul a doua zi? Sau care se poate transforma in cel mai mare dusman?
Iar cu armamentul...parca am vorbi de mii si sute de mii de euro de economisit. Pentru Romania si asta mi se pare o idee absurda.
Nu aveam de gand sa scriu aici, nu umblu sa imi creasca posturile pe Club, insa, ca sfat pentru colegul care a deschis topicul: Traieste clipa! Daca ai ceva bani de pus deoparte, pune-i intr-o banca la alegere. Sau cumpara aur. Distreaza-te bine, ia-ti masina dorita, f... tot ce prinzi, mergi in concediile dorite, etc. Nu vei lua nimic cu tine pe lumea de dincolo. Deoparte pune doar atat cat sa iti asiguri un viitor linistit.
Asta simt eu, asta spun.
Punct.


Ultima modificare facuta de EL-GABRY la Mie 10 Aug, 2011 10:21 am
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
eu zic totusi ca omul a dorit a intreba ,,unde sunt dobanzile cele mai bune ,sa ma duc sa-mi pun si eu banii?,,
din primul post a facut referire exclusiv la instrumente bancare de economisire@Nirolf86 zi cati bani ai ?,zi repede si degraba Very Happy

citat :,, f... tot ce prinzi,,Nu dragule nu da bani la c...e .te invata gresit @el -gabry.ramai repede fara nici un banut
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
F... = fumeaza.
La femei e suficient doar sa le dai senzatia ca ai bani. Dar daca chiar ii ai, iti cresc sansele. Sunt destule carora le place peninsula...
Deja am deviat pe "Sa ne descretim fruntile". Smile
E adevarat, trebuie stiut despre ce suma lunara de economisit este vorba, ca sfaturile sa fie cat mai utile.
  • Nirolf1986

  • Mesaje scrise: 940
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2010

  • Mesaj Privat
victor soare a scris:eu zic totusi ca omul a dorit a intreba ,,unde sunt dobanzile cele mai bune ,sa ma duc sa-mi pun si eu banii?,,
din primul post a facut referire exclusiv la instrumente bancare de economisire@Nirolf86 zi cati bani ai ?,zi repede si degraba Very Happy

Corect. Eu m-am gandit la depozite bancare. Pe site-ul de internet banking am vazut ca se pot baga bani in tot felul de fonduri de investitii... de astea nu stiu mare lucru.
pirvu_daniel a scris:Noi ne dam cu parerea pe aici dar nimeni nu l-a intrebat pe colegul despre ce suma e vorba. Very Happy

Nu e vorba de sume foarte mari... ma gandeam ca as putea pune deoparte in fiecare luna vreo 1500-2000 ron.

edit: nu vroiam neaparat doar sfaturi pentru mine. asa in general, cam cum sa-ti folosesti banii cel mai rentabil...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR