Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Seshommaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Detin un Opel vectra A din 1993. Are 178000 km si i-am schimbat distributia la 165000. Tin sa mentionez ca are toate reviziile facute la timp. Modelul motorului e 20NE 2.0i.
De la o vreme motorul are un zgomot ca un suierat ce vine din dreptul distributiei si a transmisiei dar le-am desfacut (la mecanic) si le-am montat la loc de mi-a venit rau fara nici un rezultat.
Cred ca am vizitat vreo trei mecanici auto fara nici un rezultat.
Am observat totusi ca zgomotul e in raport cu turatia motorului. Cu cat motorul e la o turatie mai mare cu atat zgomotul e mai puternic. Unii mi-au spus ca e posibil sa fie pompa de servo. E posibil?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat daca aveti.

Va multumesc.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
nu eu cred ca este cureaua de la alternator slabita . sau una dintre role care calca cureaua de la alternator merge mai greu deci cureaua aluneca pe ea pt ca la distributie cureaua are dinti si nu are cum sa patineze sper sa te ajute bafta, mai pot si rulmenti de la alternatur care se blocheaza din cand in cand si patineaza de asemenea cureaua pe ei bafta
  • djkilla

  • Mesaje scrise: 286
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 1999 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
ionel dobre a scris:nu eu cred ca este cureaua de la alternator slabita . sau una dintre role care calca cureaua de la alternator merge mai greu deci cureaua aluneca pe ea pt ca la distributie cureaua are dinti si nu are cum sa patineze sper sa te ajute bafta, mai pot si rulmenti de la alternatur care se blocheaza din cand in cand si patineaza de asemenea cureaua pe ei bafta


corect si asta si verifica cat lichd de servo mai ai daca e la nivel. dar cel mai probabil acel suierat vien de la alternator asculta motorul acolo si spune-ne ce ai constatat.
  • katabxp

  • Mesaje scrise: 117
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cand ai facut distributia ai schimabt si curea alternator si pompa de apa? Stiu ca pompele de apa mai sunt zgomotoase si mai stiu ca la opel trebuie schimbata odata cu distributia.
Bafta
  • Seshommaru

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1993 20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2011

  • Mesaj Privat
O sa le verific pe toate si revin cu un raspuns saptaman asta. Pompa de apa am schimbat-o odata cu distributia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR