Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Mi-a venit o idee, dar nu stiu cat este de buna, asa ca intreb aici.
Ma gandesc sa fac bucsele oscilante de la bascula de pe fata pe rulmenti Nu stiu daca ele nu cumva sunt deja pe rulmenti, dar in orice caz nu tin prea mult la drumurile noastre.
Iau cotele de la bucse, in principal diametrul exterior, diametrul interior si inaltimea, fac la strung si le montez.
Avand in vedere ca ele executa doar miscare oscilatorie de rotatie, ma gandesc ca nu ar trebui a fie probleme si ar trebui sa tina mult mai mult.
Doua chestiuni nu sunt prea clare.
1. Una din bucse are un invelis din cauciuc. Este oare vreo problema daca cea modificata va fi doar din otel.
2. cealalta bucsa are o chestie (trei proeminente) din cauciuc intr-un capat. Au vreun rol special acele proeminente?
Am atasat mai jos poze cu cele doua bucse pentru orice eventualitate.


Astept pareri!
Skip ads

  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Personal nu cred ca e o idee buna. Pe langa miscarea de rotatie, bucsile mai suporta si o usoara miscare de translatie preluand socurile de la roata, respectiv permit rotii o miscare fata spate si preia socul din timpul franarii, accelerarii sau atunci cand roata intalneste un obstacol pe traiectorie. Punandu-i rulmenti in locul bucsilor vei rigidiza bascula, fortand astfel sistemul sa preia socurile in alta parte. Personal cred ca acele socuri vor fi suportate de sistemul de directie facand ori sa trepideze volanul la cel mai mic soc, ori sa se distruga prematur capetele de bara sau caseta de directie.
  • vlad2005

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2008

  • Mesaj Privat
M-am gândit la asta și eu dar am vrut sã mai aud o pãrere. Eventual mai aștept și alte idei.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
daca vei face asta cu siguranta vei simti fiecare pietricica de pe asfalt direct in structura masini exact ca o caruta.Ce vrei tu sa faci este deja facut atunci cand bucsele repective sunt terminate.Nu are rost sa faci asta , termini tot pe masina
Skip ads

  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
subscriu la ce s-a scris mai sus, cred ca tocmai de aceea sunt facute di cauciuc pentru a prelua din socuri.
legat de aceste bucse vin si eu cu o intrebare: cum pot fi inlocuite fara sa le stric? le am deja cumparate si nu le-am mai montat pentru ca mecanicul care mi-a schimbat toate celelalte bucse pe fata, la astea nu se baga. spunea el, cea care-i mai mica in diametru, nu intra nici cu presa,s-a chinuit la o vectra in service unde lucreaza, si pana la urma i-a taiat bordul de cauciuc dintr-o parte. A reusit cineva sa le inlocuiasca "ca la carte"?
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
intra cu presa da mai intai le tii o noapte in congelator si in momentu cand te hotarasti sa le bagi le coti le ungi cu vasilina si le bagi ,Sa fie reci.Merge si fara operatiunea asta dar trebuie o presa buna exact pe cota
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
ms.andrei_alik .voi incerca metoda ta la urmatoarea "interventie". stii cumva care ar fi efectul daca bucsile acestea sunt imbatranite si trebuie schimbate?
le-am cumparat si am vrut sa le schimb mai mult pentru ca toate sa fie noi. cand am inlocuit la masina pivotii,bieletele,bucse bara stab,etc. pe astea din urma mecanicul le-a "gadilat" putin cu levierul,si daca tot erau dificil de schimbat,mi-a spus ca mai merg ,nu trebuie schimbate. Laughing
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR