Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • NCTTS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2008 17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am luat masina de noua si inca de la 5000km mi s-a aprins martorul masina cu cheie in bord. Pe autostrada pe cruise control de la 140-150km/h pierde din putere si intra intr-un regim de avarie de 100 km/h. Consumul creste si nu mai are putere, nu se mai tureaza.
Am dus-o in service , au schimbat EGR-ul, am plecat de la ei dupa 3 km martorul aprins in bord.
Am mers asa cu ea si dupa creo 1000 de km s-a stins. S-a mai aprins-stins de cateva ori apoi un an nu am mai avut treaba cu el. La o luna dupa ce a iesit din garantie s-a aprins iar si pace buna sa se mai stinga.
Pe tester nu imi da decat o eroare pe aprindere care in urma testului agrafa imi da 68302 si am gasit ca este de la bujii sau releul de la bujii. Totusi , pierderea de putere nu este din bujii.
Ajutor.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca intra in "limp mode" sigur ai si eroarea memorata care provoaca functionarea defectuosa. Cu ce tester ai verificat masina?
  • NCTTS

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Zafira 2008 17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Am fost si la cei de la Opel Radacini anul trecut au pus ei aparatul lor; mi-au iesit aceleasi erori ca si azi. Azi am fost la un service recomandat de un prieten. Mesterul de azi avea un laptop cu soft-ul Opel pe el.
Pe aprindere vreo bujie sau releul si pe partea de turbo zice ca are presiune prea mare . Doctorul de la service o zis ca-i nu stiu ce valva care regleaza presiunea pe turbo....
Astept telefon de la el pentru preturi. Multumesc.
  • corsa77

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2005

  • Mesaj Privat
De curiozitate, care sunt aceste "aceleasi erori" ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR