Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ciupanezu76

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 W0L0ZCF69311514
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2011

  • Mesaj Privat
am cumparat o masina de la un individ care mi-a dat toate actele masinii inclusiv cartea,am facut act de vanzare-cumparare dar nu avea scos actul fiscal a zis sa-l mai astept.ca un om de incredere ce sunt am zis da si de atunci au trecut cateva luni bune si tot ma amana.pot sa merg cu masina asa in ontinuare pe numele lui dar eu vreau sa o trec la mine cum e corect.
ce safat imi dati?s-a fac plangere la politie,sa-l dau in judecata?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
greseala ta ca ai luat asa masina...
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai deocamdata tu esti bun de amenda. De ce? Pentru ca tu ai obligatia de a inregistra masina pe tine in termen de 30 zile de la cumparare.
Pe talonul masinii e o rubrica, "instrainat catre". A fost completata? Daca da, e nasol. Daca nu, poti incerca sa mergi peste om cu scandal, sa isi scoata certificatul fiscal, si sa refaceti contractul cu o data mai noua.

Poti sa mai citesti aici:
https://www.clubopel.com/vie...5969&start=20
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=641122

Si mai sunt cateva topice pe subectul asta
Legal ar trebui sa contactezi un avocat, si sa vezi ce poti face in aceasta situatie. Adica na, poate se incadreaza la inselaciune, or something (un avocat iti poat explica) macar sa ai argumentele necesare pentru a-ti pregati discursul catre omulet.
Cel mai probabil tipul are ceva datorii si nu poate scoate certificatul.
  • serban24

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z1.9dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2010

  • Mesaj Privat
@florinianc cred ca deja si a dat seama...acum faptul e consumat...ai incercat sa mergi la politie sa ii intrebi ce e de facut? sau la administratia financiara?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@serban24 - banuiesc ca si-a dat seama, ca multi altii care au luat masina apoi au intrat aici pe forum sa vada ce mai pot face. Pacat ca nu e nici primul, nici ultimul care nu isi deschide ochii cand cumpara o masina... In caz ca merge la politie, fostul proprietar va zice ca el i-a dat toate actele. Poate cineva dovedi ca nu e asa? Sigur ca poate, insa costa si e multa umblatura, si o sa te lasi pagubas daca nu ai nervi destui.
  • Astra.H

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2011

  • Mesaj Privat
1. Il ameninti ca-l dai in judecata. (apropo castigi sigur)
2.Il dai in judecata. Smile
3. Dupa pasul 1 sau 2 iti va da fiscalul de bunavoie sau silit Smile)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Florine, administratia fiscala/primaria inregistreaza actele eliberate. Deci se poate demonstra simplu ca individul nu a scos acel document. De asemenea, eu zic ca nu l-a scos pentru ca are datorii, alta chestie care se poate afla simplu.
Astra.H, de castigat castiga, dar daca depune actele de chemare in judecata acum, o sa ii programeze pentru la anu'... prin vara...
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu zic sa intrebi la financiar. parca era ceva posibilitate sa o treci la tine daca ala refuza sa iti dea fiscal.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu cred sa existe vreo posibilitate fara actul respectiv.Eu cand am cumparat masina tot la fel am cumparat-o,fara acel certificat,dar omul s-a tinut de cuvant si l-a trimis dupa cateva zile.Ca solutie eu zic sa il cauti si sa vorbesti cu el...
  • ciupanezu76

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 W0L0ZCF69311514
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2011

  • Mesaj Privat
sincer sa fiu imi este scarba de genul asta de oameni fara cuvant ,i_am dat 1000... de telefoane si a invocat motive puierile de doi bani iar de un timp nu mai raspunde.
Oameni josnici fara cuvant si onoare care traiesc din rahaturi... de toata jena...L-am anuntat printr-un mesej ca o sa ne intalnim la tribunal,poate asta i se pare o cale mai buna.
multumesc pentru mesaje
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
si eu sunt in situatia ta, dar am gasit o metoda neortodoxa sa inmatriculez masina fara certificat fiscal. metoda m-a costat 1200 lei, si include rar, identificare si inmatriculare.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Spre astfel de metode va pot indruma intermediarii de vanzari-cumparari, de obicei au relatii; asta asa ca o ultima solutie daca nu se poate altfel.
Skip ads

  • ciupanezu76

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 W0L0ZCF69311514
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2011

  • Mesaj Privat
imi spui si mie d-le sever iulian care este ''ruta ocolitoare,, pt a trece masina pe numele meu fara acest certificat fiscal,imi puteti trimite va rog detalii, ca sa zic asa pe maill marius76_boian@yahoo.com
va multumesc anticipat !
  • sever iulian

  • Mesaje scrise: 1,325
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2017 B20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2006

  • Mesaj Privat
ciupanezu76 a scris:imi spui si mie d-le sever iulian care este ''ruta ocolitoare,, pt a trece masina pe numele meu fara acest certificat fiscal,imi puteti trimite va rog detalii, ca sa zic asa pe maill marius76_boian@yahoo.com
va multumesc anticipat !


denis -ct a descris exact procedura. incearca sa gasesti la tine in judet persoane care se ocupa de vanzari/'cumparari masini.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR