Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • puidesomn

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Salut! Am o Corsa D 1.2 e prima mea masina si nu am experienta la "partea mecanica a masini". Imi puteti spune cum se interpreteaza uleiul de pe joja? De exemplu cat ar trebui sa am, ca vad ca joja mea nu are nici un semn pe ea.
Skip ads

  • Shiva

  • Mesaje scrise: 1,976
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
,
cf. manualului de-aici.
  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Cine imi poate spune care este lungimea in cm la joja de ulei la motorul de 1.2 model X12SZ,din '97 , deoarece am cumparat masina de la cineva avand joja rupta,nu gasesc pe la dezmembrari,as taia una dar imi trebuie dimensiunea exacta.
Multumesc!!
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Bun venit în comunitate!

Te așteptãm sã-ți și prezinți mașina la rubrica dedicatã Wink


Skip ads

  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Nu mai raspunde nimeni ? ....

Bine ca mi'ati urat "Bun venit !", halal forum ....
  • Alex-Carol

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 1998 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca ai primit un raspuns destul de clar de la colegu'.nu?
  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Un raspuns destul de clar ? ... am facut cum mi'a zis si mi'am prezentat masina, poate trebuie post pe forum ca sa obtin raspunsul la o intrebare banala asa ca l'am facut .......

rudisoft decat sa'mi fi urat bun venit in comunitate mai bine ai fi raspuns ca sa ma ajuti cu ceva ... oricum am rezolvat puteti da TOPIC CLOSE !!
Multumesc, La revedere !!!


https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=102784
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
@romi65: Îmi pare rãu pentru neînțelegerea creatã.
Când am vãzut mesajul tãu am dat fuga la mașinã și am mãsurat + pozat joja.
Apoi am editat imaginea adãugând dimensiunile și am atașat poza la rãspuns.

Îmi pare rãu cã tu nu ai observat, dar sper totuși sã fie de ajutor pe viitor altcuiva și sã nu mi se adevereascã din nou proverbul cu "facerea de bine"...

[Off-Topic] Îndemnul de a-ți prezenta mașina a fost doar o recomandare, pentru cã eram curios de mașina ta (având aceeași motorizare și fiind în fond pe un club auto...) nu reprezenta nicidecum o condiționare a primirii unui rãspuns.

Sper cã o sã-ți schimbi pãrerea inițialã (consider eu - greșitã) despre aceastã comunitate și sã-ti revizuiești și atitudinea pentru cã nu o sã ai prea multe de câștigat așa.
[/Off-Topic]
Skip ads

  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns si imi cer scuze pentru neintelegerile aparute
Bafta !
  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Totul e bine când se terminã cu bine Smile

Cum ai rezolvat cu joja pânã la urmã?
  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
rudisoft ;inca nu am rezolvat,la piese auto mi-a cerut 100 lei iar la dezmembrari cum am mai spus nu descompleteza motorul,mai astept poate gasesc totusi la un pret mai acceptabil. Oricum imi cer scuze inca o data pentru cele intimplate.bafta
  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
salut, revin cu aceiasi problema,nu gasesc pe oriunde am cautat joja ulei motor 1,2 din '97,va rog daca cineva posesor de corsa gaseste si vrea sa ma serveasca cu o joja,trimisa prin curierat si achit pretul ei si transportul la primire as fi foarte recunoscator,m-am saturat de cind tot caut si nu gasesc,va multumesc din suflet.
Skip ads

  • rudisoft

  • Mesaje scrise: 340
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2010

  • Mesaj Privat
romi65 a scris:la piese auto mi-a cerut 100 lei

Sã ști cã nouã nu prea gãsești mai ieftin.

Am avut nevoie de niște piese de curând și mi-am adus aminte de tine și am întrebat și de jojã. Aftermarket nu se gãsește, doar originalã GM, și vine în jur de 89 lei. Cu transport tot pe acolo ieși.

Deci tot la dezmembrãri ajungi. Poți încerca și la secțiunea publicitate, la cei care dezmembreazã mașini cu motoare similare, poate ai noroc. Deși sincer am avut de-aface de curând și la ce prețuri practicã am ieșit mai convenabil sã cumpãr de nou...
  • romi65

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 1997 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
ok multumesc ... maine am sa dau comanda la piese auto ....
  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
cand am schimbat motorul la corsa cred ca am incurcat jojele si banuiesc ca nu erau la fel. Joja actuala imi arata mereu peste maxim, iar la schimb am scos deabia 2 L de ulei ..deci undeva e o problema. La dezmembrari am gasit decat joja de 1.2 care era vizual mai scurta si era 50lei Shocked


Daca poate cineva cu o masina asemanatoare sa-mi de a si mie niste dimensiuni: lungime totala , lungime de la capat- nivel maxim si lungime de la capat la minim as aprecia enorm.

Multumesc anticipat



Cauta si vei gasi! dupa corsa c joja ulei
edit by StefanTolos
Embarassed
07-Feb-13 9:16:14 AM
  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Chiar nu inteleg de unde aceasta nemultumire..
am cautat si inainte de a scrie topicul si dupa sugestia adminului exact dupa cuvintele alea si nu am gasit nicaieri dimensiunile exacte ale jojei la corsa c 1.0xep

Nu am intrebat nici cum se citeste nici ce ulei sa pun, ci care sunt dimensiunile ca sa pot sa dau niste semne clare pe joja actuala.
Daca mai exista un astfel de topic rog pe oricine l-a descoperit sa mi-l zica si mie ca poate mi-a scapat mie la cautare

LE: Inca o chestie :
am creat topic nou pentru ca nu am gasit un titlu explicit pentru problema mea de ex. "Joja ulei corsa c 1.0xep" asa cum scrie in regulament ca ar trebui denumite topicurile
in schimb imi este mutat postul intr-un topic care nu este denumit corect. Nu cred ca un user mai vechi si deci si mai experimentat sta sa citeasca toate mesajele despre o masina cu motor de 1.2 si la sfarsit sa descopere ca mai e unu pe acolo cu alta masina care are alta problema decat cea din titlul topicului.


Ultima modificare facuta de sv_costin6 la Joi 07 Feb, 2013 10:51 am
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Daca astepti putin o sa postez mai pe seara acest lucru aici, dar observ ca o dai inainte cu nemultumirile, sper ca nu esti vreun sensibil. Very Happy

Postarea a fost mutata aici pentru ca aici se trateaza subiectul joja de ulei de la Corsa C.

Asteapta si vei primi totul cu detalii semnificative.
  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu nu m-am alarmat si nici nu sunt sensibil
Se pare ca mesajul tau era scris pe masura ce eu il editam pe al meu

gasisem topicul asta inainte de a-l crea pe celalalt dar primu post era despre corsa D 1.2 asa ca am iesit

As fi recunoscator pentru dimensiunile alea indiferent de topicul in care apar
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Oricum nu-mi dau seama cu ce am deranjat asa de tare pe domnia voastra privind unirea unor subiecte care erau disipate si apoi cand cautam le gaseam aiurea pe forum, acuma avem un titlu adecvat si informatie grupata frumos,sper sa fii inteles pe deplin si sa nu mai continuam pe aceasta tema pentru ca sincer este de prisos,multumesc si daca va dati un pas in spate fata de monitor si veti privi sectiunea Corsa, veti observa cu siguranta la ce ma refer. Wink


Aici aveti toate dimnesiunile despre joja de ulei de la Corsa C Z10XEP:




  • sv_costin6

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2003 z10xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere numele topicului este acum mult mai relevant si ma opresc aici.
important este ca am primit raspunsul pe care il doream intr-un timp util si de asemenea foarte scurt.
Multumesc pentru exactitatea masuratorilor, numarul de poze . rezultatul din pacate nu ma ajuta pentru ca se pare ca e exact acelasi model de joja.
Cu toae ca modelul motorului este acelasi joja mea nu indica nivelul uleiului.
Cred ca ramane varianta ca atunci cand mi s-a vandut motorul z10xep a fost doar un z10xe cu machiaj.
daca altcineva are un alt model de joja pe motor xep/xe si poate efectua masuratori, nu neparat cu subler . e suficienta o poza cu joja si o ruleta pusa de-a lungul ei incat sa se vada cat masoara in dreptul nivelelor min si max.

Deasemenea astept pareri in legatura cu alte cauze ce pot determina "erori in citirea nivelului" la ulei.

inca o data Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR