Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Va salut ! Am o mica nedumerire in ce consta ambreajul. De 4 ani detin o astra g 17 dti din 2000 cu 215k km, si de ceva timp am observat ca la apasarea pedalei de ambreaj sunetul motorului se modifica putin, plus ca daca sunt in orice viteza si calc undeva la mijloc pedala simt ceva trepidatii,nu exagerate.. Am incercat mai multe variante una dintre ele chiar si cu urcatul bordurii si nu am intampinat probleme, chiar si cand il ridic mai bruc simt cum cupleaza discul. Daca apas pedala la fund nu se mai simte nici o bataie.
Va rog daca puteti sa ma ajutati cu cateva sfaturi, fiecare cat/cum se pricepe sa stiu ce ar trebuii sa fac pe viitor, ma gandesc ca vine iarna si va fii mai mult solicitat ambreajul. Cu respect, Adrian ! Crying or Very sad
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este normal la 215000 km sa se uzeze ambreiajul. Bataia aceea inseamna fie un fulaj al placii sau volantei fie detensionarea sau ruperea unuia sau mai moltor arcuri ale discului de ambreiaj. Incet-incet o sa inceapa sa patineze insa nu este foarte grav. Te mai poate duce 100000 km daca nu-l bruschezi. Totodata este posibil ca vibrochenul sau rulmentii acestuia sa se deterioreze. Trebuie luata in considerare inlocuirea daca vibratiile se accentueaza.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ambreiajul nu se tine niciodata jumate apasat. De aia se si strica. Ori calcat la maxim cand pleci sau schimbi viteza, ori deloc. Presupun ca nu esti printre cei care-si odihnesc piciorul stang pe pedala de ambreiaj?
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Recomandarea ar fi sa il schimbi sa nu mai ai grija lui! Ii ajunge, la mine batea rulmentul de presiune si cu ocazia asta am facut comanda si de placa si ambreiaj! Dar daca nu il fortezi te mai duce bucata buna! Bafta!
Skip ads

  • cimpianadryan

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2009

  • Mesaj Privat
astea parca au si volanta cu masa dubla... nu mai stiu exact
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Ambreiajul nu se tine niciodata jumate apasat. De aia se si strica. Ori calcat la maxim cand pleci sau schimbi viteza, ori deloc. Presupun ca nu esti printre cei care-si odihnesc piciorul stang pe pedala de ambreiaj?
Mie instructorul de la scoala de soferi imi spunea ca la curbele (de 90 grade) sa ating pedala de abreiaj sa patineze usor ceva in genul Evil or Very Mad
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Ambreiajul nu se tine niciodata jumate apasat. De aia se si strica. Ori calcat la maxim cand pleci sau schimbi viteza, ori deloc. Presupun ca nu esti printre cei care-si odihnesc piciorul stang pe pedala de ambreiaj?


Nu,nu ma odihnesc pe pedala, dar am calcat undeva la jumate in timpul mersului sa vad daca trepideaza, si trepideaza mai mult daca o turez mai tare. Daca apas la fund nu simt nimic, doar ce sunetul motorului este mai accentuat. Si cum am mai spus, daca ridic mai brusc ambreajul simt cum cupleaza discul, ca o smucitura.
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
[quote="cimpianadryan"]astea parca au si volanta cu masa dubla... nu mai stiu exact[/quote
Nu cred ca volanta e cu masa dubla.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
@pascaru_val, mi se pare o prostie sa faci asta, soliciti aiurea ambreiajul.
Ti-a dat si vreo explicaþie pentru asta?
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
ca sa incetinesc masina in curba ceva in genul asta.
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
E volanta normala, un kit de ambreiaj fara rulment 430 Sacks, manopera 300 ron! Asta am platit in iarna! Daca e si rulmentul mai adaugi vreo 700 ron! In stationare la relantii se aude ceva, in partea stanga? Vre-un zgomot ceva, k la mine trancanea la rece apoi a inceput si la rece si la cald!
  • aiss

  • Mesaje scrise: 641
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2010

  • Mesaj Privat
cristyliviu a scris:E volanta normala, un kit de ambreiaj fara rulment 430 Sacks, manopera 300 ron! Asta am platit in iarna! Daca e si rulmentul mai adaugi vreo 700 ron! In stationare la relantii se aude ceva, in partea stanga? Vre-un zgomot ceva, k la mine trancanea la rece apoi a inceput si la rece si la cald!


Nu, deloc nu troncane. De afara nu se aude schimbarea sunetului motorului, doar din habitaclu.
Skip ads

  • rayden26

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2011

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:ca sa incetinesc masina in curba ceva in genul asta.

vrei sa spui pentru frana de motor, nu ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR