Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Salut....sunt nou pe forum....e prima data cand ma lovesc de o problema careia nu i-am dat de cap...si sper ca am postat bine aici..si k am ales titlul cat de cat acceptabil...Problema mea suna cam asha: mi-am montat de curand niste proiectoare pe un Vectra motor C18NZ din '94 dar nu-mi functioneaza. Din cate am citit pe forum am inteles k ar trebui sa montez si un releu(cum si unde). Mentionez k cablajul era tras eu doar am montat proiectoarele si butonul(luate de la dezmembrari-pe care le-am facut eu functionale sper). Acum nu stiu imi trebuie acel releu sa o fi pe masina sau am butonul defect????
Astept pareri!!
Skip ads

  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Eu la a mea am montat proiectoare desi nu avea nici fire trase le-am tras eu . A fost nevoie si de un releu pe care l-am cumparat de la piese auto de dacia. Legaturile insa nu le-am facut eu le-a facut un electrician de meserie. Butonul este la fel ca cel de la pozitie de ceata pe spate.
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Daca ai avut firele cu mufe trase si ai legat proiectoarele de ceata si ai montat butonul, mai trebuie sa pui un releu in tabloul de sigurante. Pe capacul acestuia ( al tabloului de sigurante) iti arata locul unde trebuie pus releul. Vezi ca este un releu tip Opel, merge de la orice model Astra, Vectra, Omega.
Daca nu te descurci asa, verifica circuitul de la buton si vezi cu ce mufa corespunde in tabloul de sigurante.
Succes Very Happy
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Vezi ca aproape sigur nici sigurantele pentru proiectoare nu au fost puse in tabloul de sigurante (masina nefiind echipata din fabrica).
Skip ads

  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am incercat sa schimb butonul de ceata spate cu cel de proiectoare si nu s potriveste...iar siguranta pentru proiectoare am pus-o. Deci alimentare la buton am ca se vede lumina prin semnul de proiectoare dar cand il apas sa se aprinda nu merge .....deci raman la idee cu releu. O sa incerc azi si va spun c am rezolvat......Multumesc pentru ajutor.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
este un releu cam cit o "caramea"daca il pui sigur va merge.
trebuie sa se aprinda si martorul din bord.
asta daca este in locasul de sigurante.
pt a fii sigur verifica cu un ap de masura daca firele din locasul prezentat pe capacul de la siguranta ajung la proiectoare.
la astra din 93 este montat releul inpreuna cu suportul sigurantei sub ornamentul de plastic de pe stilpul din stinga fata. chiar daca el este figurat in documentatie in panoul de siguranta.
  • Lucix

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am cumparat acel releu l-am montat si cand sa aprind proiectoarele butonul imi arata k ele functioneaza da proiectoarele erau stinse. cuplez decuplez proiectoarele poate nu le-am legat bine....nu merge....deja ma enervasem de era sa arunc proiectoarele......da totusi am zis sa trec si p la un electrician sa vad c imi zice. desface omu masca si cand verifica firele pana la mufa venea curent da dupa mufa nu mai venea si am schimbat frumos mufele.....dak s loveste cineva de aceeasi problema.....verificati si mufele...
Va multumesc pt raspunsuri rapide Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR