Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
1. De vreo saptamana, cateodata(culmea) se aude ceva tacanit la motor, indiferent ca e cald sau rece. Frecventa sunetului este direct proportionala cu turatia motorului. Un prieten mi-a zis ca e din cauza la ulei, trebuie schimbat. Intr-adevar mai am vreo 2000 de km pana la revizie. Nu am forjat masina, nu trec mai sus de 4000-4500 de ture(asta doar in depasiri).
2. Tot cateodata, se aude.. vorbesc serios.. un ''schelalait'', ''marait'' de caine, si cred ca din zona roata fata stanga. Si nu, nu e niciun caine prins pe acolo. Asta cand sunt in miscare. Si e al naibii de enervant. Azi am trecut pe langa un caine al unui vecin si a inceput sa latre la masina. Shocked
Luati-ma la misto, nu ma supar, dar nu am cum sa caracterizez mai bine sunetul ciudat.
3. Erori la testul cu pedale: 1325, 1327, 1329. Am inteles ca e de la alternator. No biggie, dar va rog sa ma lamuriti si voi.
0325: Knock sensor. Senzorul de detonatie. Cica asta afecteaza consumul si performantele. Eu nu simt nicio diferenta. Poate sa fie doar mizerie pe senzor?
Se aprinde martorul masinuta cu cheita intr-o veselie(dupa vreo jumatate de ora, mers afara orasului) . Se stinge si se aprinde. Numai ca nu stiu pentru CARE din aceste erori.
Niste pareri va rog.
P.S.: Masina este cu toate reviziile la zi, foarte ingrijita.
Skip ads

  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Nu-si da nimeni cu parerea?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
1.Tacanit motor: Posibil sa bata tachetii.
2.Scartait roata: Posibil sa fie de la bucsi sau rulmenti amortizor.
3.Cauta aici ce inseamna erorile si posibile cauze si remedii http://www.dtcsearch.com/
Cat despre "Check engine" nu ti se pare ca atunci cand se aprinde masina nu mai trage asa de bine?
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
cangri a scris:
Cat despre "Check engine" nu ti se pare ca atunci cand se aprinde masina nu mai trage asa de bine?

Nu Check Engine se aprinde, ci martorul cu masinuta si o cheie. Masina merge la fel ca inainte.
Skip ads

  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Hai mai oameni buni. Nu mai zice nimeni nimic? Nu o duc in service ca momentan nu am bani.
In legatura cu tacanitul motorului, sa zicem ca suna asemanator unui motor diesel.
E un zgomot in plus, pe langa cel al motorului, ca sa zic asa.
  • Cipri19

  • Mesaje scrise: 209
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Apr 2010

  • Mesaj Privat
S-a rezolvat. Nu stiu daca e bine sa dezgrop topicul, dar poate altii care se mai lovesc de asemenea situatii, sa stie cam ce ar putea fi.
Toata treaba era de la nivelul scazut de ulei.(5W-40) Tacanitul de motor de acolo provenea, probabil piesele nu se ungeau bine din cauza nivelului scazut de ulei, senzorul de detonatie sesizand ''galagia'' trimitea informatii gresite catre calculator, apoi catre motor, aparand misfire multiplu(rateuri).
Acuma , nu stiu cat de bine am explicat, dar ceva de genul asta a fost. S-a rezolvat la revizie, cu un simplu schimb de ulei. Si restul de consumabile.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR