Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Vreau si eu sa va intreb daca am o bara care e rupta(nu detot,doat in zona grilelor),din ea nu lipseste absolut nimic,daca o fixez cu banda adeziva dinaceea plasa care se foloseste in constructii,apoi ii aplic chit o sa tina?Ma gandeam la asta deoarece nu as fi adaugat nici un fel de ramforsare,dar daca chiar e nevoie nu vreau sa adaug metal...imi puteti da un sfat?Bara este cea normala,vreau sa o fac sa arate ca cea de la opc...
Multumesc.

P.S.:daca nu am postat unde trebuie rog un admin sa imi mute discutia unde crede el de cuviinta ca isi are locul.Multumesc!
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu se foloseste plasa dintr-aceea. Incearca sa folosesti fibra de sticla.
Cauta pe net cum se aplica corect, cum se lucreaza cu ea etc.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu am acasa si pe eticheta scrie ca e facuta din fibra de sticla...acum nici eu nu stiu ce sa mai cred...
In primul rand cand ma voi apuca de ea o sa imi iau chit pentru tinichigerie si o sa aplic dupa aceasta plasa chit astfel incat sa reziste...oricum inca nu ma apuc de lucrare pana nu am materialele necesare si pana nu ma gandesc ce sa ii mai fac.Bft
  • dandobre

  • Mesaje scrise: 1,194
  • Locatie: Zarnesti , Jud Brasov
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu o sa tina. Fibra de sticla din care sunt fabricate spoiler-ele este formata din 3 componente: rasina, intaritor si plasa de fibra de sticla. Pentru aplicare rasina se amesteca cu intaritorul, se da cu pensula pe suprafata de aplicat, se pune plasa de fibra si se aplica din nou un strat de rasina pana se imbiba plasa bine, fara a exista bule de aer.
Pentru ca fibra sa adere la plastic trebuiesc date gauri dese si mari in bara si fibra aplicata si pe interior si exterior sa se obtina un fel de sandwich.
Daca vrei sa o faci sa arate ca cea de OPC trebuie mai intai sa ii dai o forma, iar pentru aceasta se recomanda spuma de termopane, pe care o aplici pe spoiler, apoi o modelezi pana obtii forma dorita si abia apoi aplici fibra peste ea. sper ca o sa iti fie de folos sfaturile mele
. Sa nu pui chit peste plasa pentru ca o sa fie bani aruncati degeaba si in cateva zile(daca nu ore) o sa crape.
Skip ads

  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru sfaturi,o sa caut tot ce am nevoie si o sa ma apuc de ea.Va tin la curent cum o sa iasa.Bft
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit in comert chit auto cu rasina in el...ce ziceti,ar merge?
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Chit cu rasina? Mai au putin si baga si vopseaua direct. Nu va tine foarte mult acel chit combinat deja cu rasina. Trebuie sa-ti "faci modelul" din fibra de sticla, chit peste ca sa "o scoti la linie" si dupa vopsea.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Azi de dimineatza ma grabeam sa iau pe cineva si un caine care la inceput s-a retras pe margine,dar knd a ajuns acolo si-a dat seama ca nu aia era marginea pe care voia sa fie
si cand mai aveam doar 5 metri pana in el a tasnit ca din pusca in fata mea...acum mai modifica bara...
sa nu credti ca a spart-o detot...dar partea de jos e faramata toata...si am zis sa bag frumusel o teava de aluminiu si sa o prin in surupele,dupa sa o umplu cu spuma si sa ii dau o forma cu chit de tinichigerie...nu imi permit acum sa iau rasina si alte materiale pentru ca sunt alte probleme...va tin la curent cu starea masinii...momentan urmeaza sa ii fac niste poze sa le pun.

Off topic:Stie cineva de ce mi se miscat haionul spre dreapta?adica se observa distantele ca la una e ffff mica si la cealalta e prea mare...

Ms Mult:)

Bft!
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Balamalele trebuiesc reglate iar in suruburi, desfacute putin, realiniat haionul, pusa o garnitura/saiba ceva si stranse ca lumea.
Despre bara, naspa, e urat cu animalele astea.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Imi cer scuze ca nu am pus azi poze,nu am avut cand...zilele astea pun neaparat pozele.
Chestia e ca s-a si lasat in jos haionul...se regleaza si asta tot din balamale?Multumesc @mariod
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Daca s-a lasat in jos nu stiu ce sa zic. Incearca sa-i desfaci suruburile, sa incerci sa ridici putin de el si sa vezi daca are efect.
Operatiunea asta am facut-o la masina altcuiva(un Volvo) si a mers, asa si-a realiniat haionul la linia caroseriei.
  • MDL

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sal,asteptam pozele,succes cu ce ti-ai propus!
Skip ads

  • ratwyn

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Ce ai mai facut pana la urma?
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Acum nu ii mai fac nimic pana dupa iarna...dupa aceea m-am decis sa imi iau o bara dinaia dreptunghiulara (pentru mobila se foloseste de obicei),o bag in interiorul partii sparte,o prind in suruburi autoforante, apoi o umplu cu spuma si dupa o pregatesc de vopsire...intre timp o sa imi caut niste plasa dinaceea gen fagure de albina(hexagonala) ca nu mai am nici cele doua grile si o voi atasa.Revin cu poze dupa ce vine caldurica inapoi.O seara placuta tuturor.
  • sorin soare

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 z18se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2011

  • Mesaj Privat
sa nu incerci cu plasa ca nu tine am eu si degeaba tot se crapa la cea mai mica atingere.gaseste alta slutie.
  • Deutzuq

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu ma refer intai sa ii fac intarituri pe peste tot(astefel incat sa nu-si schimbe forma deloc la orice chestie) si apoi sa ii adaug plasa.Eu zic ca merge,mai mult ca sigur...
Bafta!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR