Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Imi pare rau sa aud asta victor_gheorghe. Trebuia sa te duci direct la ei pt ca ei repara doar cuti de viteza manuale si automate si pe langa asat mai fac si mecanica dar baza sunt cutiile de viteza(deci stiu ce fac), in schimb EDS face mecanica si diagnoza... daca ai fi mers direct la ei ai fi scutit niste timp si niste bani, pt ca nu s-ar mai fi stricat si altceva. Cate cutii de viteza crezi ca au reparat cei de la EDS? Mie cand mi s-a intamplat EDS-ul mi-a spus din start ca ei nu se ocupa pt ca nu au experienta si nu au mai facut asta. Iti doresc mult noroc si ai toata increderea ca totul se va rezolva cu bine si cei de la Messinger Truck iti vor repara cum trebuie cutia si vei avea si garantie 1 an. Bafta!
Skip ads

  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La cei de la EDS Opel Service ma duc in mod normal cu masinile pentru revizie si alte cele, cand m-am dus la ei nu mi-am dat seama ca ar fi asa grav, masina mergea decent doar ca avea un zgomot in treapta 5 si 6. Pe elevator mi-au zis ce e si mi-au spus ca ei nu repara cutii, ca monteaza second hand. Eu le-am spus ca as prefera reparata pentru ca SH pot nimeri una la fel si mi-au spus ca daca nu ma grabesc pot incerca sa o desfaca sa vada care e situatia si ca intr-adevar nu au mai reparat alta data. De aici.. au desfacut si au spus ca e nevoie de 6 rulmenti pe care i-au comandat si dupa 2 saptamani au venit 3 originali ce comandasera si 3 echivalent care insa nu se potriveau. Mai departe totul e supozitie, doar ca ajuns la Messinger Truck ei au constatat ca lipseau diverse altele si au fost mai multe de schimbat. O varianta destul de plauzibila este ca ei desfacand-o si nestiind exact ce si cum sa fi stricat cate ceva la demontare care este dificila, iti trebuie presa speciala..etc. dar una peste alta stiam situatia si nu prea am ce sa le reprosez. Acum cu siguranta nu as mai proceda asa si m-as duce direct la Messinger dar pana una alta stai sa vedem ce iese de acolo si sa vad eu masina in regula Smile
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Si eu tot la EDS fac masina si sunt super ok si-i recomand oricand. Dar pentru cutii de viteza trebuie altceva. Eu am 1 an jumate de cand am reparat cutia si pot spune cu mana pe inima ca sunt f multumit de ceea ce au facut baietii de la Messinger. Cutia merge ireprosabil de atunci si cred ca o va face mult timp de acum inainte. Atrag atentia tuturor ca atunci cand auziti un zbomot-fluierat suspect in treapta 5-6 sa nu mai stati si sa controlati cutia imediat! Eu asa am patit, imi fluiera in treapta a 6-a si am lasat-o asa 5 luni dupa care a pocnit. Baietii de la Messinger mi-au spus ca daca as fi venit cu ea de cand am auzit fluieratul ar fi fost mult mai bine si m-ar fi costat mai putin+ca nu as mai fi ramas cu masina in drum.
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Stiti cumva daca cei de la Messinger pot aduce si componente din carcasa cutiei M32?
Am nevoie de un capac de la diferential in care vin montati si cei 2 rulmenti de la planetare (stanga si dreapta).
Un nr. de telefon de-al lor stiti?
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Peter-0762114444 Din pacate nu stiu daca pot aduce ceea ce-ti trebuie tie dar poti intreba ca sa fi sigur.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Abia ieri am luat cutia de la Messenger desi initial trebuia sa dureze mult mai putin dar au fost tot felul de probleme.. rulmenti veniti pe comanda care nu erau exact ce trebuie dupa cod.. diversi distantieri si piese lipsa.. dar avand in vedere ca initial cutia a fost deschisa de cei de la EDS si eu am dus-o ulterior "la punga" nu am prea avut ce sa comentez. Pana la urma si cei de la EDS au fost ok si am mai completat dintr-o cutie distrusa pe care o mai aveau ei.
Maine e programata la montaj la EDS si marturisesc ca am ceva emotii legat de ce a iesit.. sper sa fie totul in regula si sa nu am surprize neplacute.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
victor_gheorghe o sa fie bine vei vedea. Cutia va merge fara probleme(cel putin la fel de bine ca a mea in urma interventiei). Asteptam cu nerabdare concluziile tale victor_gheorghe, dupa montaj.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am rezolvat cu montajul cutiei la cei de la EDS. Cand au montat-o cei de la EDS mi-au spus ca dupa parerea lor face un zgomot care nu ar fi in regula. Eu personal nu am reusit sa il identific. Am plecat de la ei plin de "bucurie".

Ulterior am plecat cu un vecin care e sofer pana la Giurgiu si inapoi sa tragem de masina sa vedem daca ne prindem de ceva dar mie mi se pare super ok.. daca ar merge si in continuare asa as fi super multumit. Am trecut cu masina si pe la Messinger s-au uitat si ei spunand ca totul e ok, am iesit si pe strada ... nimic deosebit. Urcata pe elevator ei au identificat un oarece zgomot in partea stanga a masinii care insa au spus ca nu e din cutie ci de la discurile de frana + placute..etc.. asa cum v-am spus masina a stat 2 luni la EDS pana i-am dat de cap cutiei si intr-adevar erau urme de rugina pe discuri.

Pana una alta din punctul de vedere al functionarii treptelor si mers masina e ok din punctul meu de vedere. A ramas ca eu sa merg cu ea in perioada asta si undeva peste 2000km/2 luni sa merg sa facem un test scotand lichidul de cutie, sa vedem daca e curat sau sunt urme de uzura a pieselor.
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bravo, victor_gheorghe , ma bucur pt tine. Eu am schimbat uleiul la cutie la 10.000km dupa raparatie si era curat ca lacrima. Drumuri bune fara incidente!
  • CPcip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua

Imi puteti spune daca ii recomandati pe cei de la Messinger Truck - eu am o problema la culegatorul de la cutie si vreau sa ma duc pe la ei ?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tu nu ai citit ce s-a scris in aceste 2 pagini? daca asa vrei sa activezi pe acest forum atunci mai bine nu... Pune mana si citeste nu fi lenes si mai ales citeste REGULAMENTUL ca altfel nu vei avea prea multa activitate pe aici... Spor la citit. Informatie exista doar sa o citesti.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu am schimbat inca uleiul la cutie dupa raparatie sa verific daca e curat pentru ca am mers destul de putin cu masina in ultimul timp. Abia saptama trecuta ce am facut un drum mai serios de 700 km si nu am avut nici o problema. Deci.. din punctul meu de vedere recomandarea pozitiva ramane, mie mi-au rezolvat cutia acum ramane de vazut si cat de durabil Smile
Succes!
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Salut Victor.
Cat te-a costat reparatia cutiei si cat manopera demontat/montat ?
Multumesc.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pretul pentru repararea cutiei a fost de 2700 lei dar am inteles ca este cam un maxim la ei pe modelul respectiv, in general in functie de probleme pretul e mai jos, la mine a fost cunjunctura..cu desfacutul in alta parte..lipsa piese..etc Montajul a fost la EDS 600 parca .. dar au fost de treaba si mi-au mai facut un discount. In ansamblu nu iesi mai ieftin decat cu o cutie SH care te costa 550 euro, dar macar asa stii ce e in ea.. la sh risti ca peste cateva luni sa iti cada iar.. in functie de noroc.
  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare!

Se pare ca m-a lovit si pe mine "norocul"...
Luni, cand ma intoceam voios spre casa, in viteza a 5-a, cam 120 km/h, am auzit o pocnitura si apoi zbang poc zbang zumzait trosnituri si alte asemenea lighioane...
Si asa am avut sofer de la BV la B... sofer de platforma.
Am dus-o la service si concluzia este ca s-au spart ceva rulmenti de pe la viteza a 5-a, a 6-a si posibil vreun pinion/ax...
Cei de la service au spus ca nu mai am ce repara la ea si ca oricum ma costa enorm fara sa stiu ce iese din ea.
Am comandat deja cutie SH pana sa vad ca exista cineva cu adevarat priceput la repart asemenea belele...
Am cutia M32 pe un Vectra C 2008, 120 cp, 120.000 km...
Am optat pentru cutie SH. Am gasit cutia la 1600 lei.
Cutia vine maine si sunt curios ce am cumparat...
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Pretul e bun, garantie ti-a dat ? De unde ai luat-o ?
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este mult prea ieftina fata de pretul pietii...
Fii foarte atent la detalii, daca a fost desfacuta si pune-i ulei original GM.
  • catalin.

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Cutia nu era ok.
Am cerut sa o aduca curierul la service si le-am cerut sa nu o plateasca daca are joc sau nu e ok.
Cutia avea un joc cam mare si nu am luat-o.
Pretul intradevar era cam prea bun... era de la un parc din Craiova
Am mai gasit o cutie M32 la 550 euro, cu factura, cu garantie 3 luni, dar am optat pentru alta varianta.
Se poate repara. Macar stiu ca e cutia mea cu 120.000 km.

Intre timp cutia a fost desfacuta si am constata ca sunt stricati rulmentii si atat.
Ultimul rulment era praf, era fara nimic in el... iar ceilalti au joc sau zornaie. Oricum chiar daca sunt 2 care par ok mai bine ii schimb pe toti sa stiu ca i-am schimbat pe toti.
Sincroanele sunt bune, dinti rupti nu exista... deci per total e cat de cat ok. Mi-a spus mecanicul ca am facut bine ca am oprit si am adus-o cu platforma pentru ca altfel stricam mai multe in ea. Rulmentii sunt cei mai sensibili si cedeaza, dar resturile din rulmenti strica sincroane si alte piese din cutie.


In concluzie, o sa caute cei de la service rulmentii si o repar.

Dupa ce o sa imi spuna preturile rulmentilor va tin la curent, inclusiv cu rezultatul reparatiei.

Drumuri fara probleme si un sfat... verificati si cutia cand aveti ocazia... e tare scumpa Sad
  • CPcip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mikyboy a scris:tu nu ai citit ce s-a scris in aceste 2 pagini? daca asa vrei sa activezi pe acest forum atunci mai bine nu... Pune mana si citeste nu fi lenes si mai ales citeste REGULAMENTUL ca altfel nu vei avea prea multa activitate pe aici... Spor la citit. Informatie exista doar sa o citesti.



Gata acum inteleg - oricum vineri pe 10 mai sunt la Dl Peter sa vedem daca I da de cap .

Ultimele 5 service uri se uitau ca mata n sac si fiecare cu versiunea lor !
  • CPcip

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2009

  • Mesaj Privat
M am intalnit astazi cu Dl Peter - mi a explicat ca problema este din furcile de la cutia de viteze si ca acest model mai are si alte problem gen pinioanele de la treapta 5 si 6 .

Ce ma frapat a fost faptul ca piesele le va lua de la alte cutii de viteze pe care le "importa" din parcurile de dezmembrari auto - adica sunt piese la Sh - iar pretul asa din "ochi" a fost 1800 - 2000 de lei fara factura si cu piese SH - iar masina este imobilizata 4 zile .
Ce sa zic - aprox 400 euro - fara factura - ce mai zic de garantie ca e la mica inelegere .

Iar in cazul meu - nu sare din viteza - nu caraie - doar ma deranjeaza faptul ca mi se misca maneta la plecarea de pe loc si doar in treapta 1 - asa ca o las balta .

Daca si cei care si au reparat cutiile de viteze - le au pus piese la SH mai bine isi luau alta cutie de viteze .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR