Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Din pacate am sa va relatez o poveste trista... Am plecat duminica spre munte si cand am ajuns la Cheia masina a inceput sa faca un zgomot ciudat in treapta 1 si 2. Era un zgomot ca de rulment stricat(hataiala cu trosnituri). Am parcat masina si dupa un timp am observat ca sub ea este ulei. Uleiul nu era de la motor si nici lichid de frana. Imediat m-am gandit ca trebuie sa fie de la cutia de viteze. Tin sa precizez ca imi intra normal in viteze si merge normal doar ca se aude acea huruiala, in fine nu am mai plecat cu masina de acolo si am chemat un prieten sa ma tracteze. Am ajuns in Bucuresti si mecanicul mi-a spus ca s-ar fi spart niste rulmenti la axul fix din cutie. Ideea e ca acel ax a inceput sa se miste si a pacut o gaura in capacul cutiei(pe unde s-a scurs si uleiul/pe partea stanga chiar in dreptul rotii, gaura fiin vizibila cu roatile virate spre stanga). Mecanicul m-a sfatuit sa cumpar o cutie SH pt ca este dificil sa o repar pe asta, rar gasinduse meseriasi buni care se pricep la cutii si mai ales o scula buna cu care sa se "calibreze" acei rulmenti. Ce ma sfatuiti in acest caz? Sa o iau Sh sau sa o repar(asta daca stiti pe cineva-recomandare), mai ales ca pretul reparatiei este egal cu cel al unei cutii SH. Cea ce ma intriga foarte tare este ca nu am fortat masina sau ceva de genul asta si am auzit ca M32 cu 6 trepte de pe 1.9cdti sunt foarte tapene(din pacate nu si a mea). Ce credeti ca ar fi cauzat asta? Am 95.000km si masina este din 2007.
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu gasesti repere pentru M32.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am vazut ca nu vb nimeni despre aceasta cutie cu toate ca este destul de des intalnita pe astra h. In orice caz ideea este in felul urmator; sa o repar pe asta care o am sau ca iau una SH. Sunt in dubiu.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa iei una sh ! De ce ? Pt ca la o cutie F23 un sincron este 1800 le pt ca este cu pinionul de la a 3 a si a 4 , se stricase sincronul de la viteza a 4 a! Asa ca se merita sh .
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
lcf_156 a scris:Am vazut ca nu vb nimeni despre aceasta cutie cu toate ca este destul de des intalnita pe astra h. In orice caz ideea este in felul urmator; sa o repar pe asta care o am sau ca iau una SH. Sunt in dubiu.


Eu tocmai ti-am zis ca nici sa vrei nu gasesti repere separate pentru M32.

Si daca vei reusi, costul te va speria. Mai bine cauti second.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu cateva firme care se ocupa cu reparatii cutii manuale si automate. Ei au spus ca in cazul meu se merita sa o repar pentru ca nu este asa de grav distrusa. La mine intra in viteze ca si pana acum(fara probleme), masina merge doar ca se aude o huruiala de la rulmentul ala spart. Am inteles ca se pot schimba acei rulmenti si totul este ok, mai ales ca pinioanele si sincroanele sunt ok(nu au suferit avarii). Ideea e ca reparatia cu piese si cu tot cu manopera ma costa cat o cutie SH(circa 500euro). Avantajur de a o repara este ca stiu ca totul este ok in ea, iar la una SH nu sti cat a fost rulata si in ce stare este. Sambata ma voi duce sa stau de vorba la unul dintre atelierele de reparatii si voi lua o decizie. Dupa reparatie ei imi dau si garantie 1 an cu factura si tot ce trebuie. Ideea este ca au mai reparat cutii din astea cu acelasi defect, iar mai multi mecanici mi-au spus ca asta ar cam fi "buba' lor(rulmentii).
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
pai colega, hai sa facem un sumar:
varianta 1: repari cutia. Avantaj: stii ce e in ea, ai garantie un an
varianta 2: cumperi alta cutie. Avantaje: nu prea vad....
Ca sa cumperi alta cutie trebuie sa o gasesti. Daca nu o gasesti loco, te mai costa si transportul, ca e ditai fierul. In plus, daca cutiile astea au o buba cu rulmentii, s-ar putea sa te trezesti ca peste 10.000 km te lasi si cutia asta.
Daca la bani iesi tot acolo.... Go for repair.

Vezi ca e un coleg de la Targoviste (parca), trami, care se ocupa de reconditionat cutii de viteze, casete de directie si alte alea. Lumea il lauda, zice ca face treaba foarte buna. poti incerca sa iei legatura si cu el, parca are topic si la publicitate...
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Mai este un aspect de luat in calcul-este total anormal sa crape orice intr-o cutie la 95000 km la o utilizare normala. Deci trebuie sa existe o cauza subiectiva-greseala de fabricatie zic eu. Chiar tu ai spus ca axul fix a prins joc-oare de ce? asa ca parca as opta si eu pentru o cutie SH-nu de alta dar tu trebuie sa schimbi mai mult decat rulmentii, in speta si carcasa, iar daca nu ti-o aliniaza bine, peste o luna ne intoarcem in acest topic...
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Carcasa nu o voi schimba pt ca se poate suda cu aluminiu(mi-as fost recomandat de multi si mi-au garantat ca nu are moarte) iar in cutie se va schimba tot cea ce trebuie. Mecanicul imi ia aceasi suma pe care mi-o cer cei de la dezmembrari, pentru reparatie+piesele necesare+manopera/montat/demontat. Este chiar putin mai ieftin sa o repar. Nu stiu ce sa zic, in orice caz am mai mare garantie daca o repar decat daca iau una despre care nu stiu nimic. Sambata ma voi duce la mecanic sa stau de vorba cu el amanuntit despre aspect. Atunci cand i-am spus mecanicului ca as vrea sa iau una SH el a zis ca e pacat si ca ar fi el interesat de a mea, ceea ce ma pus pe ganduri...si tind sa optez pentru reparatie si nu pentru inlocuirea ei cu una SH care poate sa pateasca acelasi lucru sau mai rau, sau sa merga o vesnicie. Dar pe de alta parte ma gandesc ca poate si a mea reparata sa tina o vesnicie(piesele pe care le vom schimba vor fi noi). Cutia mea pana sa pateasca ce a patit cu rulmentii astia mergea perfect(nu agata cand bagai in viteza, nu caraia) de fapt si acum intra la fel de frumos in viteza, fara sa agate sau sa caraie sau ceva.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am gasit 3 ateliere care se ocupa cu reparatia cutiilor de viteze. Unul este in Chitila-www.cutiideviteza.ro, altul pe Calea Plevnei iar cel de-al treilea pe centura spre Cernica-GearTech. Am vb cu meseriasii la telefon si mi s-au parut foarte ok si ca ar fi priceputi. Ma duc sambata sa vad despre ce este vorba si cum sunt service-urile pentru a alege unul din ele. Va rog sa-mi spuneti daca stiti vre-un service unde se repara cutii si sunt meseriasi(daca ati avut probleme personal sau vre-un prieten) sau daca aveti vre-o informatie despre locatiile pe care le-am gasit.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Pana la urma masina a ajuns la un service de pe Plevnei, unde se ocupa cu raparatii cutii viteze manuale si automate. Service-ul se numeste Messinger Truck. Maine se va da cutia jos si se va face comanda pentru piese. Sa vedem ce o sa iasa...din ce am observat oamenii se pricep si dau factura si garantie 1 an pe lucrare si piese. Sper din tot sufletul sa fie bine si sa nu mai am probleme de genul asta. Va tin la curent cu ceea ce se intampla.
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Azi am fost la service si cutia era demontata si deschisa...s-au spart doi rulmenti de pe trenul fix si un sincron. Cu alte cuvinte am scapat "ieftin", in rest toate componentele sunt perfecte. Am cumparat si kitul de ambreiaj+volanta. Am dat 2850ron cu garantie 18 luni de la volante si ambreiaje.ro(foarte seriosi si cumsecade baiatii). Maine(joi) cutia va fi gata iar vineri se va monta ambreiajul si cutia la loc. Revin vineri cu impresii dupa reparatie. Sper ca totil sa fie ca ainaite, chiar mai bine, chitul de ambreiaj fiind nou(cele vechi erau terminate-mai ales volata).
Skip ads

  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema si am luat masina acasa! Merge super si cutia si ambreiajul. Pana la urma in cutie s-au inlocuit un rulment, un simering si un sincron(merge ca noua). Pe partea de ambreiaj am inlocuit tot, volanta,disc+placa de ambreiaj si rulmentul de presiune. Cu ambreiajul nou merge super. Ce am observat acum dupa schimbarea ambreiajului este ca pedala este mult mai tare decat inainte(binenteles nu se mai aud zgomote si dtrepidatii).
  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cat a costat toata distractia?
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Volanta+kit ambreiaj 2850ron iar reparatia cutiei+piese+schimb ambreaiaj 2000ron
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Da si mie PM unde ai reparat sa compar preturile,multumesc anticipat Razz
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Tin sa va anunt ca masina este perfecta. In cutie s-au inlocuit piesele stricate cu unele noi iar intre ambreiajul nou si cel vechi este diferenta de la cer la pamant. Sunt multumit 100% iar masina merge excelent. Daca va pot fi de folos cu informatii despre cutia de viteze si reparatia ei va rog sa ma contactati, va voi sta la dispozitie cu informatii de orice fel. Nu ca sa fac reclama ci pentru simplu fapt ca sunt putini meseriasi care repara cutii(am cautat de mi-a sunat apa in cap) va recomand cu caldura servicul unde am reparat eu.
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ca sa fac o gluma.. parca suntem siamezi.
Ma gandeam ca numai eu sunt asa "norocos"..
Eu am o Astra H caravan Z19DTL cu 105000km..
In vara am schimbat la Maiandrei .. EDS Opel Service (Netforce Plus S.R.L.) Kit complet ambreiaj, disc ambreiaj, placa de presiune, rulment de presiune, volanta masa dubla LUK 2980 ron + 600 ron manopera (vad ca acum pe site-ul lor costul kitului e 2780.. cu 200 mai putin Sad
Acum.. cutia.. treapta a cincea si a sasea face zgomot.. aveam aceeasi dilema ca si tine.. reparata sau SH.. aplic cam acelasi rationament.. prefer reparata sa stiu ce e in ea si garantie decat SH care sa cada peste cateva luni.
Am lasat masina la ei, ultima oara cutia era data jos si urmau sa o desfaca.. din pacate merge cam greu ca lucreaza la ea printre picaturi, am sa mai dau maine o fuga la ei sa vad in ce stadiu sunt.
Daca nu ii dau de capat sau nu au timp ma gandesc sa merg unde ai rezolvat tu, mai ales daca spui ca ai fost multumit si sunt de recomandat.
Vroiam sa te intreb.. la tine cat a durat toata operatiunea?
  • lcf_156

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Scuze pt raspunsul intarziat. Eu nu am asteptat asa mult ca sa fie raparata...am asteptat f mult dupa piesele necesare care au fost comandate in DE. Dupa ce au venit pesele reparatia a durat 1 zi(cutia ara deja desfacuta)
  • victor_gheorghe

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am dus ieri cutia la Messinger Truck, din pacate sunt de schimbat 4 rulmenti mici, 2 rulmenti mari, 2 rulmenti de grup, 2 simeringuri, 3 craboti, 2 saibe pentru rulmentii mari , 2 sigurante pentru rulmentii mici si pinionul viteza 6...brr
Parte dintre ele cauze naturale.. parte din desfacutul cutiei la EDS Opel Service..
Pretul fara montajul pe masina 2700 lei.. m-a rupt Sad
Azi am dat avand jumatate din suma si undeva pe sambata ar trebui sa fie gata.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR