Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@alinutzu
poate ca nu e ceea ce te astepti, dar in urma cu mai bine de 1 an exista aici un user cu un 1,6 16v care avea tot eroarea de "ignition coil" (geodezu se numea). la el era tot ceva legat de ecu, rezolvat de @1.7dti
cauta un pic pe aici..
spert sa te ajute cumva!
bafta!
Skip ads

  • horean

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2007

  • Mesaj Privat
alxgudea a scris:stiu pe cine va care s-ar putea sa se ocupe cu asa ceva. vezi ca iti trimit un pm. sa il suni si sa intrebi. lucreaza undeva pa langa cug
bafta


Poti sa imi dai un nr de telefon te rog. Scuze ca am postat asa tarziu dar am fost ocupat. As fi recunoscator.

Multumesc anticipat.
  • alxgudea

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Cluj Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jun 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca ai pm
  • adrianmarcu03

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
in timisoara este cineva care sa stie ceva despre pompe de injectie pentru Astra 1.7 dti - y17dt.
As dori si eu niste nr. de telefon, adrese , etc
Skip ads

  • mirceamihalciuc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Revin cu problema ECU Vectra C, cateva posturi mai sus; se pare ca am gasit ceva defect in ECU, si anume componenta 1 din poza alaturata ( se vede ce innegrita este). Stie cineva daca se poate schimba asa ceva, daca se gaseste in tara componenta respectiva, etc? Nici nu stiu ce este, rezistenta, condensator? Adineaori am fost sunat din Italia si mi-au gasit pompa noua pana in 1100Euro, fata de 1600 E Germania, 3000 E reprezentanta Bosch, 3500 E reprezentanta Opel Bacau, 4500 E magazin piese import. Fratilor,cat adaos au astia din tara? Pls un raspuns rapid, ca sa stiu ce fac, repar sau cumpar pompa aia noua din Italia, ca pretul e f bun... Shocked
Cat sunt ei de al dracu`, noi (romanii) suntem si mai si... Idea






1. R+/156/35K/208
2. 476/16k/210
3. R+/156/35K/208
4. EPCOS/226/16V/P1 43
5. EPCOS/106/10V
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca o fotografie mai clara si cu o rezolutie mai mare i-ar ajuta pe baietii nostri electronisti. Incearca sa faci o fotografie cu n aparat mai bun.
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mirceamihalciuc, componenta galbena este un condensator electrolitic cu tantal, zic eu. Linia rosie e "+"-ul condensatorului. Vad ca ai scris niste valori si la 1, adica cel innegrit. Teoretic, primul grup de cifre (din R+/156/35K/208) ar trebui sa reprezinte capacitatea:
156 => 15.000.000 pF = 15.000 nF = 15 uF
Mai asteapta totusi o opinie.

LE: Uite si confirmarea: http://octopart.com/info/AVX/TPSD156K035R0300
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am de 10 si de 22 uF,de 15 nu dar la genul asta de piese nu se mizeaza f mult pe precizie
Skip ads

  • mirceamihalciuc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Da, dupa ce am facut poza am racait usor negreala de pe piesa 1 si s-a putut citi valoarea, este la fel ca piesa 3; nu stiu cum este prins pe placa, s-ar putea sa fie lipit la cald, adica fara piciorusele clasice. De asta vroiam sa stiu daca a mai schimbat cineva asa ceva, oare merge dezlipita piesa stricata fara sa stric dedesubt? Piesa este exact ca in linkul dat mai sus; pe la noi se gasesc?
  • 1.7dti_edition2000

  • Mesaje scrise: 533
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2006

  • Mesaj Privat
piesa este lipita cu fludor,si putin cu o picatura de adeziv la mijloc,sub ea
problema principala-suportul (cablajul) absoarbe ff mult caldura deci trebuie letcon bun;si mare mare grija sa nu stricati ceva pe linga
  • murzick

  • Mesaje scrise: 1,007
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mirceamihalciuc, piesa este SMD, adica lipita pe suprafata cablajului, fara picioruse trecute prin gauri in cablaj. Ar trebui sa se gaseasca la magazinele de piese electronice. Ca sa-l scoti fara sa supraincalzesti cablajul si sa distrugi trasee, poti sa tai foarte atent piciorusele de linga condensator cu un cutter foarte ascutit, sa scoti condensatorul si abia dupa aia sa dezlipesti piciorusele de pe cablaj.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In Focsani il ai pe ROBERTby2000. Condensator gasesti pe placi de calculatoare etc.
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mirceamihalciuc cel mai bine pune mina si schimba condesatorul ca nu este greu oricum daca o strici iti comanzi alta ca ziceai ca ai gasit asa ca baga mare sar putea sa iesi cu bonus de 1000 de euroi Wink

letcon bun dai si tu un ban si ramai cu el , cositor fin , incalzesti condesatorul la capete si cu o penseta il tragi eventual daca nu esti indemanatic rogi pe cineva cu miini finute sa te ajute , no sa iasa ca la nekerman dar oricum scapi ieftin iar daca nu si nu vrei sa te bagi in treaba asta pui un electronist si sa vezi ce se rezolva, piesa poti sa dai comanda pe la vitacom sau in alte parti si apropo ar mai fi o solutie mai gasesti condesatori dastia pe placile de calculatoare placi de baza sau video hdd-uri etc uite chiar o sa ma uit si eu sa vad ce gasesc


succes si ne auzim

ia zi cum facem iti trimit eu o piesa de genu cel putin pun si poze ai rabdare

ti-am gasit trei piese

daca le vrei ti le trimit prin fun curier dar dami o adresa si platesti la destinatie transportu
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In urma unei defectiuni la calculatorul de injectie(cel mai probabil niste lipituri caci s-a rezolvat ieftin ~3 mil) ma inscriu si in acest topic.
A incercat cineva sa mute calculatorul de injectie din pozitia(nu tocmai fericita si inspirata) in care se gaseste(si anume lipit de motor - asa este cel putin la Y17DT)?
  • mirceamihalciuc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am uitat sa-i intreb pe electronistii de aici daca intradevar condensatorul asta ars poate face motorul sa se opreasca sau el poate fi un efect secundar al altei defectiuni mai putin vizibile. Oricum il voi schimba, dar cu sansa de a rezolva ceva sau nu?

toma_marius, daca mi-ai putea trimite contracost, normal, 1-2 condensatoare (de preferinta la fel ca cel ars, gasesti mai sus datele) ar fi grozav; eu am cautat pe la magazinele de electronice din focsani si nici nu stiau ce e ala condensator cu tantal. Nici nu am gasit pe cineva sa poata identifica condensatorul dupa ce scrie pe el, deoarece comanda la furnizor se face nu dupa ce scrie pe el, ci dupa un indicativ din tabel. As pune si de capacitate mai mare, dar nu stiu daca ar merge corect, nu stiu pentru ce amperaj este proiectat (am inteles ca asta conteaza mai mult). In fine, de asta as prefera o piesa identica, fiindca nu cunosc toate datele. Am gasit un baiat de la reparatii gsm care are pistol cu aer cald si mi l-ar putea schimba fara probleme, zice el...
Poti intra pe mess, am acelasi ID ca nick-ul de aici si calc e deschis toata ziua; daca nu, iti dau adresa in PM.
Multumesc tuturor de ajutor
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:In Focsani il ai pe ROBERTby2000. Condensator gasesti pe placi de calculatoare etc.

Ia legatura cu robert a mai reparat calculatoare de injectie si cred ca are maimulta experienta decat unul cu telefoane.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
uite poze cu condesatoarele , poate isi mai da cineva cu parerea






  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Astea sunt, acum il costa mai mult transportul decit continutul. Ieftin e cu posta normala, pui un plic si gata.
  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
ghostrider a scris:In urma unei defectiuni la calculatorul de injectie(cel mai probabil niste lipituri caci s-a rezolvat ieftin ~3 mil) ma inscriu si in acest topic.
A incercat cineva sa mute calculatorul de injectie din pozitia(nu tocmai fericita si inspirata) in care se gaseste(si anume lipit de motor - asa este cel putin la Y17DT)?


Cu mutatu calculatorului mam gindit si eu dar cred ca cea mai practica solutie este sa se izoleze celculatorul de blocu motor dar sa i se faca o legatura la masa , izolarea presupun ca se poate face cu ceva care nu este termoconductibil azbest sau ceva spuma nu stiu ce ar fi mai bun - aici va puteti da cu parerea.
Iar mutarea efectiva ar insemna in capu meu o departare a calculatorului cu 2 -3 mm fata de blocul motor iar izolantul sa fie ceva bun , cu alte cuvinte ramane pe suruburile lui dar ceva mai departat si in aceeasi pozitie

Marius
  • mirceamihalciuc

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Intradevar, cel din dreapta este exact ce-mi trebuie (pe el scrie un 205, dar poate am citit eu gresit 208 pe al meu, in rest totul e exact); ti-am dat adresa in PM, cu multumiri cu tot.

Ma bucur sa constat ca oamenii pe forumul asta se ajuta intre ei si sunt mai buni ca masinile (au, ca iar am zis-o, sorry Rolling Eyes )
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR