Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta cineva cu un sfat .Care ar fi cel mai bun drum de urmat.
Ma gandeam sa merg prin Bicaz-Vatra Dornei-Bistrita-Dej-Baia Mare sau ar mai fi o varianta: BAcau-Suceava-Campulung-Sighetul Marmatiei-Baia Mare.VOi ce parere aveti de cele doua trasee.In principiu sunt cam acelasi nr de km dar nu stiu cum este ,,starea drumului'' in niciunul din trasee. Rolling Eyes Question Rolling Eyes
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dej-Baia Mare asta primavara era "linia frontului". Am auzit ca au astupat gropile...
Nici pe partea ailalta, pe la Sighet drumul nu e deosebit de bun (am fost anul trecut pana la Petrova, de la Sighet la Petrova a fost cam naspa, in schimb Baia Mare-Sighet, atat pe Gutin cat si pe Cavnic erau practicabile)
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca varianta Suceava- Campulung-Sighet-Baia Mare ar fi cea mai ok :roll:Te intreb din nou caci sincer habar n-am cum e drumul,nu am fost niciodata in zona aia PS:intre doua rele trebuie sa o aleg pe cea mai buna Smile
  • PAUL_BM

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Maramures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Drumul de la Dej la Baia Mare pe anumite portiuni e in lucru si e absolut horror. O sa stai ore intregi pe el, plus ca e foarte rau. Eu as veni prin Borsa - Sighet - Cavnic - Baia Sprie - Baia Mare.

P.S. Apoi chiar ca ai de ales intre 2 rele...Very HappySad
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult baieti de ajutor,gata, m-am hotarat, voi merge pe Borsa-Sighet-Cavnic-Baia Mare.
  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Doar ca un sfat:
Ca se te bucuri si de un peisaj frumos...mergi cel putin pana in Bistrita pe traseul : Bacau-Piatra Neamt-Targu-Neamt-Gura Humorului-Campulung-Vatra Dornei si treci Pasul Tihuta spre Bistrita Nasaud. Nu ai treaba cu Suceava ca oras. Sau daca vrei sa ajungi la Bicaz, mergi spre coada lacului, apoi iesi din judeatul Neamt pe la Borca, tot spre Vatra Dornei. Insa drumul lasa de dorit...
Pana aici am fost eu, drumul este foarte bun (prin Gura Humorului) si peisajul fantastic. In Pasul Tihuta te mai opresti la Castelul Dracula, te mai dai cu telescaunul, mai faci o poza, mai cumperi un suvenir, etc.
De la Bistrita mai departe nu stiu cum este drumul si nici ce poti vedea interesant, insa pana acolo merita.
Drum bun colegule!
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Spui ca drumul care leaga Piatra Neamt de Campulung ar fi ok adica fara gropi sau portiuni in lucru
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Ar mai fi varianta Bacau, Roman, Falticeni, Gura Humorului, Vatra Dornei, Pasul Tihuta si mai departe te descurci. Tot drumul e bun. Eu am fost acum o luna pe traseul asta, nu cu plecare de la Bacau ci de la Iasi, Pascani, Falticeni...
De fapt nici nu intri in Falticeni. Inainte de Falticeni ai o intersectie spre Gura Humorului.
http://maps.google.ro/maps?...;vpsrc=6&z=10
Skip ads

  • EL-GABRY

  • Mesaje scrise: 1,477
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Stefan_BC a scris:Spui ca drumul care leaga Piatra Neamt de Campulung ar fi ok adica fara gropi sau portiuni in lucru

Da, dar prin Targu-Neamt apoi Gura Humorului. E foarte bun. Mai rau e prin Bicaz, pe marginea lacului.
Desigur, plecand din Bacau, poti lua in calcul traseul lui Marius, insa eu am dat un traseu mai degraba turistic. Sa vii prin Piatra...Intersectia este la Spataresti spre Gura Humorului, scrie mare Drumul Manastirilor.
Tu alegi.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut Colegii, vreau si eu sa fac un drum Focsani - Baia Mare, e cam acelasi lucru cu Bacau - Baia Mare si din asta am postat aici.
Eu m-am gandit sa aleg traseul asta: http://goo.gl/maps/pxH9
Voi ce parere aveti? Nu prea ma descurc cu zona nordului, deci un link google maps ar prinde mult mai bine.

Va multumesc.
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Am fost weekendul trecut pe ruta Gura Humorului - Sighetu Marmatiei.

Cu toate ca am luat in calcul si varianta Gura Humorului - Vatra Dornei - Bistrita - Nasaud - Moisei - Sighetu Marmatiei

E putin mai lung, dar e mai bun.

Pe Iacobeni - Borsa e destul de rau drumul, ai unele portiuni care arata ca dupa bombardament. E practicabil, dar trebuie sa mergi incet si sa ai nervi de otel.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
si fata de traseul ales de mine? ar fi mai buna varianta ta? n-am mai mers pe acolo vreodata, singurul drum pe care l-amf acut prin zona a fost tg-neamt-> borsec, si era ca dupa bombardament, cu tuburi pentru podu puse dar nesemnalizate din 500 in 500m.
Skip ads

  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Hm ... pe traseul ales de tine nu prea am umblat, cel putin partea transilvaneana. Pana in Cheile Bicazului drumul e bun, in chei era varza asta primavara, Cheile Bicazului- Gheorghieni e practicabil (alternant rau-bun) si de acolo nu mai stiu.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
cineva mi-a recomandat focsani->onesti->sf. gheorghe->miercurea ciuc->toplita->reghin->dej->baia mare

P.S. am gasit harta asta
imi poate confirma cineva ca drumul reghin->baia mare e atat de prost pe cat arata harta
si de asemenea imi poate zice cineva daca drumul falticeni->campulung moldovenesc->vatra dornei->bistrita e atat de minunat?

babuliu, initial am vrut sa o iau pe drumul sugerat de tine dar mi s-a recomandat calduros sa nu fac asta daca mai vreau masina Smile))
  • babuliu

  • Mesaje scrise: 526
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2008

  • Mesaj Privat
imi poate zice cineva daca drumul falticeni->campulung moldovenesc->vatra dornei->bistrita e atat de minunat?

Ruta propusa initial de tine are 555 km.
Daca mergi Focsani - Adjud - Bacau - Roman - Gura Humorului - CL Moldovenesc - Vatra Dornei - Dej - Baia Mare ai cca 570 km si pana in Dej mergi doar pe european, drum foarte bun.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Am "atins" partial traseul in luna mai, cand am fost la Durau. Portiunea Reghin - Baia Mare e in constructie (exceptand segmentul Bistrita -Dej), drumul in sine era bun, asfalt proaspat, atata doar ca era ingustat pe alocuri datorita lucrarilor, iar in alte locuri era semaforizat si se circula alternativ pe o singura banda.
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
...Si cateva imagini, care ilustreaza starea drumului intre Reghin si Baia Mare:
Pozele sunt facute in mai, asa ca sunt sanse ca lucrarile sa fi evoluat! Portiunea Bistrita - Dej este drum european, se merge fara probleme.
  • scorpio18

  • Mesaje scrise: 1,462
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2000 y20dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
aha. multumesc foarte mult la amandoi... inca nu sunt 100% hotarat de drum, am auzit ca a plouat de a rupt in nordul moldovei, o sa mai intreb maine prin statie sa vad ce mai zice lumea Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR