Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Ma refer la taximetristii din Bucuresti, aia cu fete "inteligente" de primate ce scuipa, injura, se scobesc in nas, se pisha in spatele masinii, nu semnalizeaza, opresc aiurea, vin pe contrasens, claxoneaza la juma' de secunda cand se face verde si dau flash-uri, claxoneaza cand lasi pietonii sa treaca pe zebra, merg pe banda 2 incet desi 1 e libera, taxeaza cu 8 RON/km...si lista poate continua...


Ultima modificare facuta de sirblue la Mar 05 Sep, 2006 1:15 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Presupun ca o abordare mai ponderata vis a vis de aceasta problema se va incadra in profilul acestui forum.
Prefer sa ma abtin de la vot in conditiile in care se gasesc deja pe forum topicuri de genul "ce soferi ar trebui spanzurati"
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Am votat da ... in sensul ca nu pot sa ii suport pe cei care fac ceea ce ai descris tu.
However, nu toti taximetristii se comporta in felul asta ... nu poti generaliza ca ii urasti pe taximetristi.
Titlul era probabil mai potrivit 'Urasti taximetristii nesimtiti?'.


Ultima modificare facuta de BiriV la Mar 05 Sep, 2006 1:15 pm
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
In Bucuresti se cam confunda taximetristii cu nesimtirea...totusi, nu-i bag pe toti in aceiasi oala, insa sunt sigur ca v-ati lovit de ei asa cum o fac io zilnic si va spun ca nu-i mai suport...nu cred ca am spus nimic neadevarat, ci doar am fost mai acid...se poate?
Skip ads

  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
ii uram pe toti taximetristii nesimtiti, dupa cum ii uram si pe ceilalti soferi nesimtiti, dar mai ales uram intrebarile si chestionarele puse aiurea.
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate Iasul vine tare din urma la capitolul asta!

Ii urasc atit de tare ca uneori imi doresc sa fiu macar pentru o luna politai de circulatie.

E adevarat ca nu sint absolut toti la fel de imputiti dar cred ca acei putini dintre ei care sint normali invata repede de la ceilalti.

Culmea e ca principalii vinovati in situatia asta nu sint ei ci sint politaii si in egala masura noi care lasam capul in jos si nu luam atitudine; noi care daca vedem un sofer ca are probleme cu un nesimtit si ne sta in putere sa-l ajutam nu o facem din lasitate sau din frica sau pur si simplu din egoism.

Umbla vorba pe aici ca taximetristii cotizeaza in mod regulat si organizat la Politie. Mi se pare destul de probabil si natural ca doar traim pe meleaguri mioritice unde "bivolii" umbla slobozi.

Dixit
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
kapix a scris:ii uram pe toti taximetristii nesimtiti, dupa cum ii uram si pe ceilalti soferi nesimtiti, dar mai ales uram intrebarile si chestionarele puse aiurea.


cu ce te deranjeaza chestionarul meu? mi-am spus si eu oful...
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
nu pot sa cred Shocked un vot pt varianta cu "cei mai adevarati soferi" Shocked

CINEVA SA-I IMPUSTE!!!
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Din pacate e o chestie generala referitor la comportamentul acestora SadSad; sunt f putini care mai dau intr-adevar dovada de bun simt, in rest... marea majoritate...o apa si-un pamant SadSad; si cand ii auzi justificandu-se: "ma grabesc, ca eu fac bani"...de parca restul mergem doar amorul artei Rolling Eyes.
Si inca ceva: ei nu au niciodata obligatii, doar drepturi Twisted Evil. Tot timpul politia & administratia locala au ceva cu ei...nu sunt lasati sa-si faca meseria Twisted Evil.
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:Ma refer la taximetristii din Bucuresti, aia cu fete "inteligente" de primate ce scuipa, injura, se scobesc in nas, se pisha in spatele masinii, nu semnalizeaza, opresc aiurea, vin pe contrasens, claxoneaza la juma' de secunda cand se face verde si dau flash-uri, claxoneaza cand lasi pietonii sa treaca pe zebra, merg pe banda 2 incet desi 1 e libera, taxeaza cu 8 RON/km...si lista poate continua...



in enumerarea ta, (mai putin cea cu taxarea cu 8ron/km) se regasesc multi conducatori auto si nu sunt taximetristi. nu le tin partea dar nu toti sunt la fel. intrebarea ta putea suna si asa: urasti doctorii nesimtiti? sau urasti ratb-istii nesintiti? scuza-ma dar nu vad rostul acestei intrebari?
fiecare padure are uscaturile ei!!!!!
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat

in enumerarea ta, (mai putin cea cu taxarea cu 8ron/km) se regasesc multi conducatori auto si nu sunt taximetristi. nu le tin partea dar nu toti sunt la fel. intrebarea ta putea suna si asa: urasti doctorii nesimtiti? sau urasti ratb-istii nesintiti? scuza-ma dar nu vad rostul acestei intrebari?
fiecare padure are uscaturile ei!!!!!


Ideea e ca taximetristii reprezinta un segment distinct in cadrul soferilor si din pacate 90% din cadrul acestui segment se comporta destul de neortodox in trafic Sad.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
@sirblue:
Chiar te ajuta sa stii cati membrii ai forumului ii urasc pe taximetristi?
Daca totusi te ajuta, nu crezi ca variantele de raspuns sunt cam aiurea?
De altfel chiar intrebarea initiala, cu taximetristii nesimtiti, pare retorica. Mai mult, subiectul s-a mai discutat si rasdiscutat, eu cred ca ai postat doar asa, de plictiseala.

Vorbind acum la modul general (sa nu crezi ca am ceva personal cu tine, mi-am varsat si eu oful)> pe mine unul ma deranjeaza astfel de chestionare postate aiurea si sunt convins ca sunt multi de partea mea (oare sa deschid un chestionar sa vad cati sunt de acord? Laughing )
Astfel de posturi nu au nici un rost, scazand calitatea discutiilor pe forum.

Pentru @botosu> in semn de protest fata de cele de mai sus, voi vota si eu varianta b. Razz
Skip ads

  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
kapix a scris:...
Pentru @botosu> in semn de protest fata de cele de mai sus, voi vota si eu varianta b. Razz

So what ?

Adaugat mai tarziu:

... acum vad... tu esti din Arad. Normal ca nu intelegi despre ce vorbim noi... Razz
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@kapix Probabil colegul nostru a avut vreun clinci cu un taximetrist si si-a varsat si el of`ul pe forum. Wink.
Ramane la latitudinea moderatorilor/adminului ce vor face cu postul asta Wink. Daca se considera a fi jignitor la adresa colegilor de trafic, se poate sterge.
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Inteleg perfect despre ce vorbiti. Eu nu discutam insa despre comportamentul taximetristilor (am facut-o intr-un alt topic), eu doar protestez impotriva felului in care este pusa problema. Mi-am motivat insa alegerea facuta ca sa nu se socheze @botosu a doua oara. Very Happy
Nu ma deranjeaza asa de mult faptul ca unii taximetristi se simt jigniti, ma deranjeaza postarea de dragul postarii. Putea sa posteze intr-o discutie mai veche pe aceeasi tema, putea sa deschida una noua, dar a pune un astfel de chestionar mi se pare copilaresc.
Din pacate nu este singura intrebare aiurea, autorul fiind nevoit sa imi suporte si supararile mai vechi. De exemplu mai intrebau altii ce motor sau ce culori sa isi aleaga la viitoarea masina... Hai sa nu transformam clubul intr-o gradinita, sa nu mai discutam discutii, nici macar aici, la "discutii generale".
Sper ca nu voi fi gresit inteles, cred ca mi-am exprimat clar opinia, motiv pentru care voi incerca sa ma abtin de la alte comentarii.


Ultima modificare facuta de kapix la Mar 05 Sep, 2006 3:25 pm
  • Ingineru

  • Mesaje scrise: 1,086
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2004

  • Mesaj Privat
De fapt stiti care e problema? ne grabim toti sa etichetam (vezi discutia cu "lista neagra..."), dar atunci cand nu ne convine/nu ne intereseaza iese moralistul din noi. Sincer, acest chestionar nu e cu nimic mai prejos decat lista aia neagra, ba dimpotriva, aici se incearca o discutie "cantitativa" pe cand acolo se dorea aratarea cu degetul urmata eventual de "infierarea", blamul "boborului". Chiar trebuie cu totii sa il ajutam pe Brucan in indeplinirea "profetiei" aleia a lui pt. ca nu scapam de reflexele astea totalitariste? (micul Ceausescu din fiecare...).Scuze pt. offtopic...
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Credeam c-ati inteles rostul chestionarului, nu fac pe moralistu', nu spun ca nu gresesc, dar atunci cand te lovesti zilnic de aceleasi probleme parca iti vine sa tipi. Daca topicul nu-si are rostul atunci rog moderatorii sa-l stearga, nu-i nicio pb. Nu-i blamez pe taximetristi, asta e meseria lor, dar va rog sa va uitati putin la unii dintre ei si sa le observati comportamentul. Oricum lispa de respect este la ea acasa in Bucuresti, soferii dau dovada de asta la fiecare pas.
Daca nu sofati prin Bucuresti va rog sa va abtineti de la comentarii rautacioase, e interesant de stiut daca este la fel si prin tara. acum ai inteles, kapix?
  • BiriV

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu propun stergerea/inchiderea topicului de catre un admin pentru ca altfel va degenera intr-o 'cearta' generala, fiecare incercand sa isi impuna punctul de vedere. In plus, parerea mea este ca acest topic nu este suficient de 'important' incat sa fie probleme in stergerea/inchiderea lui (no offense sirblue).
O zi placuta si nu va enervati ca face rau
  • Gavriil

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2005

  • Mesaj Privat
sirblue a scris:
kapix a scris:ii uram pe toti taximetristii nesimtiti, dupa cum ii uram si pe ceilalti soferi nesimtiti, dar mai ales uram intrebarile si chestionarele puse aiurea.


cu ce te deranjeaza chestionarul meu? mi-am spus si eu oful...



subscriu


P.S. pentru kapix Acum nu mai urasti pe toti cei enumerati?

Cum ai reusit?
  • robertt_rct

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: 4426'N 2606'E
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
@dyS a scris:Ideea e ca taximetristii reprezinta un segment distinct in cadrul soferilor si din pacate 90% din cadrul acestui segment se comporta destul de neortodox in trafic Sad.


referindu-ma doar la orasul Bucuresti, avem pe strazi aproximativ 10.000 de taxiuri. te invit sa tragi concluziile.....
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

Urasti taximetristii?
Da, sunt cei mai nesimtiti soferi 65%
Nu, sunt cei mai adevarati soferi 3%
Ii tratez cu indiferenta pe care o merita 31%
60 voturi

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR