Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • radumihalache

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Am fost cu masina in service, la Radacini (Timisoara), pentru a schimba un parbriz si a vopsi aripa stanga fata (CASCO la Generali). Cand am luat masina din service nu m-am uitat foarte antent la ea fiind bucuros ca e gata si pot pleca cu ea in weekend. Aseara cand am ajuns acasa am observat ca pe bara din fata, in partea dreapta a masinii, am o sgarietura lunga de aproximativ 5 cm si adanca de aproximativ 5 mm (poate chiar mai mult).
Dupa cum arata zgarietura nu pare sa fi fost lovita masina in parcare sau sa fi intrat eu vreo sarma/bara, etc. fara sa imi dau seama , ceea ce ma conduce cu gandul ca a fost facuta in service si eu nu am vazut-o cand am luat masina.
Nu pot sa ma duc dupa 5 zile la cei de la Radacini sa le arat ce am pe bara pt ca nu o sa ma creada nimeni si nu vreau sa ma cert, este si greseala mea ca nu m-am uitat atent la masina.
Ce imi recomandati sa fac pt a remedia aceasta zgarietura? Sa ma duc la un service de cartier sa o repare local, sa caut un creion de retus sau sa mai astept sa apara ceva la masina si sa o bag pe casco?
Acestea sunt pozele cu zgarietura de pe bara:




Multumesc anticipat pt sfaturi,
Radu
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
E cam adanca si cred ca va necesita putina umplutura(probabil chit),eu zic sa o faci pe casco si sa vopsesti toata bara,local se va vedea diferenta de culoare.Daca totusi vrei sa o faci local, dai un strat de chit sau fibra de carbon,unii am vazut ca mai dau si cu poxipol apoi slefuiesti la nivel cu smirghel ,cumperi un primer dai 1-2 straturi si apoi un strat de vopsea(la spray).
  • radumihalache

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Probabil am sa o repar pe casco doar ca o sa mai astept o perioada; poate mai apare vreo ceva Smile

Multumesc pt sfaturi
  • radumihalache

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

A venit momentul sa mai apara ceva probleme la bara fata Smile. Intr-o seara pe un drum judetean mi-a sarit in fata un iepure pe care l-am lovit. Nu aveam viteza foarte mare, in jur de 70km/h, si am apucat sa franez cat de cat dar am lovit si iepurele, fix cu partea centrala a barei. Iepurele nu a intrat pe sub masina ci a sarit in celalalt sant, nu a murit dupa impact Smile. In urma coliziunii cu iepurele s-a spart bara fata, s-a crapat pe o portiune de 4-5 cm, grila de sub numar a sarit din cleme si a sarit si senzorul de temperatura exterioara. Am fost la asigurator si mi-a deschis dosar de dauna in care mi-a trecut inlocuirea barei, a grilei si a senzorului de temperatura.
Vreau sa duc masina la Radacini de pe Blv Timisoara si vreau sa va intreb daca credeti ca cei de la servici se preteaza sa imi repare bara si sa-mi spuna ca a fost inlocuita? Senzorul de temperatura exterioara functioneaza foarte bine in continuare doar ca are o lamela de fixare, din cele trei, rupta si nu prea vreau sa-l schimb. Pot sa cer doar senzorul fara montaj?
Numai bine,
Radu
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR