Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • nicu_77_mog

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
salut! am o intrebare ptr cunoscatori?! am o vectra a din 1992, merge super masina .si vreau sa pun aer conditionat pe ea . intrebarea este daca merge pus si de unde pot sa o iau?/ merci mult!1
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Merge.
De luat iei de pe alta masina.
I-ti mai trebuie un mecanic foarte bun si cateva zile.
Si cat vei da pe unitate,orele de munca,si timpul pierdut o vinzi si iei alta cu aer.Ca sa scapi mai ieftin.
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
1300 euro mia erut cineva ca sa imi pun aer pe a mea , nu se merita si nu am pus
  • campary

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
1300 euro este enorm, aproape pretul masinii. In plus Vectra A, a facut pionierat in ceea ce priveste aerul conditionat si nu este prea reusit, in sensul ca nu face altceva decat sa iti bage boala in oase.
Skip ads

  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ee ff enorm de aceea nu se merita asa cum a spus colegu o vinzi mai pui ceva si iei una cu aer cu tot , bafta
  • vulgaru

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 1994 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2010

  • Mesaj Privat
adrian_nr1_2007 este id meu daca vrei ma contactezi in legatura cu instalatia de aer am pe cineva din slobozia care cred ca te poate ajuta
  • nicu_77_mog

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1992 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ms mult la toti! cred ca o las asa !
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
In mod cert nu se merita montare instalatie AC aftermarket . Pe nici o marca. Indiferent de anul de fabricatie si model.
Pretul 1000 euro este un pret real si cinstit al operatiei. Insa nu merita. Sa fim seriosi. Oricat de multa valoare sentimentala ar avea masina. Cine dispune de un asemenea buget are alte variante infinit mai atractive.
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Atunci cand circuli pe o temperatura de 35-40 grade C,fii sigur ca te juri ca se merita.In plus de asta multe tipuri de vectra a ,in special cele cu motoare de 2.0 au ac din fabrica.Faptul ca-ti baga boala in oase e valabil pentru toate tipurile de ac.
Totul tine de setari.
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
macheta a scris:Atunci cand circuli pe o temperatura de 35-40 grade C,fii sigur ca te juri ca se merita.In plus de asta multe tipuri de vectra a ,in special cele cu motoare de 2.0 au ac din fabrica.Faptul ca-ti baga boala in oase e valabil pentru toate tipurile de ac.
Totul tine de setari.


Centralizez cele ce afirmati astfel :
[1] "Atunci cand circuli pe o temperatura de 35-40 grade C,fii sigur ca te juri ca se merita"
Obiectiv lucrurile stau asa : Daca circuli mult si zilnic intr-o masina fara AC la 35-40 C tu singur ai ales asta.Din motive pe care numai fiecare
si le cunoaste separat. Ma intreb su eu ? Pana in 1990 cand pe marea majoritate a masinilor nu era AC nu erau 35-40 grade ? Se plangea
cineva ? A murit cineva din cauza asta ?

[2] "multe tipuri de vectra a ,in special cele cu motoare de 2.0 au ac din fabrica"
Contrazic partial : nu sunt multe Vectra A cu AC . Foarte putine . Si dintre acestea intradevar cele cu motoare 2.0 preponderent.
Daca cineva vrea neaparat AC aftermarket pe o Vectra A ii indic ca solutie o instalatie luata de o Calibra. Interesat este ca nici modelul
de super top al gamei Vectra A ( motor c20let = 201 cp , cutie de viteze f28 , 4x4 cuplabil/decuplabil la buton(!), servo total, abs, airbag, centralizata, geamuri electrice, etc ) nu avea AC in oferta stock. A fost pe forum o astfel de masina si nu avea AC. Din cate stiu eu sunt 3 in tara ( au fost fabricate numai cateva mii de bucati )

[3] "Faptul ca-ti baga boala in oase e valabil pentru toate tipurile de ac."
Subscriu.Perfect adevarat.Cand circul avand copii in masina sunt foarte atent si vigilent la folosirea AC-ului.
  • macheta

  • Mesaje scrise: 324
  • Locatie: Alba
  • Masina: Vectra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa polemizez,nu sunt chiar asa de informat,dar am si eu o vectra a 1995,in prezent cu motor de 1.6 dar cu instalatie de aer conditionat.Si nu e aftermarket, e original GM.Probabil din cauza ca e printre ultimele fabricate din gama vectra a,octombrie 1995 are mai multe dotari decat altele.A.C.;full electric;suspensii independente si pe spate(banuiesc ca original era cu motor c20ne sau c20let).
Cat priveste faptul ca nu aveau masinile ac pana in 89' total de acord,doar ca acele masini erau preponderent Dacia,deci nu erau foarte bine izolate interior si din aceasta cauza nu era nevoie.Cunoasteti probabil poanta cu pisica care era inchisa in dacie si dimineata nu mai era gasita.
  • profes0rul

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1990 1.6i + GPL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Sep 2008

  • Mesaj Privat
{ va rog, imi cer scuze ca sunt offtopic }
In familie am 4 Vectra A si o Vectra B. Ultimul model C nu imi place , nu ma inspira deloc , nu il agreez si nu mi l-am dorit niciodata. Continuatorul gamei, Insignia, este pur si simplu prohibitiv ca pret la momentul actual. Circul cu Vectra din prin 96' si de atunci am ajuns sa stiu destul de multe despre ele. Intradevar Vectra A au o varsta avansata. Au devenit foarte ieftine, oricine si le poate permite. Si Vectra A chiar inca plac multora. Si se mai tranzactioneaza. Predecesorul gamei, Ascona, nu cred ca mai este vandabil in ziua de azi. Poate doar ca masina de epoca. Desi Ascona am vazut si aruncate la fier vechi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR