Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • skipero

  • Mesaje scrise: 476
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2007 Z30DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Daca faci 20.000 pe an vei merge cel putin 5 ani fara investitii majore in masina.
Este un motor fiabil, poate cel mai fiabil de la opel. Daca nu te astepti sa-ti manance 5% vei fi multumit.
Skip ads

  • sfinx

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2008 z22yh
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Motorul de 1.8 in principiu nu are probleme. Probleme au diverse alte componente, care mai curant sunt legate de faptul ca sunt "Opel". Adica termostatul, alternatorul, motorasul de la incuietoarea de la portbagaj, motorasul de la recirculare, suspensia complicata.. Motorasele incep sa caraie, termostatul de obicei se blocheaza pe deschis si te trezesti ca ti se incalzeste greu motorul iarna si ti se raceste in mers (nu e grav).
Cu alternatorul e cea mai nasoala chestie, ala te lasa fara avertisment si e cam nasol...

Pe partea de electronica ai senzorii, butoanele de la climatronic - dar astea sunt din categoria toate-s made in taiwan, si daca iti iei mercedes poate sa te lase nu stiu ce senzor de la cutia de viteze si stai si te uiti ca prostul la masina de 120k euro cu 1000km, nou nouta...

Oricum trebuie sa-ti asumi un anumit grad de probleme la o masina SH cu aproape 100k km, si concluzia mea e ca daca masina are ceva dotari (dublu clima, reglaje diverse pe scaune, xenon - depinde de ce vrea fiecare ) merita.
Si dupa cum spunea colegul, daca un consum mediu de 7-8 ti se pare ok atunci n-o sa-ti para rau.
  • sirsyshu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Diplomat
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut tuturor , doresc sa achizitionez o vectra c cu motorul de 1,8 140 de cai si as dori sa stiu ce probleme ati avut in decursul timpului cu el... ce consum are mai concret urban extraurban si mixt? va rog daca puteti sa mi dati cateva detalii. multumesc
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Motorul asta nu prea are probleme, iar consum pe Vectra C undeva la 8,5 mediu.
Skip ads

  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Va salut!
Detin un Fiat Croma benzina 1.8 140cp ,cod motor Z18XER . Masina este din luna 12 an 2006 si are 115000 km , adusa din Germania de 2 saptamani .
Din ce am vazut la motor si in cartea service , distributia nu pare schimbata vreodata . Pana acum eu am facut service-ul cu masina veche (Fiat Stilo 1.2 benzina ) la reprezentanta Fiat (intamplator sunt si dealeri Opel) si am fost multumit de nivelul preturilor cat si de manopera in sine dar la Croma pentru un kit de distributie pe original ajunge aproape 900 ron si after marchet 550 asta fara pompa de apa .
Intrebarea este : voi sunteti multumiti de kitul de distributie original GM pentru acest motor ? Pentru ca pe net am vazut preturi pana in 500 ron ceea ce este mai acceptabil !
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut eu am kit contitech si nu am nimic de reprosat cumparata de pe net cu 87 de euro . Are 25.000 (2 ani) de cand e montata si fara probleme . Acum tu faci cum crezi dar eu personal nu am auzit sa fie diferenta intre kiturile aftermarket si cele originale mai ales ca cu ce economisesti schimbi tot pompa de apa intinzator accesorii plus curea si ca masura de precautie nu o schimbi la 150.000 cat scrie in carte o schimbi si tu la max 100.000
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns ! Cred ca mai intreb odata ce primesc de 550 lei . Exprimarea a fost "Set distributie" dar vad ca sunt doua curele fiecare cu accesoriile sale . Eu prin schimbarea distributiei vreau de fapt sa schimb tot ce inseamna curea si nu strict cea de distributie iar baiatul de la piese stie asta . Daca pretul include ambele curele atunci cred ca este pretul corect , ramane sa ma conving !
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Pai cand spui distributie poti sa o numesti cum vrei set kit sau cum iti trece prin cap are doar o curea si 2 role una fixa si una intinzatoare accesoriile sunt alta poveste si aici intra si pompa ca e pe cureaua de accesorii nu pe distributie la motorul asta .iar pretul asta daca include absolut tot adica curea distributie cu 2 role plus pompa apa curea accesorii si intinzator curea accesorii e fff bun dar ma indoiesc sa fie asa ieftin pt tot ce am scris eu aici . inca ceva eram sa uit cand schimbi sa ti verifice rotile dintate de la axele cu came sa nu aiba joc si garniturile lor ca daca ai uzura la ele acum e mai simplu sa le schimbi .
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pentru pompa de apa a dat pret separat : 780 lei originala (dureaza 10 zile sa vina ) 156 AM .
Se schimba daca se constata pierderi . Asa a zis , de asta cred acum ca poate sa referit la toate curelele .
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
scuze nu am citit bine cam scumpa pompa (eu am dat 30 de euro marca dolz)si chiar daca nu pierde se pot rupe palele ca sunt din plastic si patesti ceva mai grav oricum nu vreau sa te sperii dar e posibil sa se intample
  • adalin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Ati schimbat vreunul scutul termic care vine peste catalizator ? Ma intereseaza daca ati gasit piesa , cum se numeste , cat a costat si cat de greu este sa o schimbi avand in vedere ca toate suruburile de acolo sunt coapte decaldura ? Vreau sa o schimb pentru ca se tine numai intr-un surub si face zgomot de la vibratii .Multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR