Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o intrebare: cum determina BC-ul consumul instant? (Senzori + Calculele aferente)
As vrea sa ma ocup de un proiect mai amplu in care sa realizez un calculator de bord pt Vectra B prin OBD II cu urmatoarele functii:

Outs. temp. : --*C
Ins. temp. : --*C
Acceleration : --%
Inst. cons. : --.-- L/100km
Average cons. : --.-- L/100km
Range : --.- KM
Speed : --.- km/h
Trip cons. : --.- L
Trip dist. : ---.- Km
Stop watch : --:--:--
Clock : --:--
Date : --/--/----
Battery : --.- V

Proiectul include o interfata seriala, un microcontroller PIC, un LCD 128x64 si un panou de comanda. Stiu, ar fi mai simplu sa imi arunc un MID in bord plus maneta aferenta si as rezolva problema. Dar avantajul ar fi ca pot monitoriza mai multi parametri simultan iar BC-ul e "personalizat".
A mai incercat cineva? Astept pareri/sugestii.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Why bother cand e plin netul de asemenea jucarioare deja construite.
Cred ca gasesti mai multe detalii la YACC(Yet another Car Computer)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cangri, YACC-ul iti afiseaza u parametru la un moment dat. Colegu' ii vrea pe toti
adi, am o serie de nelamuriri:

Outs. temp. : --*C pentru? Il ai deja pe TID
Ins. temp. : --*C pui senzor de temperatura (eventual mai multi, la picioare etc) ca sa ce? sa iti zica daca ti-e frig sau nu?
Acceleration : --% ca sa ce? sa nu treci cu pedala prin podea? chiar nu imi dau seama de ce ai avea nevoie sa vezi parameciul asta
Inst. cons. : --.-- L/100km
Average cons. : --.-- L/100km
Range : --.- KM
Speed : --.- km/h din nou, ca sa ce? ti-a murit vitezometrul? sau vrei sa il verifici si sa ii arati ca nu e indispensabil?
Trip cons. : --.- L
Trip dist. : ---.- Km
Stop watch : --:--:--
Clock : --:-- pentru? Il ai deja pe TID
Date : --/--/---- pentru? Il ai deja pe TID
Battery : --.- V informatia asta cu ce te ajuta la mantuire?

in plus, nu inteleg cum vrei tu sa afisezi atati parameci pe un display 128x64. Stand si analizand, zic ca te complici degeaba. Daca tot te pricepi la programat treburi de astea, mai bine te apuci sa reprogramezi un MID...
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am uitat sa precizez, nu pot afisa mai mult de 4 parametri simultan. Ar trebui 2 butoane directionale(stanga-drapta) pt a naviga. Sau, folosind un LCD mai mare pot fi afisate mereu data, ora si temperatura sus, iar sub ele inca 4-5 parametri. Dar, pana la urma aveti si voi dreptate, o astfel de treaba ocupa timp mult si implica rabdare si sunt lucruri deja facute (si poate facute mai bine). Cu MID-urile nu e mare filosofie, nu prea le poti face sa "spuna" si altceva inafara de ce au "invatat". Poti sa modifici, eventual, limba si unitatile de masura.

Totusi sunt curios, daca imi poate cineva raspune la intrebare: Cum determina BC-ul consumul instant (Senzori + Calcule) ?
Skip ads

  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
La unele modele consumul e calculat dupa un senzor de debit din pompa de motorina. Am auzit cum ca pe la skoda, consumul e calculat in functie de ce raporteaza debitmetru. Nu stiu daca mai sunt si alte metode prin care ECU, de la diversi fabricanti determina consumul instant.

Adi G.
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Da Adi, se poate lua in calcul si valoarea indicata de debitmetru dar nu e suficient. Trebuie luata in calcul si viteza.
  • mariusgmg

  • Mesaje scrise: 4,095
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2008

  • Mesaj Privat
http://www.nerdkits.com/videos/obdii/
http://www.obd2tech.com/49-...anner-4-in-1.html
http://www.alibaba.com/prod...igital_gauge.html
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Adi, din cate stiu eu consumul instantaneu se determina pe baza timpilor de deschidere a injectoarelor, informatie corelata cu viteza masinii, sau cu un cronometru (pentru situatiile in care masina circula cu sub .... km/h si BC-ul afiseaza consumul pe ora)
Consumul mediu e calculat pe bza istoricului de consum instantaneu pe ultimii Km. De unde reies si anumite aberatii, de exemplu eu trebuie sa urc un deal cand merg la giob, si apoi sa cobor nitel (dubla continua, tre's a urc inca ~600 m sa intorc la un sens giratoriu). Cand urc dealul consumul mediu incepe sa creasca (autonomia sa scada, ca la H autonomia si consumul instantaneu sunt afisate permanent pe GID). Of course, cantitatea de benzina in rezervor e constanta, pentru ca merg pe GPL. E, si faza simpatica e ca, dupa ce incep sa cobor (de multe ori in frana de motor) imi mai scade autonomia inca 3-4 km.... Smile
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Interesant e si http://www.quantatehnic.ro/qcar.html
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multam de linkuri, am gasit ceva dispozitive, dar inca n-am aflat exact raspsunsul la intrebare.
Pt cei interesati, am gasit ceva informatii pt determinarea MPG(miles per gallon)
http://www.lightner.net/lig.../Lightner-183.pdf
  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Adi Priboi a scris:
Totusi sunt curios, daca imi poate cineva raspune la intrebare: Cum determina BC-ul consumul instant (Senzori + Calcule) ?

YACC-ul este un dispozitiv care face, in esenta, cam aceleasi lucruri pe care ai vrea sa le realizezi si tu, dar YACC nu foloseste informatiile date serial pe OBD, ci le culege direct, pe fiecare in parte, si apoi face un pic de matematica.
Am studiat destul de mult timp problema, (crede-ma ca am cumparat de vreun an si doua display-uri 128x64, tocmai pentru un proiect similar YACC-ului, dar care sa fie personalizat), si-ti pot spune ca informatia referitoare la cantitatea de combustibil consumata instantaneu este data de catre ECU ca pwm cu factor de umplere variabil, un impuls la fiecare doua ture de motor. Viteza o citeste ca unda dreptunghiulara, cu factor de umplere 1/2, la fel si turatia.
Cat despre calculul consumului mediu, eu am incercat mai multe variante, una fiind cu interpolarea unor rezultate de consum instantaneu din "istorie", dar cea mai buna fiind cea in care numar si masor chiar toate impulsurile de consum dintr-o perioada data si fac un calcul exact.
Am lucrat cu un PIC 16 F 690, am realizat afisarea pe un 2x16 Hitachi si n-am mai investit timp in proiect din motive obiective. Mi-am montat intre timp si un MID, da bine in bord (ca imagine),dar modulul propriu facea calcule mai "fine".
  • Adi Priboi

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Multam Sandu pt informatii. E clar ca MID-ul face un "hocus-pocus", dar stii cumva de unde isi ia informatiile referitoare la consum? Am vazut niste proiecte pe net asemanatoare, dar toti se legau de MAF si viteza masinii. Si inca ceva, stii exact cum merge MID-ul si ce controller are in el? Eventual se poate reprograma sa arate si alti parametri?
Skip ads

  • Sandu Paul

  • Mesaje scrise: 155
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina: Astra 2006 Z14 XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:Adi, din cate stiu eu consumul instantaneu se determina pe baza timpilor de deschidere a injectoarelor, informatie corelata cu viteza masinii, sau cu un cronometru (pentru situatiile in care masina circula cu sub .... km/h si BC-ul afiseaza consumul pe ora)

Asa cum ti-a spus si jE, ECU trimite pe un fir catre MID consumul sub forma unui tren de impulsuri cu factor de umplere proportional cu durata de deschidere a injectoarelor (durata comandata de acelasi ECU).
Viteza (care este deja dreptunghiulara) o ia de la iesirea modulului ABS, care iesire se duce in multe directii, inclusiv in instrumente si TID.
MID mi-am montat si eu, dar ce mai tin minte e ca NU E CU PIC. In acest caz, nu m-am bagat peste el. Oricum ar fi facut, ma astept ca softul sau sa fie protejat.
Am recitit lista ta de parametri doriti. YACC-ul ii calculeaza pe toti, bazandu-se pe acele informatii care-i vin deja si MID-ului, dar pe fire separate, nu prin OBD.
Am citit si eu un pic despre protocolul de comunicatie prin OBD, am observat ca la versiuni ceva mai lenese ECU raspunde si dupa 100ms de la cerere, cu informatia ceruta. Deci presupunand ca reusesti sa comunici eficient cu ECU si sa-i ceri ce ai nevoie, va tot trebui sa faci interpolari, pentru ca ECU iti va da valori separate bine in timp despre distanta si cantitatea de combustibil. Ti-am spus, tinand cont ca ai acces permanent la acele informatii: combustibilul de la ECU, dar pe fir separat, si distanta de la ABS, vei putea realiza mai usor un soft de calcul consum, avand acces permanent la valorile de intrare in algoritmul de calcul.
Daca esti interesat, pot sa-ti pun la dispozitie in cod asm rutinele pe care le-am utilizat eu pt calcul. Afisarea pe 128x64 o poti adauga dupa ce-ti faci o idee de cata putere de calcul folosesti pentru o captura facuta cu acuratete a datelor pt calculul consumului.
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acum depinde si cum te conectezi la ODB2.
Daca folosesti interfata ELM 327 atunci aceasta stie sa dea doar 4 informatii pe secunda.
Adica fie aceeasi valoare de 4 pe secunda fie 2 valori de 2 ori pe secunda fie 4 valori odata pe secunda si tot asa.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR