Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
clasa G de la mercedes are aceiasi linie din 79 pina acum vi se pare demodat am dat 12500 eu pe frontera pentru ca imi place forma clasica patratoasa
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut.si eu tot pt. forma am ales frontera. dar nu cred ca ai dreptate. in 79 mercedes a facut o masina cu un coeficient de confort valabil si azi, in privinta demodarii trebuie sa recunosti ca in ziua de azi numai cunoscatorii aleg frontera si nu altceva.dar am o intrebare: daca pe piata auto 4x4 suv sau off roud din 2008 toate sunt cu forme mai mult sau mai putin rotunjite iar ale noastre pe unghiuri drepte cum se categoriseste?eu merg pe zicala:nui frumos ce e frumos, e frumos ce-mi place mie.in rest toate bune.
  • 4x4fan

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Frontera 1992 C24NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
salut ,sunt fronterist vechi (am chiar 2 frontera unul 2,3 td si unul 2.4i din `94 si `92)vreau sa spun ca nici unul nu are nici un strop de rugina.in privinta intretinerii,am schimbat tot interiorul motorului si m-a costat 1700 euroi piesele.cred ca nu este exagerat!
  • Tazman

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1997 X20SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
In primul rand bine ai venit.
Pune niste poze cu masinile.
Skip ads

  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
frontera mea din 2002 cu 108000 km are ceva probleme cu rugina
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. se pare ca zicala "tot ce este vechi este mai bun" se adevereste. si frontera mea are unele probleme cu rugina sub ornamentul de cauciuc de la geamurile din spate la inbinarea ramei geamurilor cu corpul usilor. Embarassed am vazut ca acolo cauciucul este putin deformat. dar ma consolez ca are doar atit la virsta de sapte anisori. si ca sa inchei vreau sa va povestesc despre o patanie de prin ' 95. am avut un passat din 1987 pe care l-am tinut cinci ani si cind sa-l vind am fost lovit in portiera.asa am vazut si eu ca in 85-87 caroseriile ereau zincate Shocked . crede cineva ca acum se mai face asa? nici vorba. piata de consum impune. in rest toate bune.
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mihai cred ca iti place mult frontera ,orice defectiune o tratezi cu multa ingaduinta
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
as putea sa deschid o lista cu problemele care le are frontera mea dar cind vad atita entuziasm la la uni fronteristi nu vreau sa i descurajez , am anumita experienta in privinta fiabilitati , am avut peste 20 de masini dea lungul timpului
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. nu sunt foarte optimist dar am si eu o oarece experienta cu fiabilitatea auto. am avut vreo opt sau noua masini incepind cu dacia ( noua) celelalte VW (transporter,caravan,golf 1,2 ,passat 2,3) mercedes 220, ford excort laser si acum opel toate sh.deci stiu ce spun. in problema ta sa sti ca poate ai avut ghinion . ori cum sh.-ul este o loterie. in rest numai bine.
  • florinrai

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Frontera 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2008

  • Mesaj Privat
mihai consideri ca frontera este o masina fiabila?
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. din punctul meu de vedere cred ca da.in cele 9 luni de cind sunt posesor de frontera nu am schimbat la ea doar calcukatorul de 4x4 si ala degeaba fiindca erea vorba de dereglarea vacumului.... nu zic or fi si alte masini mai fiabile dar avind in vedere raportul pret/calitate eu zicx ca este destul de bine "parerea mea".apropo am auzit de la un prieten ca si ML-urile au probleme. in rest toate bune.
  • syly
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Mar 2008
  • Astra 1993 X17DT / 1.7 TDS ( 60 Kw / 82HP)
  • Constanta
  • syly

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 X17DT / 1.7 TDS ( 60 Kw / 82HP)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
salut ... sunt un fericit posesor al unui astra f '93, dar as vrea sa imi iau un frontera A sau B in functie de cat costa ... la mn bani sunt o problema .. as vrea un diesel... este vreun fericit posesor de Frontera care sa stea cat mai aproape de Constanta cu care as putea sa ma intalnesc si sa vad si eu cum se comporta?
Skip ads

  • fb2001

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Frontera 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Frontera Sport 2.0 injectie c20ne motorul montat gpl, imi pare rau dar nu e diesel.
  • Vizitator

  • Mesaje scrise:
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat:

Si eu am tot motor pe benzina de 2 l.
Am les aceasta motorizare deoarece diesel-ul are masa maxima autorizata mult mai mare si nu-mi raman din cei 3500 de kg care pot sa conduc cu categ B decat vreo 1000kg pentru rulota.
Frontera o voi folosi exclusiv pentru vreme rea si pentru tractat rulota.
Oricum la un consum de 9l/100km singura si 10-11l/100km cu rulota de 1100kg, nu mi se pare mult.
Si inca un aspect, Frontera Sport 2.0i 1994 157000km impecabila, geamuri si oglinzi electrice, la 4000 Eur cu toate taxele achitate nu mi se pare scump.
  • rangers0505

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am avut un opel astra hatchback 1993 1,6 benzinar si am fost f multumit de el,dar l-am dat ptr ca avea garda joasa,masina f fiabila si usor de intretinut,acum am un logan 1,5 diesel din 2006 dar as vrea sa fiu un viitor posesor de opel frontera,am mers cu unul din 2000 daca nu ma insel,e superb,f practic si numai bun ptr drumurile noastre....ce ma sfatuiti sa fac?
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi dilema am avut-o si eu inainte de a-mi lua masina asta, pot spune ca pana in momentul de fata n-am regretat ca am luat-o cu toate ca cei de langa mine, cunoscuti si meseriasi si mecanici mi-au spus sa nu iau frontera.
Masina am luat-o stiind ceea ce poate si stiind ceea ce vreau eu de la ea, nu m-a lasat niciodata cand am avut nevoie de ea, am vrut masina mare, e masina mare, am vrut 4x4, e 4x4, e foarte adevarat ca nu-i foarte performanta in offroadul extrem, insa nu-mi trebuia pentru asa ceva, am mers pe aratura cu ea, n-a dat semne ca i-ar fi greu, am mers prin zapada de peste 50cm si asta cu cauciucuri CHELE, am iesit, ammers prin noroaiele de pe camp, pe unde si cu caruta te gandesti de 2 ori inainte sa te bagi, am trecut fara probleme.
De acord ca au fost si ceva probleme insa sunt inerente la o masina SH, am inlocuit amortizoarele fata spate, o garnitura de chiulasa (asta a fost o prostie a celui care a montat-o pe cea de dinainte), amortizoarele la haion, bucsile la bascula superioara dreapta fata (degeaba ca mai mergeau), maner usa stanga spate (boala lor) in rest intretinere curenta ca la orice masina.
Tot ce am inlocuit la ea e sub 1500RON, iar ca idee, un kit de distributie (curea distributie, 2 role ghidaj, o rola intinzatoare si curea accesorii) e in jur de 300RON functie de producatori bineinteles fara montaj.
Consumul acestei masini e surprinzator de bun pentru gabaritul ei 10-11 l/100km benzina mixt, am montat si instalatie de gaz iar consumul pe gaz e in jur de 11-12 fara a simti diferenta in comportamentul masinii.
Eu zic ca am facut o alegere buna pentru banii care i-am dat pe ea (5500) si nu-mi pare rau nici un moment.
Ma repet, nu fac offroad extrem, nu-mi bat joc de masina si stiu foarte bine ca nu se compara cu un 4x4 veritabil gen nissan patrol, landcruiser, hummer sau alte ozn-uri.
Pentru nevoile mele si ale familiei e masina perfecta, spatioasa, puternica, inalta, mai sigura decat loganul care as fi putut sa-l iau in banii pe care i-am dat pe ea si mai mult de cat atat eu zic ca-i mai ieftina la intretinere.

Numai bine!
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. te felicit ca ai loat-o. despre parerea lor nu trebuie sa iti faci probleme, numai cine nu a mers cu o frontera spune ca nu este buna. un cunosct are o vorba : altu' moare si nu are . in alta ordine mi-a placut asta cu" masina mare e masina mare, 4x4 e 4x4..... a mea este disel de 2,2 / 118 cp. in privinta costurilor ai si nu ai dreptate. e adevarat ca unele piese sunt cu preturi normale , dar unele si in general cele ce nu pot fi decit de marca sunt o nebunie. ex . : picura radiatorul si asa am aflat ca radiator nu se gaseste decit original si costa? nu ai ghicit, este 3000 roni la DIBAS, asa ca am cautat o firma de reparat radiatoare (am gasit una beton) si am reparat radiatorul cu doar 360 roni. si garantie 6 luni.
  • viorel77

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1997 X22XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru felicitari, nu m-a deranjat parerea celorlalti si nici nu m-a influentat stiam precis ce vreau de la masina si s-a incadrat in criteriile mele, ca sa zic asa, nu-i cea mai buna in teren dar nici nu te lasa la greu si un aspect foarte important e acela ca totusi e masina de teren, nu pica bucsi/bielete/pivoti intr-o veselie.
Banuiesc ca ai varianta B si e mai greu cu piesele de producator, am un prieten care si-a luat radiator la varianta A cu 17mil si vreau sa-ti zic ca omul care ii aduce piese are preturi destul de mari. Pretul banuiesc ca e undeva pe la 10-15 mil, pret la care se gaseste si un radiator de logan.
Nu uita ca opel e o masina nemteasca ieftina atat ca pret de achizitie cat si cost de intretinere.
Mie nu mi-a venit sa cred cand un vanzator din vitan mi-a zis un pret de 14 mil la un radiator de logan, am ramas ca la dentist, e adevarat ca erau mai la inceput, acum nu mai stiu cat e si nici nu cred ca e un pret de referinta.
Sunt de acord ca unele piese sunt mai scumpe, insa per ansamblu eu sustin ca iesi mai ieftin.

Numai bine!
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal.da am varianta B din 2001 cu patru usi. prietenul tau poate sa-mi dea un pret pt. covorase? in privinta ideii ca "nu este foarte buna" sa-ti dau citeva exemple : la categoria si anul de priductie ca al meu se inscriu doua modele, adica mitsubisi sport si hiundai galoper. acum, mitsubisi are un motor de 2700 cmc. si o putere de 118 cp. iar galoper are 2500 cmc. si 101 cp. acum ce zici? Razz PS. nu bag aici nisan sau toiota deoarece au alta clasa. mai vezi si ce preturi au cele doua exemple.
  • syly
  • **
  • 98 mesaje
  • din 06 Mar 2008
  • Astra 1993 X17DT / 1.7 TDS ( 60 Kw / 82HP)
  • Constanta
  • syly

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1993 X17DT / 1.7 TDS ( 60 Kw / 82HP)
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2008

  • Mesaj Privat
la frontera B ce puncte slabe are .... vreau sa iau un diesel modelu sport 2.2 sau 2.3 dti 16V
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR